Jak przygotować rower do następnego sezonu

Jak przygotować rower do następnego sezonu?

Jak przygotować rower do następnego sezonu? Czy zima to czas kiedy rower ma rdzewieć? Oczywiście, że nie!

Jak przygotować rower do następnego sezonu? 2022

Zima to czas w którym wszystko zwalnia i rowery najczęściej lądują w piwnicach, gdzieś pod ścianą, czekając na wiosnę.

Bardzo często zdarza się, że rowery jak przyjechały z trasy tak są pozostawiane aż do wiosny. Jako kolarz nie mogę tego zrozumieć, dlaczego o rowerze się pamięta tylko wtedy, gdy jest słoneczna pogoda. Przecież sam się nie wyczyści i nie zakonserwuje.

Po zakończeniu jazdy

Wracasz z trasy pierwsze umyj rower potem siebie. Taka jest moja rada, umyj go ciepłą wodą z płynem, tak jak samochód. Po wyschnięciu nasmaruj przynajmniej napęd aby nie rdzewiał. Gdy planujesz zakończyć sezon kolarski zrób dokładnie to samo i przeznacz parę godzin na przegląd, lub oddaj go do serwisu.

Konserwacja – Możesz to zrobić sam

kaseta
kaseta

Po umyciu roweru z błota i piasku, zdemontuj napęd on najbardziej cierpi, nie tylko Ty 🙂

Łańcuch, kółeczka przerzutki i korba oraz kaseta wymagają starannego czyszczenia i smarowania jeśli pozostają na dłuższy czas odstawione na „bok”. Łożyska i linki też potrzebują przeglądu. Jeśli dużo jeździsz to pomyśl o łożyskach w piastach, zanim powstaną luzy. Kompleksowy przegląd roweru raz w roku to podstawa, abyś mógł cieszyć się trwałością sprzętu i zaoszczędził sporo pieniędzy.

Ja zaczynam od napędu, bo to najbrudniejsza robota i aby szybciej minąć ten etap właśnie od niego zaczynam. Cały napęd wrzucam do wiaderka z benzyną, aby odmoczyć błoto i piach a następnie łańcuch shakuje go do czysta. kasetę i korbę trzeba oczyścić twardą szczotką, podobnie kółeczka przerzutki.

Następnie zabieram się za koła i piasty, po oględzinach smaruję je i montuje w całość a jeśli wymaja coś wymiany to wymieniam.

W kolejnym etapie zabieram się za stery i linki a na końcu za hamulce. Dlaczego taka kolejność a nie inne? Zaczynając od najbrudniejszej roboty i kończąc na czystej nie jesteśmy ubrudzeni a robota jest przyjemniejsza widząc rower czysty. Regulacja roweru to już czysta przyjemność 🙂

Jak przygotować rower do następnego sezonu? Jakie środki użyć do smarowania?

Aby prawidłowo wszystko działało trzeba używać środków odpowiednich do ich przeznaczenia. Smary i oleje też stosujemy zgodnie z tym w jakich warunkach będziemy eksploatować rower. Jeśli po zakończeniu sezonu konserwujesz rower to dobrym pomysłem jest użyć olei i smarów przeznaczonych na warunki zmienne lub mokre, bo wiosna jest kapryśna. Gdy jednak wolisz czekać do lata zastosuj olej na warunki letnie, taka sugestia, lecz nie jest ona wymagana. Jednak wymagane jest to aby rower był przechowywany umyty i nasmarowany.

O olejach już pisałem więc możecie się dowiedzieć jaki olej i do czego w tym artykule.

Jak przygotować rower do następnego sezonu 01
Jak przygotować rower do następnego sezonu