Jak-wybrać-plecak-w-góry

Jak wybrać plecak w góry?

Jak wybrać plecak w góry? Trekking, czy zwykła wycieczka w góry nie może się obejść bez plecaka, dlatego wybór czasami nie jest oczywisty.

Jak wybrać plecak w góry?

Jak każdy, kto się wybiera w góry, czy na dłuższy spacer po górach potrzebuje zapakować ze sobą coś do jedzenia i inne rzeczy potrzebne do tego zadania. W co to wszystko zapakować? Wiadomo najwygodniejszy jest plecak, a jak go wybrać? Czym się kierować?

Jednak na początek poznajmy jakie są rodzaje plecaków.

Rodzaje plecaków.

plecaki
Plecaki

Plecak w góry ma swoje specjalne zadanie i zwykły plecak miejski warunkom w górach nie podoła i będzie niewygodny. No dobrze to jakie są wogóle rodzeje plecaków?

 • Damskie, męskie
 • Plecak miejski
 • Plecak trekkingowy
 • Występują też plecaki podróżne
 • O specjalnym przeznaczeniu
 • Plecaki alpinistyczne

To główne grupy, które też się dzielą na podgrupy, takie jak

 • Pojemność
 • rodzaj przeznaczenia (np. do transportu lin)
 • Fotograficzne itp.

Gdy już wiesz jakie są ich rodzaje łatwiej Ci będzie skupić się na tym, którego potrzebujesz.

Jesteś turystą Twoje wędrówki to całodzienny marsz, jeśli tak, wybierz dobrze dopasowany plecak i taki, który pomieści cały twój ekwipunek. W pierwszej kolejności zdecyduj, czy to będzie w większości przypadków wyjście na 1 dzień, czy na kilka dni. Musisz wziąć pod uwagę też ile i co zabierasz na taką wyprawę. 🙂

Rodzaj odzieży w tym temacie będzie miało kluczowe zadanie, gdyż zajmuje najwięcej miejsca w plecaku oraz żywność. Musisz zdecydować w co się ubierasz i ile żywności zabierasz. W ten sposób określisz pojemność plecaka, nie kupuj go na styk, weź zapas w taki sposób, aby służył nie tylko do jednego celu.  Ilość kieszonek i szlufek to oraz troków będzie decydować o tym czy plecak będzie poręczny i uporządkowany. Dlatego zwracaj na takie rzeczy uwagę.

Pojemność plecaka

Jak już wspomniałem w akapicie wyżej, pojemność będzie decydowała co zapakujemy. Jest to też ważne gdy wybieramy się na kilu dniowe wyjazdy a może kilkunaste. Ilość pasków i miejsc do troczenia będzie decydowało, czy karimatę, czy śpiwór będziemy mogli wygodnie zapakować.

Im dłuższe wyjazdy tym więcej rzeczy będziemy zabierać, jednak trzeba dobrze przemyśleć, aby nie dźwigać zbędnego balastu.

przyjmijmy pewien schemat, choć nie jest to reguła.

1 dzień 25 do 30l w góry, wyższe np. Tatry. Do 25l w góry gdzie często znajdziemy schronisko i możemy odpocząć i może y też coś zjeść nie dźwigając prowiantu w plecaku.

Gdy wybieramy się na więcej niż 1 dzień, będziemy potrzebowali większego plecaka

45 – 55l  W letnie warunki w Tatry w zupełności wystarczy a zimą, gdy ubrania są grubsze i zajmują więcej miejsca w plecaku powinniśmy zdecydować co zabieramy i plecak o pojemności 55- 60l powinien być wystarczający na 2, 3 dniowy trekking.

Jaki producent plecaków jest najlepszy?

Jaki producent plecaków jest najlepszy
Jaki producent plecaków jest najlepszy?

Trudno wymienić wszystkich producentów plecaków, jednak te, które miałem okazję przetestować miały między sobą pewne różnice i jedne były wygodniejsze a inne mniej.

Karimor to brytyjska firma, która zasłynęła z produkcji plecaków trekkingowych i innych. Plecaki tej firmy do tej pory cieszą się popularnością. Przystępna cena i przyzwoite wykonanie sprawia, że jest to produkt dla każdego.

Przedstawicielem Niemiec jest firma Deuter. Chyba każdy turysta słyszał o tej firmie i są tacy co uważają tą firmę za wyznacznik jakości. Gregory to amerykański producent, który słynie z przemyślanych konstrukcji oraz jest z  może mniej znany na europejskim rynku jako firma szyjąca plecaki. Osprey, też amerykański producent plecaków o wysokiej jakości i przemyślanej budowie. Lowe Alpine, kiedyś samodzielna firma a ostatnimi czasy związała się z firmą RAb, jednak wciąż ich produkty są cenione wśród outdoorowców.

Wszystkie wymienione marki to wiodący producenci, którzy liczą się na rynku, jednak wybierzmy producenta tego jednego. Spośród tych marek, które miałem okazję użytkować wybrałbym Gregory, jako zwycięzcę. Dlaczego? Jest to firma z długoletnim doświadczeniem w tej branży i specjalizują się w szyciu plecaków dla każdego rodzaju turystyki ale nie tylko. W swojej bogatej ofercie są plecaki dla wspinaczy, dla ludzi uprawiających trekking, rowerzystów, plecaki miejskie też są przemyślane. Wszystko to wieńczy dożywotnia gwarancja. To jednak nie wszystko, detale są bardzo przemyślane i nawet nie trzeba się zastanawiać do czego służą. Obsługa jest intuicyjna i łatwa nawet przy ciężko zapakowanym plecaku. Szeroka możliwość dopasowania do anatomii to klucz do wygodnego podróżowania.

Jak wybrać plecak w góry?

Ciężko jest wybrać ten jeden produkt z pośród tych marek, jednak pokierowałem się własnymi odczuciami z użytkowania tych firm. Może nie jest to miarodajne, gdyż każdy plecak jest inny a wszystkie modele trudno porównać, jednak wrażenie pozostaje.

 

Marka marką, Aby właściwie dobrać plecak do własnych potrzeb, bądź świadomy tego co tak naprawdę chcesz  robić. Jeśli chcesz wędrować z plecakiem zwróć uwagę nie tylko na pojemność, co też jest ważne, ale też na system nośny plecaka i jego regulacje. To podstawa tego, aby Twoja wędrówka była przyjemnością.

Co powinien posiadać plecak i jak go wybrać

Podsumuję to w punktach, aby łatwiej było znaleźć plecak dla siebie

 • Przemyśl jaki rodzaj turystyki chcesz uprawiać i jak długo
 • Pojemność plecaka
 • System nośny i jego regulacja
 • Materiał
 • Miejsca troczeń
 • dodatkowe kieszonki, które ułatwią uporządkowanie rzeczy
 • Ilość komór
 • Jakość szycia
 • Waga plecaka
 • Gwarancja

Powyższe punkty to podsumowanie tego artykułu, które powinny pomóc w wyborze najlepszego plecaka w góry i nie tylko, bo odnoszą się do każdego rodzaju plecaka.

Jak-wybrać-plecak-w-góry