Jaka-bielizna-termoaktywna-jest-najlepsza

Jaka bielizna termoaktywna jest najlepsza?

Jaka bielizna termoaktywna jest najlepsza? Właśnie, to pytanie zadajemy sobie przed zakupem i nie wiemy czasem na co się zdecydować.

Jaka bielizna termoaktywna jest najlepsza?

Najczęściej lekceważona warstwa odzieży, a jednak najważniejsza. Dlaczego tak twierdzę? Jest to część garderoby, która jest bezpośrednio na naszym ciele, to ona jako pierwsza odprowadza pot. Dba o mikroklimat  skóry przez co komfort uprawiania sportu jest na wysokim poziomie i nie chodzi tylko o to, lecz również o nasze zdrowie. Źle dobrana odzież może doprowadzić do przeziębienia, do podrażnienia skóry, alergii.

Więc jak prawidłowo dobrać odzież termoaktywną

Po pierwsze rodzaj tkaniny, z czego jest wytworzona. Materiały niskiego gatunku zazwyczaj są bardzo tanie i włókna mają wiele wad fabrycznych. Gołym okiem tego nie zobaczymy, lecz po nawet stosunkowo krótkim użyciu odzież, będzie kaleczyć naskórek. Podrażniona skóra będzie piec, szczypać to nie będzie komfortowe.

Czy odzież markowa jest gwarancją jakości? Nie zawsze, lecz odsetek wadliwego materiału jest znikomy w stosunku do odzieży taniej. Firmy, które się specjalizują w produkcji odzieży termoaktywnej mają własne laboratoria i dlatego ich odzież jest droższa od tej marketowej. Jednak jakość tkanin jest nieporównywalnie lepsza gatunkowood taniej.

Dlaczego tak jest? Tania odzież pochodzi z recyklingu plastików i nie przechodzi testów laboratoryjnych. Obecnie nawet znane firmy skłaniają się do odzyskiwania surowców z recyklingu, lecz jakość jest znacznie na wyższym poziomie wykonania. I zastosowany plastik jest badany i odpowiednio poddany obróbce.

Więc jaka bielizna termoaktywna jest najlepsza?

Po tym co już się dowiedziałeś wiesz, że dobry materiał ma swoją cenę. Dlatego bielizna termoaktywna za przysłowiowe 30zl to żart. Cena to wyznacznik? Nie, ale już w pierwszym punkcie wskazuje na jakość takiego produktu.

Kieruj się marką. Dobre firmy outdoorowe nie mogą sobie pozwolić na byle jakość. Takie firmy jak Berghaus, Rab, Black Diamond, Patagonia, Columbia i wiele innych to sprawdzeni producenci.

Męska koszulka Forge LS
Męska koszulka Forge LS. Mieszanka wełny z merynosów i elastanu
Męska koszulka Forge LS
Męska koszulka Forge LS

Koszulka Rab Forge LS z długim rękawem to lekka warstwa bazowa z mieszanki merynosów, zoptymalizowana pod kątem odprowadzania wilgoci, ciepła i regulacji temperatury.

bluza z kapturem Rab Pulse
Bluza z kapturem Rab Pulse
Dopasowany kaptur w Rab Pulse
Dopasowany kaptur w Rab Pulse
 Rab Pulse z rękawami i otworem na kciuk
Rab Pulse z rękawami i otworem na kciuk

Lekka i szybkoschnąca bluza Pulse Hoody to wszechstronna techniczna warstwa bazowa, idealna na wielodniowe wyprawy wspinaczkowe i trekkingowe.

Cechy

  • Dopasowany kaptur z wysokim kołnierzem chroniącym przed słońcem
  • Technologia Polygiene® pozostaje świeża
  • Lekka tkanina Motiv™
  • Mikroaktywne szwy o małej objętości zapewniają wytrzymałość i miękkość przy skórze
  • Pętle na kciuk
  • Dopasowanie : regularne
  • Waga : 117g
  • Tkanina zewnętrzna : Tkanina zewnętrzna – Motiv™:,78g/m2,100% poliester
  • Tkanina wewnętrzna : Tkanina wewnętrzna – Technologia Polygiene® Stays Fresh:,
  • Kod produktu : QBU-75

 

To dwie przykładowe bluzy w warstwie podstawowej, która w swoich właściwościach w pełni zaspokoi potrzeby wytrawnego turysty. O koszulkach z wełny  merynosa opisywałem we wcześniejszym artykule do którego zachęcam, aby się szerzej zaznajomić z tymi produktami i dowiedzieć się dlaczego bielizna z wełny merino jest tak wyjątkowa.

Jak prawidłowo się ubrać w góry?

Aby wszystko działało tak jak należy trzeba pamiętać o tym, że każda warstwa ubrania jest za coś odpowiedzialna. Tak więc warstwa pierwsza, czyli koszulka termoaktywna ma za zadanie odebrać pot ze skóry i przetransportować go na zewnątrz. W ten sposób skóra będzie sucha i nie doświadczymy odparzeń.

Kolejna warstwa ma za zadanie aby nas ogrzać, czyli ma być dobrym izolatorem termicznym a także oddychającym. Odbierając pot z warstwy bazowej transportuje go dalej na zewnątrz. Kolejna ostatnia warstwa to kurtka z membraną ona ochroni nas przed wiatrem deszczem i śniegiem. Gore-Tex, lub inna membrana przepuszcza wydalany przez ciało pot a zatrzymuje wodę z zewnątrz. Gdy jednak warunki pogodowe są jeszcze zimniejsze np. Silny mróz ubieramy kurtkę puchową.

W ten sposób nasze ubranie pracuje prawidłowo i mniej odczuwamy skutki nieprzyjemnego mokra i zimna.

Najczęstsze błędy przy doborze ubrania.

  • Bielizna bawełniana, dobry polar i kurtka membranowa – Pierwsza warstwa będzie zawsze mokra i kurtka membranowa ani polar nie pracuje prawidłowo.
  • Koszulka termoaktywana bluza bawełniana, lub polar niskiej jakości – Koszulka spełni zadanie tylko na początku. Gdy druga warstwa przestaje działać, przestaje działać też warstwa pierwsza.
  • Bielizna termoaktywna, dobry polar, lub bluza z materiałów izolacyjnych, ale wierzchnia warstwa całkowicie nieprzepuszczająca, lub przemakalna. – Wszystkie warstwy ubrania nie spełniają swojego zadania.

Jak widać wszystko musi być dograne aby całość miała sens. Przemyśl dobrze zanim wyruszysz na szlak, co zapakować do plecaka. Abyś nie padł w czasie wędrowania 🙂

Najczęstsze błędy przy doborze ubrania.