Co zrobić gdy Zaskoczy nas mgła

Co zrobić gdy Zaskoczy nas mgła?

Co zrobić gdy Zaskoczy nas mgła? W górach jest to częste zjawisko i w pewnych miejscach jest bardzo niebezpiecznie. Jak nie zginąć w górach?

Co zrobić gdy Zaskoczy nas mgła w górach?

Mgła to chyba najgorsze co może nas spotkać w czasie wędrówki po górach. Stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo w terenie o dużej ekspozycji. W górach jak Beskidy naraża nas na zabłądzenie i zejście ze szlaku. Co więc zrobić, aby bezpiecznie dojść do celu, gdy zaskoczy nas taka pogoda?

GPS na szlaku, jakie są możliwości?

GPS to świetny wynalazek i jest już ogólnie dostępny, jednak urządzenia takie jak w telefonie nie zawsze będą tak dokładne jak urządzenia specjalnie przeznaczone do wyznaczania trasy.

Aplikacja mapy w telefonie to lepsze niż nic, ale gdy jesteś turystą, któremu nie straszne warunki to dobrze jest zaopatrzyć się w urządzenia jak Garmin np. Seria eTtrex.

eTrex® 10 to podstawowe urządzenie przeznaczone do wyznaczania i prowadzenia drogi dla turystów. Cena urządzenia to ok 119 euro. Monochromatyczny wyświetlacz o przekątnej 2,2 cala zapewni doskonały kontrast i zmniejszy zużycie baterii.

Jego interfejs jest nieskomplikowany w użyciu, więc można spędzić więcej czasu na przebywaniu z przyrodą a mniej na szukaniu informacji. Urządzenie eTrex 10 charakteryzuje się też dobrze znaną odpornością na czynniki zewnętrzne: pył, zabrudzenia, wodę, które nie są w stanie zakłócić pracy nawigacji. Urządzenie to obsługuj pliki GPX, które można pobrać ze strony producenta.

Bardzo czuły moduł GPS z systemem WAAS i z funkcją wstępnego ustalania pozycji dzięki  sygnałowi satelitarnemu HotFix™ urządzenie eTrex10 bardzo szybko i precyzyjnie ustala naszą pozycję i nie traci pozycji GPS w osłoniętych miejscach i głębokich kanionach. Czy znajdujesz się w gęstym lesie,  system nawigacyjny eTrex 10 pomoże Ci odnaleźć drogę, gdy tego najbardziej potrzebujesz.

Kolejne urządzenia z tej serii są rozbudowane o kolejne funkcje. Jednak na pierwszy rzut oka widać, że eTrex 20 i 30 posiadają kolorowy wyświetlacz.

Jak z nich korzystać?

eTrex-10
eTrex-10
 Garmin eTrex20
Garmin eTrex 20
etrex 30
etrex 30

Aby urządzenie było nam przydatne musi posiadać aktualną mapę, którą możemy pobrać ze strony producenta. Jest kilka możliwości, aby nasz Garmin był naszym przewodnikiem, może po krótce:

  • możemy zaplanować trasę od początku do końca
  • funkcja tracker, zapisuje ślad naszej trasy po której możemy wrócić dokładnie po zapisanym śladzie

W terenie, gdzie zastanie nas mgła funkcja tracker będzie szczególnie przydatna, aby wrócić bezpiecznie do domu.

A co jeśli nie posiadamy urządzenia jak Garmin?

Do wyboru mamy sporo aplikacji napisanych na Androida, jedną z nich jest „Mapy CZ”, to chyba najlepiej napisana aplikacja dla turystów. Posiada bardzo rozbudowane i dokładne mapy większości świata, które też są często aktualizowane. Jednak sama aplikacja to nie wszystko, dokładność będzie zależała od posiadanego telefonu. Smartfony mają różnego rodzaju wbudowany GPS i to będzie głównym wyznacznikiem dokładności prowadzenia śladu.

