botki rab

Botki – buty do namiotu jakie?

 

Botki – buty do namiotu. Pewnie słyszeliście albo widzieliście takie buty? A może i nie. To mało znane akcesorium w codziennej turystyce, ale godne uwagi. Właśnie ten temat poruszę w tym artykule, aby przybliżyć Wam ten temat.

Botki, co to takiego?

W skrócie można je nazwać „pantoflami” pod namiot 🙂 Są to buty z lekką podeszwą i ocieplane wypełnieniem Primaloft® lub puchem naturalnym. Występują w wersji płytkiej, lub wysokiej. Dzisiaj opiszę Wam to akcesorium, których sam używam, a będą to Botki firmy Rab

Rab botki
Rab, botki do namiotu

Wewnątrz tych „kapci” znajduje się też wkładka amortyzująca z pianki EVA co podwyższa komfort chodzenia po nierównym terenie wokół namiotu. Materiał zewnętrzy to Tkanina Pertex® Quantum, wykorzystuje ciasno tkaną strukturę, aby zapewnić lekkość i wytrzymałość.

Botki, kiedy ich  używać?

Wyruszasz na wielodniową wyprawę pod namiot, albo też na wycieczką nad rzekę, gdzie spędzisz noc pod namiotem. Na pewno Twoje stopy docenią wygodę po całodziennym marszu w butach na przesiadkę do  lekkich botków. Do warunków letnich wystarczą płytkie cienkie buciki, w moim wariancie, gdyż bardziej preferuje zimowe warunki są to „pantofle” wysokie.

Ważą nie wiele a w warunkach zimowych są idealne, mogę wygodnie w nich chodzić w śniegu a jednocześnie wypocząć zdejmując ciężkie zimowe obuwie. Mówię ciężkie bo para butów waży 1400g a buciki do namiotu 206g. Jest różnica? Dla mnie tak! W zimowych „arktycznych” warunkach bardziej się sprawdzą wersje z wypełnieniem naturalnego puchu gęsiego i producent jak Rab też zapewnia nam takie „pantofle”. Jednak to mało popularny sport i w większości nie wykorzysta aż tak docieplanych bucików.

Jeśli chcecie się zapoznać z ofertą katalogową i cenami to zapraszam na tą stronę

 

Botki – buty do namiotu jakie?

Nadeszła zima więc pora wyruszyć w śnieżny teren. 🙂 Biwakowanie pod namiotem zimą ma swój niepowtarzalny charakter i dlatego lubię spędzać czas właśnie w ten sposób.

Aby jednak cieszyć się takim wypoczynkiem trzeba zadbać o parę szczegółów, aby zima i relaks nie przerodził się w obóz przetrwania. Oprócz ciepłego posiłku i szczelnego namiotu ze śpiworem dobrze jest pomyśleć o botkach do namiotu. W czasie biwaku przecież nie będziemy cały czas siedzieć w śpiworze i patrzeć w tropik namiotu. 🙂

Gdy przygotowujemy posiłek, czy chociażby chcemy popatrzeć na horyzont, dobrze jest mieć właśnie coś ciepłego na nogach a buty często w tym czasie suszymy po długim marszu. Botki są wtedy idealnym rozwiązaniem , gdyż zapewniają nam świetną izolację termiczną a przy tym są bardzo lekkie i ciepłe.

Chodząc wokół namiotu mamy pełen komfort a to właśnie przyczynia się do radości spędzenia czasu w górach nawet zimą. Zresztą nie tylko w górach, gdyż botków można używać wszędzie, nawet w schronisku dają dużo komfortu.

Botki – buty do namiotu jakie? Moja opinia

Cóż mogę więcej dodać, swego czasu nie doceniałem tego typu wyposażeniom, ale odkąd zacząłem z nich korzystać trudno mi się bez nich obejść na zimowych wyjazdach. Przekonałem się o tym, gdy pewnego razu o nich zapomniałem i okrutnie zmarzłem w nogi.

Od tamtej pory sprawdzam plecak dwa razy aby mieć je na stanie. Botki do namiotu to bardzo przydatna rzecz, którą polecam wszystkim tym, którzy wyruszają na parodniowe wyjazdy na biwak, czy też nocują w schroniskach.