Dlaczego-warto-czytać-książki-podróżnicze-i-przewodniki

Dlaczego warto czytać książki podróżnicze i przewodniki?

Dlaczego warto czytać książki podróżnicze i przewodniki? Temat, który chyba najmniej jest poruszany, jednak przedstawię Wam dlaczego jest to interesujące.

Dlaczego warto czytać książki podróżnicze i przewodniki?

Czytanie, jedni uwielbiają inni są przerażeni jak pomyślą o czytaniu. Jednak, aby podróżować i czerpać w pełni przyjemność z wędrówki dobrze to robić świadomie. Przebywając w nieznanym miejscu, chyba każdy chciałby wiedzieć na co patrzy 🙂 Obserwując horyzont i wyłaniające się szczyty górskie na pewno ciekawi Cię jak się nazywają. Budynki związane z historią oraz miejsca wzbogacają wiedzę a wiedza jest zawarta właśnie w książkach. No może nie tylko w książkach bo i w witrynach internetowych, lecz też trzeba tą wiedzę przeczytać.

Czytanie przed wyjazdem

Gdy wyjeżdżasz w nieznane Ci miejsce zaglądnij do książki, czy to papierowej, czy elektronicznej. Na pewno dowiesz się rzeczy o których nie wiedziałeś. Dodatkowo zdobytymi informacjami możesz się dzielić z innymi, to też pewna satysfakcja. Przed wyjazdem zdobyta wiedza pomoże Ci zobaczyć więcej. Będziesz wiedział (wiedziała) co warto zobaczyć. Im więcej wiadomości przed przyjazdem tym miejsce do którego się wybierasz nie będzie Ci obce.

Jak wybrać przewodnik?

Przewodnik turystyczny to zbiór wiadomości historycznych, środowiska naturalnego z wielu dziedzin. Nie będą to wywody stricte naukowe i nudne, tylko najważniejsze wiadomości, abyś wiedział z czym wiąże się dane miejsce.

Wybierając przewodnik, zwróć uwagę na zawartość jakie tematy są poruszone, czy posiada mapki, którymi możesz się kierować oraz zdjęcia.

Są też przewodniki dla rowerzystów, gdzie większy nacisk jest położony na trasę rowerową jej długość, trudność i co na tej trasie możemy spotkać. Jak widzisz przewodnik nie musi być monotematyczny. Od Ciebie będzie zależeć jaką formę podróżowania wybierzesz.

Książki podróżnicze pogłębiają apetyt.

Książki-podróżnicze-pogłębiają-apetyt.
Książki podróżnicze pogłębiają apetyt.

Dokładnie tak jest, bo sam się o tym przekonałem. Takie książki to najlepsza kopalnia wiedzy, bo to prawdziwe opisy ludzi i ich doświadczenia. Uważam, że niemożna być podróżnikiem nie czytając książek. 

Jakie książki mogę polecić? Oj sporo by się nazbierało, ale w najbardziej w pamięci mi została jedna, no parę, ale ta jedna jest szczególna „Na szczytach świata” – Jerzy Kukuczka. To książka nie tylko o górach, ale o ludziach gór, ich przeżyciach i zmaganiach. To lektura według mnie (zapaleńca przygód), obowiązkowa. 🙂

Czasy się zmieniają i opisy mogą się wydawać nie z tej epoki. Tak, jednak ludzie się nie zmieniają, mają te same rozterki, problemy i dylematy. Sprzęt nie załatwi nam wszystkiego. Podjęte decyzje w danym momencie wydają się słuszne a z perspektywy czasu okazują się błędne.

Wyciąganie wniosków z przeżyć tych ludzi może nas wszystkich uchronić przed błędami, które już były popełniane dawniej.

Nie lubisz czytać, co z tym zrobić?

Nie każdy lubi książki i nie każdy będzie je czytał, jednak wybierając się w nieznane, brak wiedzy w wielu aspektach ograniczy radość z poznawania i podróżowania.

Przełam się! Podejdź do tego jak do kolejnego wyzwania w górach. 🙂  Po pewnym czasie sam zauważysz różnicę w jakości swoich osiągnięć i nabierania doświadczenia. Filmy na internecie będą świetnym uzupełnieniem tego co już się dowiedziałeś z książki.

Czy film zastąpi książkę?

Zdecydowanie nie. Jednak będzie świetnym  uzupełnieniem wiedzy z książki. Przez film oglądasz emocje innych a czytając książkę sam te emocje przeżywasz, taka jest różnica. 🙂

Z wiedzą w świat

Gdy jesteś zaznajomiony z danym miejscem jeszcze przed wyruszeniem, łatwiej jest uzupełniać wiedzę z tym co już wiesz obrazy zostają na dłużej w pamięci. Podróż powinna być przeżyciem a nie tylko samym celem, wtedy będziesz mieć najwięcej radości z tego.

Dziel się z innymi tym co zobaczysz, to kolejna satysfakcja a słuchający też będą chcieli sami doświadczyć tego co Ty. Dlatego ktoś pisze książki, aby nie tylko się dzielić, ale też aby zachęcić do spróbowania tego co sami zobaczyli i przeżyli. 🙂

 

Z-wiedzą-w-świat