spiwor-rab

Śpiwór na lato, jaki wybrać?

Śpiwór na lato. Większość biwaków nie może się odbyć bez podstawowego ekwipunku jakim jest śpiwór. Jaki wybrać? Czym się kierować, aby nie żałować błędnej decyzji? Ten artykuł będzie właśnie o tym.

Śpiwór na letni biwak jak wybrać odpowiedni?

Kwestia śpiwora na lato to dość prosta rzecz by mogła się wydawać, ale czy na pewno?

Weź pod uwagę w jaki sposób podróżujesz najczęściej, czy są to wyjazdy rowerowe? Trekking pieszy? Czy korzystasz ze schronisk, czy też jesteś samowystarczalny? Te pytania , które sobie zadasz to pierwszy klucz przy kierowaniu się przy wyborze odpowiedniego śpiwora z którego będziesz korzystał.

Większość ludzi kieruje się termiką śpiwora, ekstremalną podawaną wartością i jest to błąd! Po pierwsze po co kupować śpiwór który ma temperaturę ekstremalną -20*C? Latem to raczej nie realne , chyba, że wybierasz się na Antarktydę 🙂 Druga kwestia to przy wyborze kieruj się wartością nie ekstremalną, ale komfortową. To tą wartością kierujemy się przy wyborze każdego rodzaju śpiwora. Ostatnia kwestia to z jakiego materiału ma być śpiwór – syntetyk lub wypełnienie naturalne.

śpiwory Rab
śpiwory Rab, syntetyki i naturalny puch

Śpiwór na letnie wycieczki rowerem i pieszo

W trekkingu rowerowym wybór nie jest bardzo skomplikowany, bo trzeba tylko się zastanowić nad tym, jakim rowerem jeździmy,  trekkingowym, czy górskim. Jeśli wozisz wszystko w plecaku i jesteś minimalistą to nie tylko waga śpiwora będzie dla Ciebie istotna, ale również objętość śpiwora po spakowaniu.

Śpiwory naturalnego puchu gęsiego z reguły mają lepszą kompresję zachowując podobne osiągi utrzymania temperatury co śpiwory z wypełnieniem syntetycznym. Taki rodzaj śpiwora łatwiej zapakować, lub przytroczyć do roweru, ale śpiwory puchowe są sporo droższe od syntetyku i wymagają większej pielęgnacji. Śpiwory syntetyczne gabarytowo są większe po spakowaniu od naturalnych puchów. Za to nawet po namoknięciu szybciej wysychają i zniosą więcej w cięższych warunkach. Jeśli nie używasz namiotu i lubisz spać po d gołym niebem to polecam Ci śpiwory z wypełnieniem syntetycznym. Obecnie najlepsze wypełnienie syntetyczne to PRIMALOFT. Ma świetne właściwości izolacyjne, łatwiej się go pierze niż puch naturalny i jest sporo tańszy od puchu gęsiego.

Śpiwór syntetyczny Rab Solar 3
Śpiwór syntetyczny Rab Solar 3
Śpiwór syntetyczny Rab Solar 2
Śpiwór syntetyczny Rab Solar 3

Jaki rodzaj śpiwora na lato wybrać, mumia czy „kołderka”?

To dość ciekawe zagadnienie i wielu nie wie po co są jeszcze produkowane zwykłe „kołderki” skoro są powszechnie „mumie”. No właśnie, na to niby proste pytanie odpowiedź będzie troszkę długawa, ale wyjaśnię to już.

Gdy latem biwakujesz pod namiotem lepiej się sprawi „kołderka”, gdy jest gorąca noc można się nią przykryć nie parząc się w środku, a namiot zapewnia nam ochronę przed owadami. Gdy jednak wolisz spać pod pniakiem to mumia zapewni Ci, że nie obudzisz się goły w liściach 🙂 To główne powody, dla których są produkowane oba typy śpiworów. Proste? Teraz chyba tak, mnie swego czasu też dręczyło to pytanie 🙂

Ostatni podział to śpiwory są produkowane z lewym i prawym zamkiem. Podział ten wynika z tego, że są osoby prawo i lewo ręczne. Gdy posiadasz namiot weź pod uwagę też z której strony masz wejście, choć to tylko szczegół i nie wpływa znacząco na komfort użytkowania.

Jak zadbać o śpiwór?

W czasie przechowywania naszego śpiwora w domu, najlepiej go wyciągnąć z worka i rozwiesić na pół na wieszaku. Są też producenci co do zakupionego śpiwora dają drugi worek sporo obszerniejszy od transportowego do przechowywania. W ten sposób puch naturalny, czy też włókna syntetyczne się nie sprasowują i dłużej zachowają swoje właściwości izolacyjne. Z worka transportowego korzystamy tylko w czasie wyjazdu.

Śpiwory też można prać. Do tego celu służą specjalne środki piorące, nie należy ich prać w proszku, ani w środkach nie przeznaczonych do tego. Jak to zrobić i czym? Możesz się dowiedzieć w tym artykule.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o śpiworach?

Śpiwory różnych producentów mogą mieć rozmaite oznaczenia temperatur i wielkości. Śpiwory znanych marek rozróżniają je też z przeznaczeniem dla kobiet i mężczyzn. Dla kobiet są cieplejsze z racji ich fizjologii. To bardzo dobrze, że o ich potrzeby też ktoś pomyślał. Wybierając śpiwór w sklepie zastanów się czy będzie spełniał Twoje oczekiwania i czy jakość danego produktu będzie długo spełniała swoje właściwości. Ja osobiście mogę polecić wyroby takich marek jak Rab, Małachowski, Columbus, Yeti. To dobre i sprawdzone produkty przez ludzi uprawiających turystykę i na wyprawach. Osobiście skłaniam się do produktów Raba, gdyż dodatkowo w wypełnieniu naturalnym stosuje impregnację puchu. To powoduje dodatkową ochronę przed wilgocią i jakość wykonania niema sobie równych. A także atutem ich jest to, że wszystkie śpiwory są produkowane w Anglii.

Czego unikać?

Latem nawet gdy coś się stanie że śpiewem to nie grozi nam zamarznięcie, ale strata nie jest miła. Dlatego staraj się wybrać produkty znanych marek, choćby tych o których wspomniałem. Wtedy unikniesz rzeczy, które mogą się okazać jednorazowymi. Coś co jest przesadnie tanie tak naprawdę takie nie jest.