Hamulce hydrauliczne do roweru jakie kupić

Hamulce hydrauliczne do roweru jakie kupić?

Hamulce hydrauliczne do roweru jakie kupić? Czy istnieją skuteczne i tanie hamulce do mojego roweru? Magura co to za firma?

Hamulce hydrauliczne do jakiego roweru zamontować?

Hamulce hydrauliczne stanowią już normę w rowerach prawie każdego typu. Jednak są też takie w, których istnieją hamulce tarczowe mechaniczne i v-breaki. Czy jest sens wymienić taki hamulec na hamulec tarczowy hydrauliczny? Ja jako użytkownik paru rowerów o różnych zastosowaniach mogę coś o tym powiedzieć.

Rowery przeszły już sporą ewolucję i hamulce hydrauliczne zagościły również w rowerach szosowych. Są też montowane w rowerach trekkingowych, gravelach, corss i chyba w każdych nowej generacji. Tak więc możliwości montażu jest spora jedynym ograniczeniem fizycznym to konstrukcja samej ramy i widelca.

Hamulec hydrauliczny, czy warto go kupić, Magura MT5 Trail?

Wszystko zależy od paru czynników. Pierwszy to czy posiadany rower ma odpowiednie mocowania (adaptery) w ramie i widelcu, Jeśli masz hamulec tarczowy mechaniczny to ten problem nie istnieje. Gorzej jest gdy Twój rower posiada hamulce typu V-brake, w takim przypadku nie zawsze jest możliwość na zamianę hamulca na tarczowy.

Jednak zajmijmy się zagadnieniem w którym masz tą możliwość zamontowania takiego hamulca. Posiadany hamulec tarczowy, który masz nie koniecznie trzeba wymienić a to zależy od jakości danego hamulca. Czasami wystarczy konkretny serwis i będzie działał jak nowy. Jednak, gdy hamulec który masz jest niskiej jakości lub bardzo zużyty wtedy jest ten moment, kiedy trzeba pomyśleć o wymianie.

Właśnie ta sytuacja zmusiła  mnie do wymiany hamulców na nowe. W przypadku rowerów górskich to hamulce hydrauliczne stanowią już normę, jednak ilość i rodzaj może trochę zdezorientować. Posiadam rower typu fatbike i poprzednie hamulce w których fabrycznie zamontowali to hamulec SRAM Level 1. Hamulec hydrauliczny działający na płynie DOT3. Jak dla mnie nie był to szczęśliwy hamulec, choć działał to jednak moje oczekiwania były zupełnie inne, dlatego tym razem postawiłem na hamulec Magura MT5 Trail.

Maguea MT trail
Maguea MT trail
Klamka Maguea MT trail
Klamka Maguea MT trail

Klamka magura MT 5 Trail Sport

Budowa tej klamki to dla mnie spora zagadka, a konkretnie materiał z którego jest wykonana. Korpus i obejma jest zrobiona z odlewu kompozytowego. Jest twardy i bardzo lekki a sama dźwignia zaś z robiona jest z aluminium. Na początku z niedowierzaniem podchodziłem do tego rozwiązania, jednak jeśli sam nie sprawdzę, to żadna opinia i recenzja mnie nie przekona. Dlatego postanowiłem przetestować je na własnej skórze.

Zaciski Maguea MT trail
Zaciski Maguea MT5 Trail

Zaciski Maguea MT5 Trail

Same zaciski to kawał jednolitego odlewanego aluminium i odpowiednio frezowanego. Taka konstrukcja gwarantuje sporą siłę zacisku i jest to najlepsze rozwiązanie. W tym zestawie Magura MT5 Trail Sport producent zastosował zaciski, na przód 4 tłoczkowy a tył 2 tłoczkowy. Siła hamowania znacznie się poprawiła w stosunku do poprzednich hamulców Sram Level 1.

Hamulce hydrauliczne do roweru jakie kupić?

Hamulce Maguea MT5 Trail Sport to jedne z bardziej udanych konstrukcji i mieszczących się cenowo w rozsądnych granicach. Jeśli Twój rower górski wymaga wymiany hamulców warto się tą wersją zainteresować.

Główne cechy , które uważam za pozytywne:

  • Waga jest bardzo przyzwoita 485g według producenta
  • Solidny monolityczny zacisk
  • Działanie „zero jedynkowe” spodoba się na pewno starym wyjadaczom terenu 🙂
  • Krótka klamka na 1 palec
  • W komplecie otrzymujemy komplet oliwek i śrub do samodzielnego dopasowania długości przewodów
  • Łatwy montaż do roweru i czytelna instrukcja dla początkujących serwisantów.
  • Klamki są obustronne ( w razie wymiany wystarczy zakupić 1 szt. niezależnie od strony, prawej czy lewej)
  • Komplet hamulców jest gotowy do działania, są zalane i odpowietrzone.
  • Płyn hamulcowy to mineralny Royal Blood (tego niema w zestawie, ale tak wygląda płyn hamulcowy do Magury)
Płyn hamulcowy Magura
Płyn hamulcowy Magura. (Tego płynu niema w zestawie)
Test terenowy Maguea MT trail
Test terenowy Maguea MT5 Trail
Magura hamulec hydrauliczny MT 5 Trail
Magura hamulec hydrauliczny MT 5 Trail

Hamulce hydrauliczne do roweru jakie kupić? Podsumowanie

Maguea MT5 Trail to ciekawa propozycja dla rowerów górskich o sportowym zacięciu oraz do rowerów na wyprawy, gdzie waga bagaży i ciężki teren będzie wymagać dobrego, mocnego hamulca.

W terenie hamulce po przejechaniu parudziesięciu kilometrów stały się ostre jak brzytwa i to lubię. 😀 W rowerze typu fatbike teraz można poszaleć z obciążeniem, czy bez hamulce są takie jakich oczekiwałem od samego początku.

O innych typach hamulca pisałem wcześniej i zachęcam Cię do przeczytania też i tego artykułu a dowiesz się więcej. 😀

V-brake hamulce do roweru

Hamulce hydrauliczne do roweru jakie kupić, Magura