Jaki palnik turystyczny kupić

Jaki palnik turystyczny kupić?

Jaki palnik turystyczny kupić? W ostatnim czasie spotkałem się z tym zapytaniem i coś o tym teraz napiszę, aby ułatwić Wam odpowiedni wybór.

Palnik turystyczny jaki wybrać w roku 2024?

Planujesz wycieczkę, taką na jeden dzień i chcesz cieszyć się świeżą kawą, albo gorącym posiłkiem. Szukasz po stronach Internetowych i dochodzisz do wniosku, że trudno się zdecydować na konkretny model.

To prawda, że dzisiaj wybrać odpowiedni sprzęt, który będzie dopasowany do potrzeb jest trudno znaleźć. Dlatego wyjdę Ci na przeciw, abyś mógł (mogła) mieć rozeznanie w tym czego naprawdę oczekujesz od tego akcesoria.

Ja jestem z tych, co nie szukają dziwactw i niesprawdzonych rzeczy i wychodzę z założenia, że sprzęt będzie się sprawdzał ten, który jest używany przez profesjonalistów.

Co mamy w ofercie na rynku? Takie firmy jak:

 • Primus
 • MSR
 • Optimus
 • Jetboil

Oprócz tych wymienionych istnieją jeszcze inne o których nie będę wspominał. 🙂

Dlaczego akurat te firmy a nie inne? Jak wspomniałem wcześniej, są sprawdzone w terenie i istnieją przez wiele lat na rynku. Moim faworytem jest taka firma jak Primus. To pierwsza firma, która zapoczątkowała profesjonalne podejście do biwaków turystycznych na wyprawach. O tym możesz przeczytać w tym artykule.  No dobrze wróćmy do pytania Jaki palnik turystyczny kupić? 

Wycieczka na 1 dzień i przygotowanie ciepłego posiłku nie wymaga dużego nakładu. Potrzebujesz palnik, który nakręcasz na kartusz i odpalasz ogień.

Palnik turystyczny Primus Mimer Duo
Palnik turystyczny Primus Mimer Duo
Palnik turystyczny Primus Mimer Duo nakręcony na kartusz
Palnik turystyczny Primus Mimer Duo nakręcony na kartusz

Primus Mimer Duo specyfikacja:

 • Moc: 2800 W;
 • Czas gotowania 1 L wody: ok. +/- 4 min;
 • Zapłon zapalniczka (nie posiada zapalarki)
 • Dedykowany dla 1-3 osób;
 • Waga: ok. 227 g;
 • Wymiary po rozłożeniu: ok. 12 x 10 cm.

Jetboil kuchenka dla solisty, choć nie tylko

Kuchenka Jetboil
Kuchenka Jetboil

Firma Jetboil daje kompleksowe rozwiązanie w przygotowanie posiłku. Jest to palnik oraz garnczek w jednym i dodatkowo osłonięty neoprenem co sprawia, że posiłek nie stygnie. Kolejna zaleta to łatwość w przyrządzeniu posiłku oraz transportu, bo wszystkie części i kartusz gazowy mieści się w środku naczynia.

Cechy zestawu Jetboil to:

 • Kuchenka z zapalnikiem piezo, garnek oraz podstawka na kartusz
 • Pokrętło do regulacji mocy płomienia
 • Łatwy w użyciu zapalnik piezoelektryczny
 • Garnek 1 litrowy
 • Wskaźnik temperatury zmieniający kolor pod wpływem ciepła
 • Odpowiednio szeroki garnczek, co ułatwia gotowanie na wolnym ogniu
 • Osłona naczynia może posłużyć jako miarka lub miska
 • Garnek ma osłonę neoprenową izolującą
 • FluxRing to specjalny radiator rozprowadzający ciepło po całym naczyniu
 • Model kompatybilny z dedykowanymi produktami marki JetBoil
 • Czas gotowania wody to ok100 sekund
 • Palnik o mocy 9000 BTU/h / 2.6 kW
 •  Łatwy do spakowania

Jaki palnik turystyczny kupić? Dla solisty

Lubisz samotne wędrówki w górach? A może wędrujesz we dwójkę? Odpowiedni palnik oraz garnczek to świetna propozycja dla lubiących korzystać z krótkiego biwaku, czy postoju na szlaku. Powyższe palniki to tylko kilka propozycji oraz zarys tego tematu, abyś mógł mieć rozeznanie czego oczekiwać od danej rzeczy.

Na co głównie zwrócić uwagę, przy wyborze kuchenki dla turysty?

