Jaki czekan jest dla mnie

Jaki czekan jest dla mnie?

Jaki czekan jest dla mnie? Takie pytanie pewnie zadaje sobie osoba chcąca kupić czekan. Postaram się Ci w tym pomóc.

Rodzaje czekanów

Rodzaj uprawianego sportu czy turystyki wymaga odpowiedniego sprzętu nie inaczej jest ze wspinaczką lodową czy też turystyką. Alpinizm też ma swoje wymagania, aby bezpiecznie korzystać z naturalnego piękna gór.

Trekking zimowy w górach, Tatry

Tatry to góry w których możemy uprawiać wspinaczkę lodową, trekking, drytooling i do tego potrzebujemy sprzętu jakim jest czekan. Zacznę może od najbardziej powszechnego przyrządu jakim jest czekan turystyczny.

"<yoastmark

Czekan do trekkingu zakszywiony
Czekan do trekkingu zakrzywiony

Na powyższych fotkach możecie zobaczyć czekany do turystyki górskiej. Zakrzywiony i prosty, czy oba się nadają do uprawiania trekkingu? Tak, a dlaczego się różnią? Producenci prześcigają się w konstrukcjach i materiałach jedne będą bardziej udane inne nie. Historia tego narzędzia jest dość długa i sięga czasów rycerstwa, choć wtedy nie służył do wspinaczki. Proste stylisko i zakrzywiony dziób z łopatką to klasyczny przykład czekana, który towarzyszył pierwszym wspinaczom alpejskim. Z biegiem czasu  ludzie stawiali sobie coraz większe wyzwania w pokonywaniu przeszkód w terenie. Powstawały zakłady specjalizujące się w wytwarzaniu narzędzi dla wspinaczy i kolejne przyrządy.

Zakrzywione stylisko w czekanie ułatwia operowanie w twardym śniegu oraz zapobiega przed uderzaniem dłonią o podłoże w czasie wbijania dziobu w twardy śnieg. Dlatego w większości ofert tego czekana ma zakrzywioną rękojeść w górnej części oraz odpowiedni profil zębów atakujących.

Czy prosty czekan będzie się nadawał w Tatry? Jak najbardziej, jest to przyrząd do asekuracji oraz do wspomagania przy bardziej stromych podejściach. Takim czekanem nie będziemy się wspinać w bardzo nachylonym terenie czy uprawiać wspinaczki w lodzie. Gdy producent zastosuje taki czekan w odpowiedni rodzaj styliska możemy go używać jako stanowiska do asekuracji w śniegu jednak, aby tak było producent musi podać taką informację.

Jaki czekan jest dla mnie? Prosty czy zakrzywiony?

Jeśli jesteś turystą, który porusza się po łatwiejszych drogach w zimie i który chce poczuć świat „alpinizmu”, to czy wybierzesz prosty czy zakrzywiony nie powinno mieć znaczenia.

Jeśli jednak będziesz się wybierał w teren o większym nachyleniu, bardziej poręcznym będzie ten z zakrzywionym styliskiem. Komfort w poruszaniu się zimą w terenie ma znaczenie, dlatego nie kieruj się wyłącznie ceną.

Jaki czekan do wspinaczki alpejskiej?

Taki teren to już zupełnie inny świat i wymaga nie tylko samego sprzętu, ale także umiejętności w posługiwaniu się danym narzędziem. Do takiego rodzaju sportu potrzebne jest trochę inne podejście i przyrządy. Do tego celu będzie nam potrzebna para czekanów jeden z łopatką z tyłu i drugi z młotkiem. To podstawowy zestaw do poruszania się w terenie bardziej eksponowanym i otwartym. Jak wyglądają takie czekany?

Na poniższych zdjęciach widać komplet czekanów do wspinaczki w lodzie oraz do alpejskich podejść na stromych zboczach. Czekan oraz czekano-młotek jest używany w komplecie gdy pokonujemy miejsca bardzo strome. Czekan z łopatką i czekano-młotek stanowią w takim terenie nieodzowną parę wraz z odpowiednimi rakami o których też już wspominałem  w innym artykule.

Quark czekan do wspinaczki alpejskiej
Quark czekan do wspinaczki alpejskiej
Petzl Qark czekanomłotek
Petzl Quark czekano-młotek

Czekany do drytoolingu

Co to takiego? To specjalnie zaprojektowane narzędzia do wspinaczki sportowej w lodzie. Najczęściej są mocno zagięte i nie posiadają łopatki czy młotka w swojej konstrukcji, choć nie jest to reguła. Tego typu czekany używa się w wspinaczce w pionach o bardzo trudnej technicznie drogach jak i w sportach na czas. Są to też przyrządy które mają możliwość różnego chwytu co ułatwia asekurację. W tatrzańskich warunkach mało kto będzie z nich korzystał, choć znajdą się zapaleńcy ekstremalnych wyzwań. Najczęściej znajdą zastosowanie na zawodach z przygotowaną trasą lodową.

DMM czekan do lodu
DMM czekan do lodu
Grivel The tech machine
Grivel The tech machine

Jaki czekan jest dla mnie? Podsumowanie

Jeśli jesteś turystą, który przemierza zimowe szlaki w Tatrach to najleprzym wyborem będzie czekan turystyczny z zagiętym styliskiem. Takim przyrządem  jest między innymi Alpin Tour od CT lub  Grivel NEPAL SA PLUS.

Dla kogoś kto nie boi się bardziej stromych zboczy oraz uprawia wspinaczkę to powinien wybrać czekany krótsze zagięte i w parze czekan z łopatką a także z czekano młotkiem. Przykładem mogą to być czekany Petzla Quark. 

Gdy Twoim światem jest wspinaczka w pionowych lodach, lub wspinaczka sportowa w lodzie pomyśl o czekanach do drytoolingu jak DMM Switch.

Oczywiście nie wymieniłem tutaj wszystkich marek produkujących świetny sprzęt  do tego typu sportu, ale teraz chyba wiesz jak dobrać swój pierwszy czekan w góry. Jak dobrać  długość czekana turystycznego pod swój wzrost? Możesz się dowiedzieć z tego wpisu w którym poruszyłem ten temat.

Jaki czekan jest dla mnie? A do tego raki na buty.

O rakach pisałem niedawno więc zapraszam Cię do zaznajomienia się z tym tematem, bo jak sam zapewne wiesz, że sam czekan nie wystarczy do zimowych wędrówek, czy też wspinaczki. Mając te akcesoria w komplecie możesz wyruszyć na spotkanie z przygodą na górskich szlakach.

Raki w góry jakie?