Aplikacja Mapy CZ
Aplikacja Mapy CZ

Dokładność wyznaczonej drogi będzie zależeć od:

  • Ilości wbudowanych anten w telefon
  • czułości modułu
  • szybkości odbieranego sygnału
  • w niektórych przypadkach dostępu do sieci
  • szybkości przetwarzania danych przez procesor

Smartfon to jest jakaś alternatywa dla urządzenia GPS, jednak z różnym skutkiem. Osobiście mogłem się o tym przekonać używając właśnie smartfonu jako nawigacji, jest dobrze, ale nie idealnie. W urządzeniach Garmina przypadłość zgubienia sygnału, czy zawieszenia praktycznie nie istnieje co czyni go chyba jedynym urządzeniem w trudnych i niebezpiecznych warunkach.

Co zrobić gdy Zaskoczy nas mgła w górach? – Bez urządzeń.

W sytuacji, gdy nie posiadamy urządzeń, które by nas poprowadziło w nieznanym terenie w gęstej mgle, pozostaje tylko jedno. We mgle tracimy orientację i w bardzo gęstej mgle nawet w znanym terenie nie jesteśmy w stanie określić kierunku. Dlatego pozostaje nam przeczekanie tych warunków, ale jak to zrobić, aby ją przetrwać?

Mgła powoduje szybkie wychłodzenie ciała, dlatego bardzo ważna jest nasza odzież. Gdy idziemy wytwarzamy ciepło, ale gdy się zatrzymamy na dłuższą chwilę będziemy odczuwać zimno a we mgle jeszcze szybciej.

Co zrobić? Po pierwsze zabezpiecz się od wilgoci, mgła będzie się wykraplać na Twojej odzieży, jeśli jesteś zapocony, dobrym pomysłem jest przebranie bielizny na suchą o ile wcześniej ją zabrałeś. Ubierz coś ciepłego, kurtkę puchową, lub bluzę polarową i zapnij kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli warunki pozwalają, znajdź miejsce gdzie możesz się osłonić przed wiatrem i usiąść, jeśli nie Twój plecak posłuży za „fotel” 🙂 Nie siadaj bezpośrednio na mokrych kamieniach ani na pniach drzew.

Jeśli jesteś w lesie nazbieraj gałęzi i ułóż je w stos na których możesz położyć karimatę lub plecak i na tej konstrukcji możesz usiąść. To pozwoli na zminimalizowanie utraty ciepła i nie przemoknięcia. Wybierając się w góry powinieneś mieć zawsze coś ciepłego do picia lub zabrać palnik do gotowania. Jeśli sytuacja będzie się przedłużać bez ciepłego posiłku czy picia nie przetrwasz długo. Mgła to najgorsze warunki jakie mogą nas spotkać w górach, jest podstępna, bo bardzo szybko wychładza organizm i bez orientacji w terenie nie możemy się bezpiecznie poruszać.

W tatrzańskich warunkach, gdy każdy krok może się skończyć upadkiem z wysokości lepiej jest właśnie przeczekać taką sytuację niż kombinować nieznając kierunku i swojego położenia.

mgła
mgła

Zanim wyruszysz na szlak.

Gdy wybierasz się na szlak wiosną, czy też jesienią pamiętaj, że warunki pogodowe bardzo szybko mogą się zmienić. Musisz wziąć pod uwagę każdą ewentualność. Źle przygotowany turysta najczęściej kończy na toboganie w najlepszym wydaniu a w najgorszym już nie wraca ze szlaku.

Co zabrać do plecaka?

  • ciepłą odzież i kurtkę przeciwdeszczowa oraz spodnie przeciwdeszczowe
  • GPS lub telefon z aplikacją. Pamiętaj o naładowaniu przed wyruszeniem
  • ciepły posiłek w termosie, lub picie. Ewentualnie palnik i prowiant.
  • powinieneś znać numery alarmowe w razie problemów.

Zanim wyruszysz na szlak powinieneś sprawdzić warunki pogodowe rejonu do którego się wybierasz. Oszacuj swoje możliwości, jeśli masz wątpliwości czy sobie poradzisz, lepiej odpuść i poczekaj na lepszą pogodę.

mgła - las