 1. Jakość wykonania i materiały to główna cecha, na którą trzeba zwrócić uwagę oraz kompatybilność z kartuszami gazowymi.
 2. Kolejna ważna rzecz to moc palnika ( wyrażona w Wattach), to parametr, który wiąże się z czasem gotowania wody.
 3. Gabaryty po spakowaniu i łatwość obsługi to też cecha na którą zwróć uwagę.
 4. Co jeszcze? Zużycie gazu, nie każdy palnik spala tyle samo gazu oraz daje tyle samo energii, dlatego ten parametr wiąże się z tym ile gazu będziesz potrzebować ze sobą zabrać i na jak długo wystarczy.

Jeśli jednak stwierdzisz, że po przeanalizowaniu tego tematu taki palnik nie będzie wystarczający i chcesz poszukiwać czegoś innego to może będziesz chciał iść w kierunku kuchenek na wyprawy? Też o tym wcześniej pisałem i zapraszam do zapoznania się z palnikami na wyprawy tutaj.

Opinie na temat palnika turystycznego, kuchenka turystyczna 2023r.

Będąc turystą czy też wyczynowym wędrowcem każdy kieruje się opinią kogoś kto używa dany sprzęt. Jako, że jestem z tych, którzy kuchenki turystycznej używam dosyć często w różnych warunkach, coś na ten temat mogę już powiedzieć. Marka marce nie równa i to kwestia podejścia do sprawy. Tanie konstrukcje są kierowane do ludzi, którzy będą z takiego palnika turystycznego używali sporadycznie. Jednak, jeśli planujesz podróżować i chcesz być pewny swojej kuchenki turystycznej, że nigdy Cię nie zawiedzie kup palnik znanej marki i też nie najtańszej.

Takie podejście da Ci spokój i poczucie komfortu a jeśli wędrujesz po Arktyce to taki palnik jest Twoim sprzętem, który zadecydować może nawet o Twoim życiu. Jak już widzisz nie jest to prosty i jednoznaczny wybór jednak w tej kwestii specjalistyczny sprzęt zawęża się do paru producentów, głównie do firmy Primus, MSR, Do tychże producentów mam zaufanie i użytkując palnik Primusa omnifuel już ok 15 lat do tej pory ani razu mnie nie zawiódł i przemierzył ze mną i wyprawy zimowe w góry jak i daleką północ więc z czystym sumieniem mogę polecić każdemu poważnemu wędrowcowi jak i tym, którzy szukają porządnie wykonanego produktu.

Palnik turystyczny Primus Omnifuel i kawa
Palnik turystyczny Primus Omnifuel i kawa

A oto przykład jak sam wędruję po górach i cieszę się świeżym aromatem kawy i dobrym towarzystwem, gotując właśnie na kuchence turystycznej Primusa Omnifuel podpiętym do kartusza gazowego. 🙂

Kuchenka gazowa, a może palnik na paliwo płynne?

Kuchenka turystyczna na gaz jest najbardziej popularną kuchenką, która cieszy się prostotą i brakiem skomplikowania. Jednak czasami warunki pogodowe wymuszają inny rodzaj paliwa, aby móc użytkować palnik turystyczny. Najczęstszym takim przykładem jest mróz,  gaz w warunkach ujemnych  po prostu nie może się odpowiednio rozprężyć i brak ciśnienia w kartuszu powoduje to że nasza kuchenka turystyczna nie odpali.

W  warunkach ujemnych temperatur sprawdzi się kuchenka turystyczna przeznaczona na wyprawy, czyli na paliwo płynne jak, nafta, benzyna, olej napędowy, czy paliwo lotnicze. Kuchenka dla turysty w dzisiejszych czasach zmieniła oblicze sportu czy też aktywnego wypoczynku. Kuchenka gazowa jaką pamiętacie sprzed parunastu lat nie wiele się zmieniła, podobnie jak Palnik  turystyczny na paliwo ciekłe.

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać na wyprawę ?

Jaki palnik turystyczny kupić? – Żywność liofilizowana

Gdy już posiadamy palnik turystyczny warto się zastanowić jaką żywność zabrać ze sobą w góry, szczególnie zimą. Gorąca herbata, czy kawa sama nie wystarczy a zima to trudne warunki nie tylko temperaturowe, ale również teren. Dlatego trzeba się zastanowić, czy warto dźwigać dodatkowe ciężary? Ja polecam żywność liofilizowaną, z której sam korzystam. Jest lekka, zajmuje mało miejsca a przy tym jest smaczna i energetyczna. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o takiej żywności zapraszam Cię do zapoznania się z tym tematem na moim blogu poniżej.

Jaki posiłek dla turysty? Żywność liofilizowana