Jaką oponę do roweru gravelowego kupić

Jaką oponę do roweru gravelowego kupić?

Jaką oponę do roweru gravelowego kupić? Masz rower gravel już dłuższy czas, więc penie trzeba będzie kupić nowe opony, ale jakie?

Jaką oponę do roweru gravelowego kupić?

Jeśli przejechałeś już trochę świata to może czas na zmianę opon w Twoim rowerze gravelowym? Wiosna to dobry czas, aby przygotować swoją maszynę do drogi. Zastanawiasz się może, którą oponę wybrać, przecież w Internecie jest ich tyle modeli i rodzaju. Postaram się przybliżyć ten temat abyś mógł wybrać najlepiej dla siebie.

Opona firmy Bontrager GR1 i GR2

Bontrager do swojej oferty dorzucił opony do roweru gravelowego. Od pewnego już czasu można spotkać coraz więcej tego typu rowerów, ale co to w sumie jest? Rower typu gravel to połączenie roweru szosowego z crossowym i ma swoje miejsce wśród kolarzy uprawiających długie szybkie trasy. Jest też ulubioną maszyną wśród uczestników maratonów rowerowych. I niema się co dziwić, jest to szybki i lekki rower idealnie odnajdującym się właśnie na takich imprezach. Szybki jak szosowiec i nie bojący się ścieżek szutrowych.

Opona Bontrager GR1
Opona Bontrager GR1
Opona Bontrager GR2
Bontrager GR2

Opony Bontrager GR1 i GR2 to opony, które na pierwszy rzut oka nie wiele się różnią, no może w przypadku GR1 kolorem boków, ale to nie jedyna różnica. W przypadku tej pierwszej, bieżnik opony jest drobniejszy i gęstszy a boczna część jest bardziej agresywna. To będzie świetny wybór dla tych co w większości czasu spędzają na asfaltach a rzadziej w terenie.

Bontrager GR2 choć ma tą samą szerokość to bieżnik jest zdecydowanie bardziej agresywny, grubszy i rzadszy od GR1. Tą oponę docenią wszyscy startujących w terenie jak i na asfalcie. Choć jest przystosowana do radzenia sobie w terenie. Rower gravelowy to lekki rower do pokonywania mniej skomplikowanych przeszkód w terenie, dlatego nie można zastosować opony takiej samej jak w rowerze trekkingowym. 

Bontrager GR 2
Opona Bontrager GR 2
Bontrager GR 1
Bontrager GR 1

Jaką oponę do roweru gravelowego kupić?

Powyższe pytanie może wydawać się proste, jednak spotykam sporo ludzi zadających mi to pytanie „Co byś wybrał na moim miejscu?” W tym punkcie zawsze zadaje szereg pytań na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem.

  • Gdzie najczęściej jeździsz?
  • Zabierasz ze sobą bagaż? 
  • Czego oczekujesz od opony?

W terenie, gdzie mamy do pokonania cięższy teren z drobnymi kamykami czy trawą opona z głębszym bieżnikiem lepiej sobie poradzi niż ta bardziej płytsza. Jednak w porównaniu z oponą bardziej gładką na asfalcie będzie miała większy opór. Dla większości różnica nie będzie maiła większego znaczenia, bo różnice są minimalne jeśli chodzi o opory toczenia. W czasie zawodów i maratonów gdy rower jest obciążony dodatkowym bagażem oraz znaczny dystans ta różnica może mieć już znaczenie. Trzeba tylko wcześniej zaznajomić się z terenem, aby dobrać tak, aby pokonać trasę bez zbędnego zmęczenia. Odpowiednio dobrana opona będzie skutkowała osiągnięcie celu, więc jaką oponę do roweru grawelowego kupić? Wszystko zależy od terenu, pamiętaj, że to rower o sporym potencjale i poradzi sobie świetnie w płaskim terenie na szutrach jak i na asfaltach. Tylko po jakich drogach będziesz jeździł częściej i tym się kieruj przy wyborze.