dual sport trek

Czym czyścić rower?

Czym czyścić rower? O rower jak o wszystko trzeba zadbać, aby długo służył i nie prosił o częste naprawy. Nieraz pewnie spotkaliście się z wyjącym łańcuchem proszącym o olej. To się zdarza i to nawet na maratonach.

Czym czyścić rower?

Na początku woda

Aby brud nie siedział zbyt długo najpierw obficie spłucz wodą swój rower z grubsza, błoto i piach to najgorszy wróg każdego mechanizmu. Gdy już błoto opadnie miękką szczotką i wodą z płynem delikatnie ściągamy cały brud parę razy tak, aby w całości doprowadzić do czystości. To jeszcze nie wszystko.

Koła, obręcze i piasty oraz napęd czyścimy osobno. Jeśli chcesz umyć bardzo dokładnie to dobrze jest zdjąć koła z roweru i wtedy jest dostęp do każdego zakamarka. Ramę i amortyzator odstawiamy na bok i weźmy się za koła.

Koła, jak i czym umyć?

Opona to guma i nie należy używać żrących ani ropopochodnych środków. Do czyszczenia wystarczy zwykły płyn do garnków, obręcze i piasty też spokojnie dadzą się tak wyczyścić, gorzej z kasetą. Kasetę dobrze jest wykręcić i umyć osobno z całym napędem. Do czyszczenia obręczy i szprych używam miękkiej szmatki z płynem a potem suchą wycieram do sucha.

Polimery i środki odnawiające

Słyszeliście może o „niewidzialnej wycieraczce”? To coraz częściej wykorzystywany środek w motoryzacji i służy do nanoszenia warstwy na szybę, dzięki któremu woda spływa nie pozostawiając kropelek w czasie deszczu. Dokładnie ten środek używam do  konserwacji ramy i obręczy kół w swoim rowerze. CARPRO FLYBY30 GLASS COATING 20ml dokładnie tak się nazywa.

CARPRO FLYBY30 GLASS COATING FULL KIT PEŁNY ZESTAW NIEWIDZIALNA WYCIERACZKA NA SZYBY 20 ML
CARPRO FLYBY30 GLASS COATING FULL KIT PEŁNY ZESTAW NIEWIDZIALNA WYCIERACZKA NA SZYBY 20 ML

To sprawia, że rama i obręcze są na długo „świeże”, nawet gdy będą brudne to po zwykłym przepłukaniu wodą szybko wraca do początkowego stanu świeżości.

Jeśli kogoś cieszy czerń opon istnieją też czernidła do opon samochodowych, które też można stosować bez obawy, że coś rozpuści naszą gumę. Np. K2 Bono Black Fixol 200ml Czernidło do opon, ale to już dla tych co chcą zbajerować swój pojazd 🙂

K2 bono black
K2 bono black

 

Czym czyścić rower? Jak umyć napęd w rowerze?

Teraz mamy brudną robotę, ale ktoś to musi zrobić. Do mycia napędu ja używam środka do mycia silników w samochodach  Forch środek do mycia silników R521.

forch R521
Forch R521

Kaseta, łańcuch przerzutki i korba lądują do kuwety ze środkiem R521 i dokładnie je płukam a następnie po wyschnięciu smaruję wszystkie ruchome części i łańcuch środkami do tego przeznaczonymi.

Uwaga!! Amortyzator, damper i sztyca regulowana

Golenie amortyzatora i dampera a także sztycy regulowanej nie myjemy środkami, które mogą doprowadzić do wżerów, rys itp. Najlepiej te części oczyścić wodą,  lub środkami nie drażliwymi i czystą szmatką wytrzeć do sucha.

Po umyciu i poskładaniu roweru nie zapomnij przesmarować napędu i przerzuterk, czym? o tym możesz przeczytać tutaj.