Czekan turystyczny to kolejne akcesorium dla turysty poruszającego się zimą po wyższych górach. Napiszę wam czym się kierować i jak dobrać odpowiedni czekan dla siebie.
Spis treści
Czekan turystyczny – jaki?
Wybierając się w Tatry zimą i chcąc zdobywać szczyty, potrzebne nam będą odpowiednie narzędzia, aby móc robić to bezpiecznie. Takim narzędziem jest odpowiedni czekan o którym właśnie Wam napiszę. Jest wiele firm produkujących takie przyrządy i w przypadku czekanów turystycznych niema co tu za dużo wydziwiać, że jeden będzie super dobry a innej firmy to dziadostwo. Każdy się sprawdzi o ile prawidłowo go dobierzemy pod swój wzrost. Istnieją pewne kryteria, które spowodują, że jedne będą się łatwiej obsługiwać od drugich. To chyba taka główna różnica między firmami i budową. Przy uśrednionym wzroście ok 170, 175cm długość czekana będzie to 58, 60cm. jeśli ktoś ma wzrost oscylujący między 180 i więcej to długość czekana będzie 70cm. Jeśli zaś masz wzrost 150 lub mniej, bardziej poręczny dla Ciebie będzie czekan o długości 50cm.
Jak zmierzyć długość na miejscu w sklepie?
Chwytając czekan za głowicę i stań prosto z czekanem wzdłuż nogi. Jeśli grot styliska znajduje się w okolicach kostki, powyżej długość jest prawidłowa. Weź też pod uwagę to, że jeśli będziesz się wspinał szlakiem o większym nachyleniu za długi czekan będzie nieporęczny. Moja rada jest taka: Gdy częściej wybierasz się w takie miejsca lepiej mieć za krótki czekan niż za długi. W płaskim terenie kijki trekkingowe lepiej będą spełniać swoje zadanie niż czekan a w nachyleniu czekan.
Do czego służy czekan?
Czekanu używamy do asekuracji w górach, nie tylko służy do podpierania. Głównym jego zadaniem jest pomoc w trudnych podejściach. Zębem wbijamy w twardy śnieg, lub możemy użyć go jak hak zahaczając za skałę. W kopnym śniegu na dużym nachyleniu stylisko wbijamy głęboko w śnieg i tym sposobem daje nam podparcie w ekspozycji. Czekan turystyczny jest też wyposażony w łopatkę, którą możemy wyciosać stopnie pod chwyt w twardym śniegu. Czekanem też hamujemy w sytuacji gdy zdarzy się nam poślizg. To w takim szybkim skrócie.
Jaki czekan kupić?
Aby dobrać czekan dla siebie rozmiar to jedno, ale aby się nim wygodnie posługiwać dobrze jest wybrać o lekko zakrzywionym stylisku. Takim czekanem łatwiej operować na stromym zboczu. W trakcie uderzania nie będziemy obijać sobie kostek palców o podłoże. Czekany z prostym styliskiem rzadziej się już spotyka, ale istnieją i nie są tak poręczne jak gięte.
Czekany mogą być też wyposażone w dziób z kutego żelaza, lub wycinany laserowo z blachy stalowej, jaka to różnica?
Czekan z kutą głowicą jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia niż w przypadku wycinanego laserowo. Jeśli zdarzy się nam uderzyć w skalne podłoże nie będzie się tępił.
Jak używać czekanu?
Poruszanie się w śniegu z czekanem nie jest skomplikowane, ale trzeba pamiętać o paru zasadach.
1. W zależności od podłoża używamy odpowiedniej jego części, dzioba, łopatki lub styliska.
2. W razie upadku hamujemy czekanem a nie rakami! jest to bardzo ważne.
3. Używamy czekanu tam gdzie jest to konieczne, inaczej będzie nam wadził a nie pomagał
Hamowanie czekanem w czasie upadku.
Gdy trzymamy czekan za głowicę dziobem do tyły, łatwiej jest przyjąć odpowiednią pozycję do hamowania.
Pozycja hamowania – nogi uginamy w kolanach tak aby nie zahaczyć rakami o podłoże, to bardzo ważne, bo gdy nabierzemy prędkości zahaczenie może spowodować złamanie nogi w stawach! Ciężarem ciała dociskamy czekan do podłoża w taki sposób, aby łopatką się nie poranić, więc powinna być poza tułowiem i poza głową. Hamowanie w kopnym śniegu wygląda podobnie, lecz hamujemy łopatką. Dlatego od zaistniałej sytuacji w terenie od razu przyjmujemy odpowiednią pozycję czekanu w dłoni. dziobem do przodu, lub do tyłu.
Gdy wypracujemy sobie te nawyki, będziemy używać czekanu naturalnie i automatycznie.
Czekan nie zawsze jest stosowany do śniegu, wielokrotnie służy nam jako hak. W mieszanym terenie gdzie występują skały można używać czekanu jak przedłużenie ręki w wąskich szczelinach lub oblodzonych krawądkach ciężko jest się utrzymać przy pomocy samych rąk, dlatego czekan jest idealnym narzędziem w takich sytuacjach.
Czekan turystyczny jaki wybrać?
W tym momencie odeślę Cię do kolejnego artykułu w którym opisałem który czekan będzie odpowiedni do Twojego stylu wędrówki.
Zachęcam też do zaznajomienia się z tematem raków na buty, gdyż stanowią one ważną rzecz i komplet wyposażenia zimowych wypraw w góry. A jeśli wolisz niższe góry to może raczki na buty? Też możesz szerzej zaznajomić się z tym tematem pod tym linkiem