Co zabrać zimą w góry?

Co zabrać zimą w góry?

Co zabrać zimą w góry? Jak wiadomo jest zimno to ciepłą odzież, ale same ubrania to nie wszystko. O czym jeszcze pamiętać? Już podpowiadam.

Co zabrać zimą w góry? Zima

Góry, zima, narty to wszystko się kojarzy z odpoczynkiem, turystyką i narciarskim szaleństwem na stokach. Zima ma też swoje prawa, ale nie wolno jej lekceważyć szczególnie w górach. Jeśli decydujesz się wyruszyć na górski szlak w zimie zadbaj o odpowiedni ekwipunek oraz stosuj się do ostrzeżeń lawinowych, bo cwaniaki tam pozostały na zawsze.

No dobrze, ale co zabrać do plecaka? To bardzo dobre pytanie, jednak trzeba sobie zadać kolejne, a gdzie się wybierasz?

Jeśli będą to niskie górki np. Beskid Niski, czekanów na przykład nie zabierzesz bo i po co? Więc do plecaka dobrze jest zabrać bieliznę termoaktywną np. Z merynosa na przebranie, aby po całym dniu marszu w schronisku wygodnie i przyjemnie odpocząć nie kisząc się w zapoconej koszulce 🙂

Kurtka puchowa czy z Primaloftu to chyba nie trzeba tłumaczyć, aby ją wziąć. 😀

Oprócz ubrań co będzie jeszcze może się przydać?

Na pewno dobrym pomysłem będzie zabrać termos z gorącą herbatą, lub kawą. W czasie marszu może być nam ciepło, ale też tracimy sporo wody z organizmu, więc uzupełnij ją po drodze pijąc gorący płyn. ( Ale nie alkochol 🙂 ) Na to jest czas w schronisku o ile zostajesz tam na dłużej.

Nie powiem, że jest to zakazane, lecz w czasie zimy łyczek nie zaszkodzi, lecz już drugi wpływa na szybsze oziębianie organizmu, więc lepiej jest nie pić w ogóle niż doprowadzić się do uszczerbku na zdrowiu. A już o nadużywaniu to nie wspomnę, bo to jest skrajna głupota. No dobrze koniec morałów.

Do plecaka zapakuj folię NRC, nic nie waży i miejsca nie zajmuje a w skrajnych przypadkach dużo może pomóc, aby się nie odmrozić.

W skrócie:

Ciepła odzież i koszulka na przebranie, gorąca herbata, zabierz też coś do jedzenia w zimie szybciej spalasz kalorie i tracisz energię.

Co zabrać zimą w góry? Tatry

Tatry to już są góry wymagające większego doświadczenia i odpowiedzialności. W Tatrach każdy błąd może być tragiczny w skutkach. Dlatego szczególnie zwracaj uwagę na warunki pogodowe i ostrzeżenia.

Jeśli już się zdecydowałeś to podobnie jak w Beskidach będziesz potrzebował ciepłej odzieży oraz odpowiedniego sprzętu.

Raki, kijki trekkingowe, czekan turystyczny, to sprzęt dzięki któremu wędrowanie jest szybsze i bezpieczniejsze. Jeśli niemiałeś jeszcze sposobności do ich używania i nie bardzo wiesz co z tym zrobić możesz sobie pomóc oglądając filmiki na YT, lub zapytaj kogoś kto z tych rzeczy korzysta. Możesz też w łatwym terenie popróbować pewne sytuacje, np. Upadki, przewrotki, aby w razie czego mieć jakiekolwiek pojęcie co z tym czekanem i rakami zrobić. 🙂

Co może nas spotkać w górach zimą?

Góry zimą mogą być nie przewidywalne, szybko zmieniająca się pogoda nieraz doprowadziła do tragedii źle przygotowanych turystom bez doświadczenia. Dlatego gdy już się wybierasz idź z kimś kto ma o tym pojęcie.

Porywisty wiatr:

Co zabrać zimą w góry Zima

To częste zjawisko w Tatrach. W takie warunki sama odzież puchowa to za mało, aby temu zaradzić musisz ubrać kurtkę przeciwwiatrową. Dobrze dopasowana kurtka zapobiegnie wywiewaniu cennej ciepłoty ciała a kurtka puchowa będzie doskonałą izolacją przed zimnem. Spodnie i bielizna też powinna być odpowiedniej jakości, bo przez stopy szybko wytracisz ciepło. Dodatkowo w czasie mrozu wiatr potęguje odczuwanie zimna.

Na każde 100m wysokości temperatura spada ok 0,6°C – 1°C. A przy porywistym wietrze jeszcze więcej ( można przyjąć x2)

Zaspy:

Zima to także śnieg, zaspy i lód. to wiąże się z długimi i czasami mozolnymi podejściami, dlatego w tych warunkach zaplanuj dobrze czas. W letnich warunkach gdzie przebywałeś drogę w godzinę zimą może to zająć parę dobrych godzin, dlatego tak planuj drogę, abyś mógł znaleźć schronienie przed nocą a ta zimą szybko nadchodzi. Aby sobie ułatwić na przemierzanie drogi dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kijków trekkingowych z szerokim talerzykiem. Dzięki nim łatwiej utrzymasz równowagę a gdy się już zapadniesz w śnieg, kładąc się na nich łatwiej się wydostaniesz z „pułapki”.

