Jak prać kurtkę z membraną GORE-TEX ?

Jak prać kurtkę z membraną GORE-TEX? Wyruszasz na szlak i nagle zaczyna padać deszcz, jakie to szczęście, że wcześniej kupiłeś kurtkę z membraną Gore-tex. Ile razy tak miałeś? Z pewnością często, cieszysz się jednak, że deszcz nie straszny.  Maszerujesz sobie pogwizdując, bo wiesz, że Twoja kurtka z gore-Texem ochroni Cię przed deszczem i wiatrem.

Jak prać kurtkę z membraną GORE-TEX ?

Wracasz do domu i pierwszą rzeczą jaką robisz to wypakowujesz wszystko z plecaka. Garnek i łyżki do zmywarki ubrania do prania. No właśnie i tu jest pytanie.

W czym wyprać kurtkę z  Gore-Texem?

Środków piorących jest sporo różnych firm, jednak gdy zakupisz kurtkę z tą membraną to wiesz, że tania nie była. Dlaczego więc miałbyś teraz szukać substytutów czegoś sprawdzonego i specjalnie do tego przeznaczonego?

Nikwax tech wash – to środek specjalistyczny!

Jest to specjalnie opracowana przez firmę Nikwax formuła w płynie na bazie wody, która skutecznie usuwa brud oraz pot z ubrania z membraną nie niszcząc tkaniny ani membrany. Środek Nikwax tech wash jest też w 100% ekologiczny i biodegradowalny.

Nikwax tech wash
Nikwax tech wash

W tym płynie możemy prać kurtki z goretexem jak np. kurtka Rab Kangri o której napiszę coś więcej w kolejnych artykułach

kurtka Rab Kangri
kurtka Rab Kangri

 

Jak wyprać kurtkę z Goretex’em?

Spotkałem się kiedyś z opinią i to sporo razy, że goretexu się nie pierze a jeśli już to bardzo rzadko. Jest to absolutnie nieprawda! Nawet gdy ubierzemy ją raz i przez cały dzień w niej chodzimy to nasz pot wydala również sól, a deszcz też nie jest czysty a to powoduje zapychanie się „otworków” w membranie i wierzchnia warstwa odzieży też przestaje odpychać wodę. Kropelki nie spływają po wierzchu i woda wsiąka do wewnątrz i nasz Goretex przestaje być odporny na deszcz. Dlatego należy to robić często i prawidłowo. No dobrze, ale jak?

mamy już zakupiony środek piorący Nikwax tech wash i teraz tak:

 • wrzucamy do pralki nasze rzeczy które mają membranę Goretex
 • do korka wlewamy płyn i dwie takie miarki wlewamy do bębna, lub do dozownika w pralce**
 • ustawiamy program odzież sportowa i dodatkowo upewniamy się, czy temperatura nie przekracza 30*C – to bardzo ważne!
 • upewnijmy się czy w zasobniku nie pozostały żadne płyny do płukania a tym bardziej pozostałości po proszku!!
 • gdy już mamy wszystko tak ustawione możemy być spokojni o naszą odzież
 • wirowanie w trybie sport lub odzież sportowa ( w zależności jak dany producent to nazwał) nie powinien przekraczać 400-600 obrotów
 • ** ja osobiście zalecam wlanie płynu od razu do bębna wtedy płyn wykorzystamy w 100%

Jeśli nie macie pralki z trybem prania do odzieży sportowej nic nie szkodzi. W takiej pralce ustawiamy wszystko ręcznie, bo w niczym innym się to nie różni od pralek, które po prostu mają dodatkowo takie ustawienia.

Więc: Ustawiamy temperaturę na 30*C, wirowanie na 400 obrotów, wlewamy nasz płyn do prania Nikwax tech wash do bębna i gotowe.

Jak suszyć kurtkę z Goretexem?

Możemy to robić na kilka sposobów:

W suszarce jeśli posiadamy też powinien być tryb suszenia odzieży sportowej. Jeśli niemamy takiego trybu i nie możemy ustawić temperatury 30*C, lepiej po prostu ją rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia. Jest też metoda aby „aktywować” naszą kurtkę z membraną Goretex poprzez wyprasowanie ją żelazkiem. Należy to robić ostrożnie, nie prasować bezpośrednio kurtki, tylko zawsze przez ręcznik i na niskiej temperaturze, aby nie doprowadzić do przypalenia ani do rozklejenia warstw. temperatura też powinna być 30*C. jeśli tego nie robiliście lepiej tego nie róbcie, ale chciałem nadmienić , że ten sposób też jest dobry, choć nie zalecany dla niewprawnego użytkownika.

