baner suportjpg

Jak wymienić oś suportu w rowerze?

Jak wymienić oś suportu w rowerze? Czas na wymianę osi suportu w rowerze. Od czego zacząć? Co potrzeba do tego zabiegu? Z tego artykułu się dowiesz jak to zrobić.

Wymiana osi suportu w rowerze, jakie narzędzia będą potrzebne?

Zanim podejdziesz do tematu wymiany suportu w rowerze sprawdź czy masz odpowiednie narzędzia. Bez nich nie wiele zdziałasz. Do tego zabiegu będziesz potrzebował narzędzi takich jak:

  • klucz do suportu, wielowpustowy
  • ściągacz do korby
  • klucz grzechotka, lub nastawny
  • klucz płaski nr16 do ściągacza korby
  • klucz nasadowy nr14 wąski, lub klucz imbusowy nr8 do śruby suportu
  • smar do gwintów
  • #Oś suportu w rowerze

Wymiana osi suportu w rowerze

Aby wymienić oś suportu zaczynamy od odkręcenia śruby dociągającej korby, mogą to być śruby imbusowe, lub śruby z sześciokątnym łbem. Następny etap to ściągnięcie ramion korb mechanizmu napędowego i do tego służy ściągacz.

Ściągacz do korb w rowerze
Ściągacz do korb w rowerze

Wkręcamy go do oporu jak najgłębiej, aby nie uszkodzić gwintu w czasie ściągania korby.

korba i ściągacz do korby
Korba i ściągacz do korby

Następnie kluczem nr 16 wkręcamy Śrubę ściągacza do momentu aż ramię korby będzie luźne. Z drugą korbą postępujemy tak samo Gdy obie korby mamy już zdjęte możemy zacząć wykręcać oś suportu. Zaczynamy zawsze od strony lewej, bo od tej strony znajduje się nakrętka, która dociska oś suportu. Odkręcamy ją tradycyjnie w lewą stronę. Gdy ją już odkręcimy możemy zająć się stroną prawą. Tutaj gwint jest lewy więc odkręcamy w prawo.

suport w rowerze
Suport w rowerze P prawa strona – gwint lewy.                                L lewa strona roweru-gwint prawy (normalny)
KLucz nasadowy do osi suportu i grzechotka
Klucz nasadowy do osi suportu i grzechotka

Oś suportu w rowerze

Gdy już mamy ściągnięte korby z osi w rowerze, zanim zabierzesz się za odkręcanie sprawdź w jakim stanie są miski w rowerze, czy nie są przyrdzewiałe i czy nie są uszkodzone. Dobrze jest je oczyścić i zalać środkiem smarująco – czyszczącym jak np. WD40 lub podobnym. Miski z reguły są dość mocno wkręcane dlatego staraj się aby klucz nie wyślizgnął się w miski. Gdy już masz je ściągnięte możesz przystąpić do czyszczenia gwintów w mufie roweru. Przed wymianą osi suportu upewnij się jaka jest jej długość długość. W starej osi możliwe, że nie da się już odczytać oznaczenia, dlatego nieodzowna może być suwmiarka.

Oś suportu i oznaczenia
Oś suportu i oznaczenia

Jeśli już masz wszystko sprawdzone i zakupione pora na montaż osi suportu. Postępujemy tak samo jak przy demontażu z tym, że w odwrotnej kolejności. przed samym montażem posmaruj gwint suportu w ramie rowerowej i tak samo końce osi suportu przed założeniem mechanizmu korbowego.

mufa suportu w rowerze
Mufa suportu w rowerze, posmaruj ją smarem przed założeniem osi

Jak wymienić oś suportu w rowerze? Podsumowanie.

Długość osi ma znaczenie w położeniu linii łańcucha między mechanizmem korbowym a kasetą. Dlatego sprawdź czy nowa oś będzie pasować. Do smarowania gwintów nie potrzeba jakiegoś nadzwyczajnego smaru, wystarczy ŁT43 lub podobny.

Operacja wymiany osi suportu nie jest skomplikowana i możesz ją wykonać sam, mając odpowiednie narzędzia. Gdy już poskładasz wszystkie czyści na swoje miejsce czekać Cię będzie regulacja przerzutki przedniej a czasami też i tylnej. Jak to zrobić? możesz się dowiedzieć w tym artykule.