Oblodzenia:

Na lód jest patent. Raki, to one zapobiegają ześlizgiwaniu się z nawierzchni. W tatry zimą to wyposażenie obowiązkowe, dzięki nim unikniesz siniaków a nawet złamań, jednak trzeba je odpowiednio używać. W trakcie upadku NIE HAMUJ RAKAMI!!  Do tego celu służy czekan. Pewnie się teraz zastanawiasz jak to? Już tłumaczę.

Gdy przydarzy Ci się upadek na stromym stoku nabierasz prędkości, gdy w czasie zjazdu nagle zahamujesz Twoje stawy kolanowe mogą tego nie wytrzymać i problem z wyłamanymi stawami gotowy. Co zrobić?

Staraj się obrócić na brzuch i unieś nogi w górę a całym ciężarem ciała napieraj na czekan dziobem w dół. Do tego trzeba treningu, dlatego wcześniej wspomniałem, aby taką sytuację przećwiczyć.

Lawiny:

To najbardziej zdradliwe zjawisko w zimowych górach i występują w każdych wyższych górach, ale też w mniejszych gdzie nachylenie stoku jest spore. A więc możemy przyjąć, że możesz się spodziewać w Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach, Babiej Góry. To tylko przykłady największego zagrożenia bo lawiny występują tam gdzie śniegu jest dużo i tam gdzie nachylenie terenu go nie utrzyma.

Do najczęstszych wypadków dochodzi przy ostrzeżeniach lawinowych 2 stopnia, wielu nie docenia tej skali. Jaka jest rada na takie lawiny, czy jest jakiś sprzęt, którego mogę użyć?

Istnieją specjalne plecaki lawinowe z nadmuchiwanym „balonem”, który utrzymuje porwanego na powierzchni lawiny i są „Pipsy„, wykrywacze lawinowe. Jednak te akcesoria nie zapobiegają i nie zapewnią Ci bezpieczeństwa w czasie zejścia lawiny, jedynie zwiększają Twoją szansę na przeżycie, lub odnalezienie.

Jeśli jest stopień lawinowy i są ostrzeżenia po prostu ich przestrzegaj a wszystko powinno być dobrze.

Co zabrać zimą w góry? Podsumujmy to w punktach.

Odpowiednia odzież:

  • bielizna termoaktywna, też na zmianę
  • bluza polarowa
  • kurtka przeciwwiatrowa
  • kurtka ocieplająca, puchowa, lub Primaloft
  • ciepłe skarpety, dobrze zabrać 2 pary na zmianę gdyby zaszła potrzeba przebrania na suche
  • ciepłe rękawice i cieńsze, gdy jest łagodniejsza temperatura.
  • odpowiednie obuwie, które utrzymają raki
  • czapka i chusta na twarz
  • okulary przeciw słoneczne

Akcesoria:

  • raki na buty
  • czekan
  • kijki trekkingowe
  • stuptuty
  • folia NRC
  • krem z filtrem UV – Tak w Tatrach też można się spalić 🙂
  • termos z gorącą herbatą lub kawą
  • latarka czołowa
  • apteczka turystyczna
  • posiłek na drogę, jeśli na ciepło to do tego potrzebujesz jeszcze
  • garnczek
  • palnik i paliwo do przyrządzenia ciepłego posiłku.
ciepła kawa w górach
Ciepła kawa w górach

Na koniec co zabrać zimą w góry?

ostrzeżenie przed lawiną
Ostrzeżenie przed lawiną

Po wstępie ostrzeżeń, może Cię przestraszyłem, może nie, jednak w górach naprawdę dochodzi do wielu wypadków a w większości można ich było po prostu uniknąć. Brawura to zabójca, który jest podstępny. Wiele można przewidzieć i się uchronić dlatego najpierw pomyśl, potem działaj. Dobry sprzęt i odzież to bardzo ważna sprawa jednak sprzęt nie wszystko za Ciebie zrobi, potrzeba też doświadczenia.

Co zabrać ze sobą w góry zimą?

Aby lepiej zaznajomić się ze sprzętem, który będzie nieodzowny polecam zaznajomić się szerzej z artykułami, które podaję niżej. W zakładce turystyka oraz wyprawy/relacje możecie znaleźć więcej na temat odzieży i sprzętu turystycznego. Jak się sprawdza w danych warunkach oraz to czy warto taki sprzęt posiadać

Raczki na buty, jakie?

Raki w góry jakie?

Rękawiczki z Power stretchu – dla kogo i do czego?

Jakie okulary w góry wybrać?

Kurtka na trekking w Tatry, jaka?