Jak prać kurtkę z membraną GORE-TEX ?

Jak prać kurtkę z membraną GORE-TEX? Wyruszasz na szlak i nagle zaczyna padać deszcz, jakie to szczęście, że wcześniej kupiłeś kurtkę z membraną Gore-tex. Ile razy tak miałeś? Z pewnością często, cieszysz się jednak, że deszcz nie straszny.  Maszerujesz sobie pogwizdując, bo wiesz, że Twoja kurtka z gore-Texem ochroni Cię przed deszczem i wiatrem.

Jak prać kurtkę z membraną GORE-TEX ?

Wracasz do domu i pierwszą rzeczą jaką robisz to wypakowujesz wszystko z plecaka. Garnek i łyżki do zmywarki ubrania do prania. No właśnie i tu jest pytanie.

W czym wyprać kurtkę z  Gore-Texem?

Środków piorących jest sporo różnych firm, jednak gdy zakupisz kurtkę z tą membraną to wiesz, że tania nie była. Dlaczego więc miałbyś teraz szukać substytutów czegoś sprawdzonego i specjalnie do tego przeznaczonego?

Nikwax tech wash – to środek specjalistyczny!

Jest to specjalnie opracowana przez firmę Nikwax formuła w płynie na bazie wody, która skutecznie usuwa brud oraz pot z ubrania z membraną nie niszcząc tkaniny ani membrany. Środek Nikwax tech wash jest też w 100% ekologiczny i biodegradowalny.

Nikwax tech wash
Nikwax tech wash

W tym płynie możemy prać kurtki z goretexem jak np. kurtka Rab Kangri o której napiszę coś więcej w kolejnych artykułach

kurtka Rab Kangri
kurtka Rab Kangri

 

Jak wyprać kurtkę z Goretex’em?

Spotkałem się kiedyś z opinią i to sporo razy, że goretexu się nie pierze a jeśli już to bardzo rzadko. Jest to absolutnie nieprawda! Nawet gdy ubierzemy ją raz i przez cały dzień w niej chodzimy to nasz pot wydala również sól, a deszcz też nie jest czysty a to powoduje zapychanie się „otworków” w membranie i wierzchnia warstwa odzieży też przestaje odpychać wodę. Kropelki nie spływają po wierzchu i woda wsiąka do wewnątrz i nasz Goretex przestaje być odporny na deszcz. Dlatego należy to robić często i prawidłowo. No dobrze, ale jak?

mamy już zakupiony środek piorący Nikwax tech wash i teraz tak:

 • wrzucamy do pralki nasze rzeczy które mają membranę Goretex
 • do korka wlewamy płyn i dwie takie miarki wlewamy do bębna, lub do dozownika w pralce**
 • ustawiamy program odzież sportowa i dodatkowo upewniamy się, czy temperatura nie przekracza 30*C – to bardzo ważne!
 • upewnijmy się czy w zasobniku nie pozostały żadne płyny do płukania a tym bardziej pozostałości po proszku!!
 • gdy już mamy wszystko tak ustawione możemy być spokojni o naszą odzież
 • wirowanie w trybie sport lub odzież sportowa ( w zależności jak dany producent to nazwał) nie powinien przekraczać 400-600 obrotów
 • ** ja osobiście zalecam wlanie płynu od razu do bębna wtedy płyn wykorzystamy w 100%

Jeśli nie macie pralki z trybem prania do odzieży sportowej nic nie szkodzi. W takiej pralce ustawiamy wszystko ręcznie, bo w niczym innym się to nie różni od pralek, które po prostu mają dodatkowo takie ustawienia.

Więc: Ustawiamy temperaturę na 30*C, wirowanie na 400 obrotów, wlewamy nasz płyn do prania Nikwax tech wash do bębna i gotowe.

Jak suszyć kurtkę z Goretexem?

