zkuwacz

Jak połączyć łańcuch w rowerze?

Jak połączyć łańcuch w rowerze? Zerwałeś łańcuch w rowerze? A może czas na wymianę? W tym krótkim i prostym poradniku postaram Ci się łatwo wyjaśnić jak to samemu zrobić.

Rodzaje łańcucha rowerowego

Najłatwiej podzielić łańcuch na kategorie według ilości zębatek w tylnej kasecie koła. Więc jeśli w waszym rowerze jest np 7 koronek w kasecie to łańcuch do tej kasety powinien być 7 rzędowy, jeśli 9 to łańcuch 9rzędowy itd.

łańcuchy rowerowe istnieją następujące:

  • 1 rzędowy do rowerów miejskich i rekreacyjnych a także w rowerkach dziecinnych
  • 6 i 7 rzędowy to stara wersja łańcucha ale jeszcze spotykany dość często
  • 7, 8 rzędowy spotkać go można w rowerach z przerzutką w rowerze dziecinnym i w starszych modelach 26″
  • 9 rzędowy to najczęściej spotykany obecnie łańcuch i stosuje się go w prostych rowerach górskich i w rowerach trekkingowych, krosowych a nawet w gravelach
  • 10 rzędowy to już najczęściej stosowany łańcuch w rowerach górskich i tańszych rowerach szosowych
  • 11 rzędowy podobnie jak 10 jest stosowana w rowerach górskich i szosowych oraz w gravelach z wyższej półki cenowej
  • 12rzędowy to ostatnia grupa na dzisiejsze czasy to precyzyjny komponent i najdroższy w swojej kategorii. To łańcuch do rowerów górskich i szosowych.

Łańcuch rowerowy co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jeśli nosisz się z zamiarem poskładania samodzielnie swojego roweru powinieneś wiedzieć jak dobrać komponenty napędu, aby wszystko działało jak należy. Dlatego jeśli masz już ramę i dalej zastanawiasz się co zastosować aby mieć optymalne osiągi i wygodę. Może zacznę od przykładu roweru trekkingowego lub krosowego, choć specyfika się różni tych rowerów to jednak stoją bardzo blisko swoich kategorii.

Rama trekkingowa / krosowa.

Trzeba się zastanowić jakie trasy będziesz pokonywał i jak długo a także z jakim obciążeniem. Dlatego jest to ważne bo możesz zastosować napęd 3×9 lub 2×10 a nawet 1×10 🙂

Jeśli mieszkasz w rejonie gór i wzniesień opcja 3×9 jest dla Ciebie optymalna, pamiętaj że będziesz taszczył jeszcze bagaż. W rejonie płaskim napęd 2×9 czy 2×10 jest dobrym kompromisem pomiędzy komfortem i szybkością pokonywaniem trasy. Jeśli jeździsz na lekko bez dużych obciążeń bagażem i w łatwym terenie to napęd 1×10 da Ci przewagę w prędkości pokonywania kilometrów.

Rama MTB.

Tutaj jest spora kombinacja w doborze w zależności od danego typu ramy, ale można przyjąć, że od 3×9 do 1×12. Dzisiaj w nowych rowerach górskich powoli staje się standardem 1x 10, 1×11 i 1×12

Rama szosowa.

W ramach szosowych stosuje się napęd 2×9, 2×10, 2×11 i 2×12

Rama roweru miejskiego i rekreacyjnego oraz w rower dziecinny.

W takim typie roweru stosuje się łańcuch 1 rzędowy

Rama roweru elektrycznego. Na koniec wisienka na torcie. Choć coraz bardziej popularne elektryki to jednak samodzielny montaż wymaga pewnej wiedzy i narzędzi, jednak wymiana łańcucha też obowiązuje. W tym typie roweru można spotkać łańcuchy 9rzędowe 10, 11 i 12 rzędowe. Tutaj pewna uwaga, a nawet dwie. Jeśli składasz rower elektryczny samodzielnie bądź świadomy, że wymiana łańcucha będzie parę razy w roku! a także częściej będziesz wymieniał kasetę.

Kiedy wymienić łańcuch w rowerze?

Właśnie to pytanie jest kluczowe, kiedy? jeśli zacznie przeskakiwać na zębach jest już za późno. W artykule poprzednim opisałem metodę jak należy mierzyć zużycie łańcucha. Możecie zajrzeć do tego artykułu tutaj.

