Jaką kurtkę kupić syntetyk czy puch?

Jaką kurtkę kupić syntetyk czy puch?

Jaką kurtkę kupić syntetyk czy puch? Można się zastanawiać nad tą kwestią i jedni będą twierdzić, że puch jest ponad wszystko a inni, że syntetyk lepszy. |Rozstrzygnijmy ten spór dzisiaj.

Jaką kurtkę kupić syntetyk czy puch?

kurtka-Rab_Microlight-z- wypełnieniem-PrimaLoft
kurtka-Rab Microlight z wypełnieniem PrimaLoft

Kwestię kurtek już poruszałem w poprzednich jednak wciąż ta kwestia powraca.  Dlatego poruszę ten temat i wyjaśnię na czym polega różnica w tych materiałach i w jakich warunkach się sprawdzą najlepiej.

Kurtka z wypełnieniem syntetycznym

Dzisiaj najczęściej stosuje się wypełnienie PrimaLoft. Jest to to samo wypełnienie co w śpiworach i te właściwości równie dobrze się sprawdzają w odzieży. Kurtki, spodnie i rękawiczki a nawet czapki.

Czym jest ten materiał? PrimaLoft powstał w 1986 roku na zlecenia armii amerykańskiej. Firma Albany International Corporation otrzymała to zlecenie a już po niedługim czasie bo po dwóch latach  materiał ten trafił również na rynek cywilny. Dzisiaj firma pod nazwą PrimaLoft Inc jest głównym producentem tego materiału.

Ten syntetyczny materiał odniósł wielki sukces i uznanie na całym świecie. Korzystają z niego turyści, żeglarze, polarnicy i wielu innych.

Dzisiaj możemy korzystać z trzech rodzai PrimaLoftu:

Gold Series, Silver Series, Black Series. Jest chętnie stosowany przez wiodące marki outdoorowe jak Black Diamond, Rab, Patagonia, The North Face i innych.

Włókna syntetyczne jakimi są Primaloft to cienkie poliestrowe nitki, które po specjalnej obróbce ich struktura staje się zróżnicowana od prostych nitek po włókna w postaci rurek co w efekcie przekłada się na lekki i dobrze izolujący materiał.

Główną zaletą tego materiału jest to, że nie przyjmuje dużej ilości wody i nawet po namoknięciu, dalej zachowuje izolacyjność.

Kurtka puchowa, puch gęsi i kaczy

kurtka-Rab_Microlight-z- wypełnieniem-naturalnym
Rab Microlight z wypełnieniem puchu gęsim

Jak sam akapit wskazuje kurtki puchowe z puchu gęsiego to ocieplina naturalna. Właściwości puchu naturalnego są nieocenionym izolatorem. Są lekkie, cienkie i dobrze się kompresują. Naturalny puch daje też komfort termiczny. Można też wyróżnić puch gęsi i kaczy.

Kurtki z wypełnieniem puchu gęsiego są najdroższe, ale też najlepiej izolują od chłodu. Puch kaczy zaś to pośrednie zastosowanie i najczęściej można go znaleźć w śpiworach i tańszych kurtkach.

Dobre firmy produkujące odzież puchową stosują puch hydrofobowy. Jest to specjalna impregnacja puchu naturalnym woskiem co powoduje, że w czasie wilgoci puch nie wchłania dużej ilości wody. Taki zabieg powoduje, że odzież jest zachowuje leprze właściwości ocieplające.

Wiodącą firmą pod tym względem jest angielka marka Rab. Wszystkie ich produkty z wypełnieniem naturalnego puchu jest poddawany impregnacji środkami Nikwax.

Jaką kurtkę kupić syntetyk czy puch? Wybierz mądrze

Wiemy już czym jest PrimaLoft i czym jest puch gęsi czy kaczy. Jednak który jest lepszy? W tym miejscu muszę napisać o ich zastosowaniu.

W zimie, gdzie jest duży mróz i wilgotność powietrza jest minimalna najlepiej sprawdzi się kurtka z puchu gęsiego, lepszej izolacji niema. Może przypomnę w paru punktach główne cechy puchu:

  • Lekki
  • super kompresyjny
  • świetna izolacja termiczna

Lecz gdy warunki pogodowe są mokre, gdzie w powietrzu jest dużo wilgoci to kurtki z wypełnieniem PrimaLoft sprawdzą się lepiej od puchu, dlaczego?

Przypomnę:

  • PrimaLoft mniej przyjmuje wody w mokrych warunkach
  • Łatwiej znosi wilgoć
  • Izoluje nawet po namoknięciu (nie w 100%, ale lepiej niż naturalny puch)

Którą kurtkę wybrać, syntetyk, czy puch?

Teraz chyba już wiesz którą kurtkę wybrać. Która kurtka lepsza też już wiesz, że wszystko zależy od warunków. Każda jest dobra, jednak zależy gdzie ją użyjesz.

Można krótko podsumować:

  • Gdy jest duży mróz i jest sucho puch będzie idealny
  • Późna jesień, gdzie jest sporo wilgoci i chłód wybierz materiał syntetyczny

Jak zadbać o odzież puchową i jak ją prać dowiesz się z tego artykułu.