konsrewacja odzieży turystycznej cz2

Jak wyprać kurtkę puchową? Śpiwór?

Jak wyprać kurtkę puchową? Śpiwór? Lekki jak puch, ciepły jak puch – ale do czasu! Gdy użyjesz niewłaściwego środka do prania Twoja kurtka czy śpiwór zamieni się w hmm… prześcieradło?

Jak wyprać kurtkę puchową? Śpiwór?

Odzież z naturalnego puchu to produkty wysokiej klasy ale też wymagają szczególnego traktowania. Puch gęsi czy kaczy to najczęściej używane wypełnienie w kurtkach, spodniach, czy śpiworach. W produktach takich firm jak np. Rab jest zastosowany puch hydrofobowy. To proces technologiczny w którym dodatkowo jest zaimpregnowany puch, aby jak najmniej przyjmował wilgoci. A czym jest ten sławny puch?

puch naturalny
puch naturalny

Na tym zdjęciu powyżej jest pokazany pojedynczy skrawek naturalnego puchu gęsiego. Nie jest to w całości wyskubana gęś z piór, tylko z dolnej części z podbrzusza. Dlatego produkty są tak drogie, ale to nie wszystko. Właściwości które posiada puch naturalny jak dotąd nie jest zamienić żaden syntetyk. Dlatego aby nasza kurtka, czy śpiwór nadal posiadał właściwości izolacyjne potrzeba środka, który „odnowi” strukturę puchu. Nada im sprężystości i nie będzie zbrylony. Do tego celu najodpowiedniejszym środkiem piorącym jest Nikwax Down Wash Direct

Nikwax Down Wash Direct

To płyn, który jest na bazie wody i środków piorących, które są biodegradowalne i w 100% bezpieczna dla środowiska. Firma Nikwax rygorystycznie przestrzega warunków ekologicznych w czasie samej produkcji jak i gotowych produktów. Wiele firm odzieżowych sama rekomenduje te produkty do prania i pielęgnacji swoich produktów, między innymi firma Rab.

Nikwax Down Wash Direct
Nikwax Down Wash Direct

 

Powyższe zdjęcie pokazuje środek piorący do puchu Nikwax Down Wash Direct z zieloną nakrętką po lewej i Nikwax Down Proof do impregnacji odzieży puchowej ta butelka po prawej z niebieska nakrętką.

śpiwory Rab z p[uchu naturalnego
Nikwax Down Wash Direct to również środek do prania śpiworów z puchu naturalnego

Jak wyprać kurtkę puchową? Śpiwór? – Nikwax Down Wash Direct

Podobnie jak w przypadku kurtek z membraną o której już pisałem, kurtki czy śpiwory puchowe muszą mieć odpowiednią temperaturę i sposób suszenia.

No to zaczynamy, pranie w pralce.

  • wkładamy naszą kurtkę, czy śpiwór do bębna
  • wlewamy 2 nakrętki Nikwax Down Wash Direct do bębna lub do dozownika*
  • sprawdzamy, czy niema jakiś pozostałości w zasobniku po proszkach czy płynach
  • ustawiamy program odzież sportowa
  • sprawdzamy temperaturę która powinna wynosić 30*C
  • obroty wirowania minimum jakie można tylko osiągnąć 400obr. Jeśli się da to niżej
  • ja osobiście wlewam bezpośrednio do bębna przez co nie tracę płynu w zakamarkach dozownika
  • Można się spotkać też z teorią, że takie pranie należy robić z piłkami do tenisa. Powiem tak: Najlepiej przeczytać ulotkę dołączoną do produktu, bo nie każdą rzecz można tak potraktować 🙂

Suszenie – to szczególny proces i wymaga trochę czasu i uwagi. Po wyciągnięciu z pralki nie panikujmy, że wyciągnęliśmy szmatę 🙂 Suszymy na leżąco na suszarce i od czasu do czasu przetrzepujemy w każdą stronę tak aby piórka mogły się porozdzielać. Samo suszenie może trwać i parę dni, ale gdy nie ugotowaliśmy i nie wirowaliśmy na maxa to puch odzyska swoje właściwości i wróci do swojej objętości.

Odwrotnie jak Gore-Tex kurtki czy śpiwory pierzemy rzadko, tylko gdy zachodzi już taka konieczność, gdyż puch nie lubi wody i częstego prania.

Impregnowanie śpiwora lub kurtki Nikwax Down Proof

Możemy też zaimpregnować swój śpiwór czy kurtkę impregnatem Nikwax Down Proof. Możemy to zrobić od razu po wypraniu w ten sam sposób co pranie.

Dlaczego polecam Nikwax Down Wash Direct i Nikwax Down Proof?

To są produkty, które używam od lat i jest to też firma, która się specjalizuje w środkach piorących i impregnujących. Także sami wiodący producenci odzieży sami ją polecają do swoich produktów, więc po co kupować zamienniki, których nie znamy i nie wiemy jak zadziałają na naszą kurtkę z puchem?

Jak wyprać kurtkę puchową? Śpiwór? – podsumowując

Z tego artykułu dowiedziałeś się w czym i jak wyprać rzeczy z wypełnieniem naturalnym jakim jest puch. A w czym można ją zaimpregnować, aby przywrócić ich pierwotne właściwości? Nikwax Down Proof