Pamiętaj też o konserwacji czyszczeniu po jeździe zwłaszcza w trudnym błotnistym terenie. Środki konserwujące i smarujące też poruszyłem wcześniej więc ponownie zachęcam do skorzystania z tej pomocy tutaj

Jak połączyć łańcuch w rowerze?

Skoro już wiemy jakie mamy rodzaje łańcucha i w jakich rowerach dany model może się znajdować pora go wymienić i połączyć. Firma Shimano stosuje w swoich łańcuchach zrywany czarny pin. Jest to bardzo dobre połączenie i pewne. Wraz z zakupem łańcucha w opakowaniu otrzymujemy właśnie pin, jest to mały metalowy zwożeń (a) którego wciskamy skuwaczem do łańcucha i odłamujemy (w miejscu zielonej linii) końcówkę prowadzącą (b).

Pin do lancucha shimano mtb-road 10 rz
Pin do połączeia łańcucha Shimano mtb -road 10 rz

Można też  połączenie łańcuch wykonać za pomocą spinki.

I tutaj chciałbym zaznaczyć też jedno. Gdy ogniwa łańcucha są prasowane to połączenia bez czarnego pinu czy spinki jest nieprawidłowe odnosi się to do łańcuchów twardszych i wszystkich tych powyżej 8rzedowych. W takich łańcuchach stosujemy spinkę dostosowaną do szerokości łańcucha.

spinka łańcucha
Spinka do połączenia łańcucha 9 rz

 

Jak połączyć łańcuch w rowerze?
Jak połączyć łańcuch w rowerze? fotka pokaże lepiej jak opis 🙂

Jak połączyć łańcuch w terenie?

Po założeniu spinki na łańcuch tak jak na zdjęciach powyżej wystarczy zaciągnąć łańcuch tak aby piny wskoczyły w gniazda spinki i wszystko. Można to wykonać nawet bez użycia narzędzi w drodze. Trzeba się tylko liczyć z pobrudzeniem sobie rąk 🙂

Gdy zdarzy Ci się zerwanie w czasie jazdy gdzieś na trasie to nic strasznego o ile wcześniej pomyślałeś o zabraniu ze sobą spinki do łańcucha. Warto ją mieć bo nie zajmuje wiele miejsca i nic nie waży a w czasie wyjazdu może uratować Cię przed powrotem do domy pociągiem.

Połączenie łańcucha rowerowego narzędziem – Skuwacz

skuwacz do łańcucha rowerowego
Skuwacz do łańcucha rowerowego

Jest to prosty ale precyzyjny przyrząd do łączenia ale także do „cięcia” łańcucha. Ogniwka łańcucha zakładamy tak, aby łańcuch bez oporów leżał na zębach przyrządu. Gdy chcemy skrócić łańcuch dokręcamy śrubę oporową do ogniwka i śrubą z dźwignią wyciskamy sworzeń z ogniwa. Gdy chcemy połączyć łańcuch zasada działania jest podobna z tym, że zamiast wyciskać sworzeń będziemy go teraz wciskać w ogniwko. Po takiej operacji z reguły  łańcuch się zagniata na tyle mocno, że ogniwka nie będą chciały luźno pracować. W tej sytuacji przeginamy delikatnie łańcuch na boki w miejscu gdzie go łączyliśmy. W ten sposób ogniwka się luzują i łańcuch będzie prawidłowo działał .

połączenie łańcucha 1 rzędowego na pin
połączenie łańcucha 1 rzędowego na pin (bez użycia spinki)
Zasada działania wyciskacza do łańcucha rowerowego
Zasada działania wyciskacza do łańcucha rowerowego.

Jak połączyć łańcuch w rowerze? – Podsumowanie

Czy można podzielić łańcuch bez użycia tego narzędzia? Tak, podzielić łańcuch jest prościej niż go złączyć bez narzędzia. Najprostsza metoda chałupnicza to odpowiedniej wielkości nakrętka i gwoźdź który będzie cieńszy od sworznia w łańcuchu oraz młotek. Ale tą metodę opisałem jako ciekawostkę, lub w sytuacji podbramkowej.

Zresztą serwis bez tego podstawowego narzędzia nie istnieje, a w domu też się przyda każdemu kolarzowi, dlatego jeśli jeszcze go nie masz zachęcam do zakupu. To będą dobrze wydane pieniądze, pomimo, że w domu raczej rzadko się go używa to jednak bez tego nie wiele da się zrobić a cena od najprostszych (choć ich nie polecam) nie jest wysoka.