Jaka kurtka z Goretexem?

To subiektywna sprawa, jednak wiele firm stosuje ten materiał w swoich produktach między innymi producenci

 • Berghaus
 • Nordface
 • Rab
 • ARC’TERYX
 • Salewa
 • HAGLÖFS
 • Patagonia
 • Marmot
 • Dynafit
 • I wiele innych, których nie sposób wszystkich tutaj wymienić jednak moim faworytem jest firma Rab (ale to materiał na kolejny artykuł)

W czym jest stosowana membrana Goretex?

Właściwości jakie posiada ten materiał sprawia, że producenci odzieży jak i obuwia chętnie z niego korzystają. Możemy ten materiał spotkać w:

 • kurtkach
 • spodniach przeciwdeszczowych
 • butach
 • rękawiczkach
 • stuptutach
 • czapkach przeciwdeszczowych

Czym jest Goretex?

Istnieją dwa rodzaje goretexu wodoodporna i nie wodoodporna kurtki, spodnie czy buty z taką metką jak poniżej zapewnia wodoodporność i mogą być jednowarstwowe lub trzywarstwowe.

etykieta gore-tex
etykieta gore-tex
„ZAAWANSOWANA WODOSZCZELNA TECHNOLOGIA
Wszystkie kurtki, buty i rękawiczki wyposażone w naszą oryginalną technologię GORE-TEX są objęte obietnicą GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™. Nasze rygorystyczne testy dowodzą, że nie przepuszczają one deszczu ani śniegu. Jednocześnie zapewniają oddychalność, dzięki czemu parujący pot może wydostać się na zewnątrz. W przypadku wielu produktów możesz też liczyć na dodatkowe korzyści i funkcje, które przekładają się na niespotykany dotąd poziom komfortu i ochrony.”
Kupując odzież z taką metką jak poniżej nie będzie wodoodporna w takiej mierze jak ta z czarną metką. Ta technologia jest skierowana na warunki suche.
etykieta-gore-tex
etykieta gore-tex
„ZAAWANSOWANA TECHNOLOGICZNIE FUNKCJONALNOŚĆ BEZ WODOSZCZELNOŚCI
Postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, żeby stworzyć nową linię produktów. Linia GORE-TEX INFINIUM™ powstała z myślą o suchszych warunkach, gdy kompletna wodoszczelność nie jest niezbędna. Doskonale sprawdzają się między innymi podczas jazdy na nartach przy bezchmurnym niebie lub 15-kilometrowych wycieczkach rowerowych w wietrzny dzień. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom oferują komfort i ochronę przed wiatrem, zimnem i niekorzystnymi warunkami.”

Jak prać kurtkę z membraną GORE-TEX ?

Impregnacja:

Wiemy już czym jest Goretex i gdzie możemy go spotkać. Dowiedzieliśmy się też jak należy o niego zadbać więc kolejnym krokiem będzie jego impregnacja. Do tego celu służy Nikwax tx.direct. Ten środek stosujemy po 3 praniach w płynie Nikwax tech wash a 4 pierzemy w podobny sposób z tym  że środkiem impregnującym Nikwax tx.direct

Nikwax tech wash
impregnat Nikwax tech wash

 
Film o środkach piorących do bielizny termo-aktywnej i Gore-tex w czym prać i co, zapraszam 🙂

Czy można odnowić membranę Gore-Tex? Krótkie podsumowanie

Jeśli membrana nie jest mechanicznie uszkodzona, nie jest przetarta czy rozcięta przywrócenie jej możemy do pewnego stopnia odzyskać. Trzeba się jednak liczyć, że nie będzie to 100% powrót jak z fabryki, jednak będzie działać.

Jak to zrobić?

Po wypraniu kurtki środkiem piorącym Nikwax tech wash tak jak opisałem powyżej kurtkę suszymy w suszarce bębnowej lub prasujemy przez ścierkę bawełnianą nawilżoną wodą wtedy membrana odzyskuje swoje właściwości paro przepuszczalne. Aby zewnętrzy materiał odzyskał powierzchnię DWR, czyli struktórę, która odpycha kropelki wody od powierzchni tkaniny stosujemy namaczanie w środku Nikwax tx.direct

Nikwax opinie

Środki piorące Nikwax chyba zbytnio nie trzeba przedstawiać zaznajomionych, ale dla wielu użytkowników może być czymś nowym. Biorąc pod uwagę historię tej marki można śmiało stwierdzić, że jest liderem w branży outdoorowej jako producent środków impregnujących i piorących.