buty

Jak impregnować buty?

Jak impregnować buty? Plecak? Spakowany. Kurtka? Jest. Buty? O kurczę! Nie zaimpregnowane i nie wyczyszczone. 🙁 Takie sytuacje się zdarzają, najgorzej jak przed samym wyjściem. Aby zapobiec takim zdarzeniom, dobrze jest pamiętać o środkach pielęgnacji obuwia, aby zawsze je mieć na stanie. Wcześniejsze przygotowanie do drogi zaoszczędzi nam stresu jak i oszczędzimy wydatków na nowe buty.

Czym zaimpregnować buty ze skóry?

But ze skóry to jedne z najlepszych propozycji do trekkingu. Takie buty jak np. Meindl Borneo, czy Meindl Engadin to wytrzymały wygodny but, który świetnie się sprawdzi gdy maszerujemy z ciężkim plecakiem. Aby skóra licowa była wytrzymała należy ją impregnować zaraz po wysuszeniu, świetnym środkiem do tego jest Nikwax Waterproofing wax for leather.

Nikwax Waterproofing wax for leather.
Nikwax Waterproofing wax for leather.

 

Jak czyścić i suszyć buty ze skóry licowej?

Aby nasze buty Meindl służyły  długie lata trzeba o nich pamiętać i prawidłowo je konserwować. Jak to robić?

buty Meindl
buty Meindl ze skóry licowej

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić po wróceniu z wyprawy to oczyścić z błota wilgotną szmatką i czystą wodą tak, aby nie pozostało żadnych zabrudzeń a następnie odstawić do powolnego wyschnięcia. Pamiętaj też, aby wyciągnąć wkładki z butów. Wtedy szybciej wyschną w naturalny sposób. Nie wstawiaj ich na kaloryfer tylko pozostaw w ciepłym miejscu. Gdy będziesz chciał szybciej wysuszyć to skóra będzie szybciej pękać i skrócisz ich żywotność. Gdy już je wysuszysz użyj Nikwax Waterproofing wax for leather. Jest to wosk na bazie wody do skóry licowej. Dobierz odpowiedni kolor, lub użyj bezbarwnej. Po naniesieniu warstwy pozostaw na chwilę aby wosk mógł wsiąknąć w skórę naszych Meindli a następnie miękką szczotką wypoleruj, aby nabrały połysku. W ten sposób wosk głębiej wsiąknie i warstwa będzie równomiernie rozprowadzona a do tego będą lśnić jak „lakierki”.

Buty z nubuku, czym impregnować?

Buty ze skóry nubukowej to najczęściej połączenie materiałów jak Cordura, nubuku i Gore-Texu.  Przykładem takich butów może być Zamberlan Rosa GTX WNS. 

Zamberlan Rosa GTX WNS. 
Zamberlan Rosa GTX WNS.
Waterproof, maintains support & breathability
wosk Waterproof, maintains support & breathability

Dlatego takie buty mają swój środek impregnujący, który jest w postaci płynu. Waterproof, maintains support & breathability, to wosk w płynie, który głęboko wsiąka w powierzchnię butów nie niszcząc membrany Gore-Tex. Czym jest ta membrana? Możecie się dowiedzieć z tego artykułu w, którym poruszyłem temat impregnacji odzieży z Gore-Texem

Impregnat jest dostępny w postaci płynu i nanosimy go atomizerem, lub gąbką. Jednak polecam zakup z atomizerem gdyż łatwiej i dokładniej możemy zaimpregnować nasze Zamberlany.

Czym zaimpregnować buty z zamszu i nubuku?

Nikwax impregnat do nubuku i  zamszu to odpowiedni środek do tego celu. występuje w 2 opakowaniach z aplikatorem z gąbki lub atomizerem.

"<yoastmark

"<yoastmark

 

Tutaj posłużę się przykładem butów firmy Sorel YOUTH CHEYANNE, które zostały wykonane z zamszu. To doskonałe buty typu „śniegowce” i docenią je szczególnie kobiety, które lubią ciepło 🙂

Sorel YOUTH CHEYANNE
śniegowce Sorel YOUTH CHEYANNE

Zamsz to „odwrócona” skóra, nie jest błyszcząca i wygląda elegancko, jednak tego typu obuwie wymaga częstszej pielęgnacji. Dlatego też Nikwax impregnat do nubuku i  zamszu to specjalnie opracowany środek do tego zadania. Zanim go jednak użyjemy należy wyczyścić szczotką zamsz i wilgotną ściereczką usuwamy bród, gdy już mamy je oczyszczone nanosimy dość obficie środek impregnujący, możemy to zrobić nawet dwukrotnie, jeśli zauważymy, że środek jest bardzo mocno wchłaniany przez zamsz. Po impregnacji nasze buty zmienią trochę kolor i jest to ich normalne zjawisko.

Impregnat Nikwax, dlaczego on?

Firma od samego początku stawia na jakość swoich rozwiązań i dba szczególnie o środowisko. Od badań laboratoryjnych po produkcję ich podejście do ekologii jest wyznacznikiem dla innych producentów. Używając odpowiednio ich środków pielęgnacji zarówna do butów jak i odzieży mamy gwarancję, że nie zniszczymy naszej garderoby. Jeśli chcesz się dowiedzieć czym impregnować i jak wyprać kurtkę puchową czy śpiwór zaglądnij tutaj.

Buty ze skóry licowej, nubuku, zamszu i tkanin syntetycznych kochają Nikwax

Aby naszych  butów nie spotkał taki los jak na tym zdjęciu, pomyśl zanim stracisz pieniądze na nowe buty.

zamberlan
Taki los spotkał buty Zamberlan spotkane swego czasu na tatrzańskim szlaku