Możemy to robić na kilka sposobów:

W suszarce jeśli posiadamy też powinien być tryb suszenia odzieży sportowej. Jeśli niemamy takiego trybu i nie możemy ustawić temperatury 30*C, lepiej po prostu ją rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia. Jest też metoda aby „aktywować” naszą kurtkę z membraną Goretex poprzez wyprasowanie ją żelazkiem. Należy to robić ostrożnie, nie prasować bezpośrednio kurtki, tylko zawsze przez ręcznik i na niskiej temperaturze, aby nie doprowadzić do przypalenia ani do rozklejenia warstw. temperatura też powinna być 30*C. jeśli tego nie robiliście lepiej tego nie róbcie, ale chciałem nadmienić , że ten sposób też jest dobry, choć nie zalecany dla niewprawnego użytkownika.

Jaka kurtka z Goretexem?

To subiektywna sprawa, jednak wiele firm stosuje ten materiał w swoich produktach między innymi producenci

 • Berghaus
 • Nordface
 • Rab
 • ARC’TERYX
 • Salewa
 • HAGLÖFS
 • Patagonia
 • Marmot
 • Dynafit
 • I wiele innych, których nie sposób wszystkich tutaj wymienić jednak moim faworytem jest firma Rab (ale to materiał na kolejny artykuł)

W czym jest stosowana membrana Goretex?

Właściwości jakie posiada ten materiał sprawia, że producenci odzieży jak i obuwia chętnie z niego korzystają. Możemy ten materiał spotkać w:

 • kurtkach
 • spodniach przeciwdeszczowych
 • butach
 • rękawiczkach
 • stuptutach
 • czapkach przeciwdeszczowych

Czym jest Goretex?

Istnieją dwa rodzaje goretexu wodoodporna i nie wodoodporna kurtki, spodnie czy buty z taką metką jak poniżej zapewnia wodoodporność i mogą być jednowarstwowe lub trzywarstwowe.

etykieta gore-tex
etykieta gore-tex
„ZAAWANSOWANA WODOSZCZELNA TECHNOLOGIA
Wszystkie kurtki, buty i rękawiczki wyposażone w naszą oryginalną technologię GORE-TEX są objęte obietnicą GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™. Nasze rygorystyczne testy dowodzą, że nie przepuszczają one deszczu ani śniegu. Jednocześnie zapewniają oddychalność, dzięki czemu parujący pot może wydostać się na zewnątrz. W przypadku wielu produktów możesz też liczyć na dodatkowe korzyści i funkcje, które przekładają się na niespotykany dotąd poziom komfortu i ochrony.”
Kupując odzież z taką metką jak poniżej nie będzie wodoodporna w takiej mierze jak ta z czarną metką. Ta technologia jest skierowana na warunki suche.
etykieta-gore-tex
etykieta gore-tex
„ZAAWANSOWANA TECHNOLOGICZNIE FUNKCJONALNOŚĆ BEZ WODOSZCZELNOŚCI
Postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, żeby stworzyć nową linię produktów. Linia GORE-TEX INFINIUM™ powstała z myślą o suchszych warunkach, gdy kompletna wodoszczelność nie jest niezbędna. Doskonale sprawdzają się między innymi podczas jazdy na nartach przy bezchmurnym niebie lub 15-kilometrowych wycieczkach rowerowych w wietrzny dzień. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom oferują komfort i ochronę przed wiatrem, zimnem i niekorzystnymi warunkami.”

Jak prać kurtkę z membraną GORE-TEX ?

Impregnacja:

Wiemy już czym jest Goretex i gdzie możemy go spotkać. Dowiedzieliśmy się też jak należy o niego zadbać więc kolejnym krokiem będzie jego impregnacja. Do tego celu służy Nikwax tx.direct. Ten środek stosujemy po 3 praniach w płynie Nikwax tech wash a 4 pierzemy w podobny sposób z tym  że środkiem impregnującym Nikwax tx.direct

Nikwax tech wash
impregnat Nikwax tech wash

 
Film o środkach piorących do bielizny termo-aktywnej i Gore-tex w czym prać i co, zapraszam 🙂