Górskie-tragedie,-dlaczego-do-nich-dochodzi

Górskie tragedie, dlaczego do nich dochodzi?

Górskie tragedie, dlaczego do nich dochodzi? Będzie to wpis z refleksją i przemyślenia o tym dlaczego ludzie giną w górach.

Górskie tragedie

Góry to środowisko nie do końca przyjazne ludziom i trzeba o tym pamiętać, ale dlaczego dochodzi do wypadków i to poważnych? Każdy mówi, że w górach trzeba mieć pokorę, że góry to i tamto. Jednak co roku słychać doniesienia o tragicznych wypadkach kończących się śmiercią. Dziwna mentalność jest taka, że o tych wypadkach krótko się pamięta. Sensacja w jeden dzień może jeszcze przez kilka a potem wszystko wraca do „normy”. Czy tak ma być?

Siedząc w zaciszu domowym, opowiada się różne historie, teorie dlaczego do tego doszło i co by kto nie zrobił a w kolejnej wyprawie w góry już się nie pamięta o tym co samemu się mówiło. To smutne, ale prawdziwe.

Dlaczego do tego dochodzi?

  • Niejednokrotnie ktoś, kto przyjeżdża z dalszej części Polski może trafić na nieciekawe warunki. Przyjeżdżając połowę kraju nie potrafią odpuścić, bo szkoda im czasu to może być jedna z przyczyn do wypadku.
  • Inni czują się tak silni i wyjątkowi, że czują się nieśmiertelni.
  • Kiepskiej jakości sprzęt kupiony w markecie i nie umiejętność zastosowania go w terenie.
  • Brak znajomości środowiska do którego się udają.
  • Przecenienie własnych możliwości w stosunku do wybranej trasy.
  • Nie przygotowanie do zmiennych warunków pogodowych w górach.

To główne przyczyny tragedii, które mogą kończyć się śmiercią.

Czy to wszystkie przyczyny wypadków? Z pewnością nie, istnieją też przyczyny losowe, które ciężko przewidzieć. Oderwany kamień, czy poślizgnięcie trudno przewidzieć takie rzeczy. W jakimś stopniu możemy się zabezpieczyć przed skutkami zakładając kask, czy też używając raków. Taki sprzęt w jakimś stopniu może zminimalizować obrażenia, ale nie uchronią nas w 100% od wypadków, które mogły by się wydarzyć.

Wybierając się w góry

Jeśli postanowiłeś wybrać się w ten górski świat wspaniałych widoków miej świadomość tego, że trzeba się odpowiednio przygotować do takiej drogi. Sprawdzaj pogodę wcześniej i śledź kolejne dni to da Ci jakiś wgląd w to co możesz zastać na miejscu. Musisz wiedzieć, że wyruszając z domu pogoda, którą widziałeś w prognozach może się szybko zmienić. Nawet wyruszając z schroniska słoneczna pogoda w godzinę może zamienić się w deszcz, lub śnieg. Spadek temperatury bez schronienia i odpowiedniego ubrania stanowi ryzyko wypadków. Gdy stwierdzasz, lub masz wątpliwości, że zaplanowana trasa okaże się na miejscu za ciężka, lub obawiasz się, że nie masz odpowiedniego wyposażenia, odpuść. Idąc w góry idź z kimś kto nie tylko mówi, że się zna, ale ma doświadczenie z obcowaniem z górami. Wyruszając na zimowe wyjścia pamiętaj, że sam sprzęt Cię nie uratuje jeśli nie będziesz wiedział jak go prawidłowo użyć. Bądź przewidywalny, zastanów się wcześniej co zrobisz gdyby…

Tatry Słowackie a Polskie

Różnica jest taka, że na Słowacji szlaki w Tatrach powyżej schronisk są zamknięte zimą. Wyruszając powyżej trzeba mieć odpowiednie pozwolenia i będziesz się poruszał z przewodnikiem z odpowiednimi uprawnieniami do tego, oczywiście odpłatnie 🙂

Kolejna różnica to na Słowacji nie działa standardowe ubezpieczenie jak w Polsce, więc musisz je wcześniej wykupić. Nie jest to szczególnie drogie, Polisa na 1 dzień to ok 10zł może 14zł. Poruszając się po szlakach i w razie wypadku ubezpieczenie pokryje nam koszty transportu i interwencje służb ratowniczych. Ubezpieczenia działa tylko wtedy, gdy poruszasz się zgodnie z przepisami po szlaku a nie poza nim pamiętaj o tym.

Bez ubezpieczenia każdy zabieg, czy interwencje służb ratowniczych pokryjesz z własnych pieniędzy w euro i nie będzie tanio. A w razie Twoje śmierci sprowadzenie zwłok do kraju, kosztami zostanie obciążona rodzina i to może być spora kwota, ale zostanie naliczona odpowiednio przez Słowaków.

Ratownictwo-w-gorach
Ratownictwo w górach, obyś nie musiał z niego korzystać.

Górskie tragedie, dlaczego do nich dochodzi? Podsumowanie

Świadomość tego co może się wydarzyć w górach powinna wszystkich nas skłaniać do przewidywanie najrozmaitszych scenariuszy. Pomimo nabytego doświadczenia i wiedzy unikajmy rutyny, przyzwyczajeń i pójścia na łatwiznę.

Każde wyjście w góry jest inne, inna pogoda, samopoczucie, czy warunki terenowe, które też mogą się zmienić. Wszystko to w całości tworzy naszą wędrówkę bezpieczną lub nie.

Góry to piękny świat, ciesz się nim w pełni będąc przewidującym i odpowiednio przygotowanym, wtedy zminimalizujesz wypadek w górach.