Czy można ubezpieczyć używany rower?

Wiele towarzystw umożliwia ubezpieczenie używanego roweru w ramach casco rowerowego – taką ochronę wykupisz np. w PZU. Ubezpieczyciel może jednak w tym wypadku zastrzec maksymalny okres eksploatacji posiadanego sprzętu. Warto więc dokładnie zapoznać się z OWU nabywanej polisy rowerowej. Co powinno posiadać ubezpieczenie roweru i rowerzysty? Dlaczego warto je mieć i na co zwrócić uwagę, kupując taką polisę? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy poniżej.

Ubezpieczenie używanego roweru – kiedy jest możliwe? 

Ubezpieczenie używanego roweru nie będzie różniło się niczym od polisy na nowy rower pod warunkiem, że sprzęt, dla którego wykupujesz ochronę, spełnia wymogi ubezpieczyciela. Chodzi przede wszystkim o okres eksploatacji. Przykładowo, w ramach polisy PZU dla rowerzystów możesz ubezpieczyć np. roczny jednoślad. Dla porównania: niektóre towarzystwa nie ubezpieczają nawet rowerów, które mamy niespełna 2 lata!  W PZU ubezpieczany jednoślad (uwzględniając ochronę casco) nie może mieć więcej niż 4 lata.

Warto wiedzieć! 

Casco roweru jest zabezpieczeniem na wypadek szkód, których sprawcą jesteś Ty sam, ale także tych spowodowanych przez osobę trzecią lub zwierzę. W takich sytuacjach będziesz mógł liczyć na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonych części przez ubezpieczyciela.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia rowerowego?

Ubezpieczenie nowego lub używanego roweru powinno posiadać starannie dobrane składniki. Do podstawowego OC i NNW rowerzysty ubezpieczyciele proponują często dodatkowe pakiety, które bywają pomocne w wielu sytuacjach. Wśród nich wyróżnić należy m.in. ochronę assistance rowerzysty, która zagwarantuje transport uszkodzonego jednośladu do serwisu oraz pokrycie kosztów naprawy roweru po wypadku. Co powinno zawierać kompleksowe ubezpieczenie roweru? Oto ważne składowe: 

 • OC – pokryje szkody wyrządzone przez Ciebie innym osobom, 
 • Casco – zapewni wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży lub zniszczenia roweru,
 • NNW – gwarantuje ochronę rowerzysty w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku,
 • Ochrona bagażu – zapewni ochronę Twoich rzeczy na wypadek utraty, zniszczenia oraz kradzieży.

Ile kosztuje ubezpieczenie używanego roweru?

Koszt ubezpieczenie używanego roweru jest zwykle znacznie niższy, niż ma to miejsce w przypadku nowego sprzętu. Ceny najtańszych polis rowerowych oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych. Należy jednak mieć na uwadze nieco ograniczony zakres takiego ubezpieczenia. Jeśli zależy nam np. na szerszej ochronie i większym zasięgu terytorialnym, a posiadany rower jest stosunkowo nowy i bardzo wysokiej klasy, to koszt polisy może wzrosnąć nawet o 200-300 zł za rok. Sprawdź tutaj, ile dokładnie zapłacisz za ubezpieczenie roweru: https://cuk.pl/ubezpieczenie-roweru

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie rowerowe? 

Niezależnie od tego, czy chodzi o nowy i bardzo drogi, czy też używany i niekoniecznie nowoczesny model roweru, zwykle jest on dla swojego posiadacza cennym przedmiotem. Może bowiem służyć jako codzienny środek transportu do pracy lub mieć wartość sentymentalną. Właśnie z tego powodu warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które w razie kradzieży czy zniszczenia roweru zapewni środki na naprawę lub zakup nowego sprzętu. Dlaczego jeszcze warto kupić polisę rowerową? To najważniejsze powody: 

 • polisa chroni Ciebie i Twój rower, 
 • zakres ochrony casco obejmuje kradzież ze stojaka rowerowego i rabunek,
 • zakres terytorialny polisy może objąć cały świat,
 • ubezpieczenie używanego roweru również jest możliwe (do 4 lat),
 • cena polisy obejmuje usługi assistance,
 • masz możliwość spersonalizowania oferty (okres, suma ubezpieczenia)
 • możesz ubezpieczyć rower, który użytkujesz w celach niekomercyjnych.

Jak ubezpieczyć używany rower? 

Przede wszystkim upewnij się, czy okres eksploatacji Twojego roweru spełnia kryteria do zawarcia polisy. Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie używanego roweru (do 4 lat eksploatacji) wykupisz w towarzystwie PZU. Warto jednak porównywać różne oferty i rozszerzenia ochrony, by zyskać pewność, że dana polisa spełnia Twoje oczekiwania zarówno pod kątem cenowym, jak i zakresowym. Jeśli chcesz sprawdzić wycenę składki dla Twojego jednośladu, wykorzystaj w tym celu kalkulator rowerowy na stronie CUK Ubezpieczenia!