liofilizaty

Jaki posiłek dla turysty? Żywność liofilizowana

Żywność liofilizowana – Jeśli przebywasz w miejscach gdzie musisz liczyć tylko na siebie, nieodzownym wyposażeniem jest żywność liofilizowana, to świetna alternatywa dla domowego obiadu. Dzisiaj podpowiem Ci jaką żywność wybrać, czym się kierować przy wyborze i jak ją przygotować.

Żywność liofilizowana, czym ona jest?

Sam proces liofilizacji polega na usunięciu wody z pełnoprawnej żywności przez zamrożenie i pod niskim ciśnieniem. Pierwszy taki proces produkcji  powstał już w trakcie II wojny światowej  na zlecenie przez rząd dla wojska. Celem było osiągnięcie niskiej wagi i utrzymanie wszystkich składników odżywczych w produkcie. To tak w skrócie trochę historii.

Do produkcji używa się głównie ryżu, makaronów, mięsa wołowego lub drobiu. Istnieją też wersje wegetariańskie i przekąski. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, bo jest sporo firm i rodzai takiej żywności.

Kolejnym niekwestionowanym atutem takiej żywności jest bardzo długi okres gwarancji i przydatności do spożycia. Jeśli nie zużyjemy jej, oczywiście opakowanie  musi zostać nie otwarte, to możemy ją wykorzystać nawet po paru latach. Producent Summit to Eat podaje 7lat na przydatność do spożycia!!

Czym się kierować przy wyborze takiej żywności ?

Summit to Eat
Summit to Eat żywność liofilizowana

Można wybierać między smakami, składem i producentem. Ja wybieram te o największej kaloryczności i objętości. Ja akurat jestem wszystko żerny, więc na wege nie zwracam uwagi. najbardziej energo – wydajnym są produkty, które zawierają wołowinę i te wybieram w pierwszej kolejności. Drugim kryterium jest podwójna porcja, bo jest najbardziej opłacalna. Podwójną porcję jeśli jedziesz sam możesz podzielić na 2, lub w całości na 2 osoby, jeśli jedziesz z kimś drugim.

Żywność liofilizowana, jak ją przygotować?

Samo przygotowanie takiej porcji jest banalnie proste. Gotujemy wodę ok 0,5l i wlewamy ją do torebki z naszym liofilizatem i czekamy ok 5 – 8 min, potem wystarczy zamieszać składniki i gotowe. Ja troszkę to zmodernizowałem i robię to tak:

Po zagotowaniu wody wsypuję żywność do garnka i czekam aż woda wchłonie się w składniki, jeśli jest trochę mało dolewam aby mieć konsystencję taką jaką lubię a potem na talerzyk i gotowe 🙂 W górskich warunkach gdzie niema zbyt wielu wygód można zjeść i z torebki, ale gdy się jest na biwaku to trochę wygody nie zaszkodzi.

C
Summit to Eat

 

Ttre'n eat
Ttre’n eat to kolejny producent żywności liofilizowanej

Żywność liofilizowana zimą, co może być pomocne?

Zima to szczególnie lubiany przeze mnie czas, nie tylko że jest zimno, ale w śnieżnym puchu jest sporo wody i nie trzeba jej nosić 🙂 ale nie tylko o to chodzi. Widoki w słoneczny mroźny dzień i gorący posiłek najlepiej smakuje

zimowe przyrządzanie obiadu
zimowe przyrządzanie obiadu

Gdy jest silny mróz obiad szybko wystyga i  nie jest już taki smaczny gdy dosięgamy dna. I tu z pomocą może przyjść termos obiadowy. Wcześniej pisałem już artykuł o termosach i zachęcam do zapoznania się z nim.

Żywność liofilizowana gdzie zastosować i jakie ma zalety?

Z tych produktów skorzystać mogą wszyscy, którzy cenią sobie lekkość i pakowność i ci którzy wybierają się w miejsca gdzie niema schronisk. Jako ciekawostkę podam, że cenowo jest dość przystępnie, bo porcja obiadu wychodzi ok 20zł.

Gdy wybierasz się na wyprawę kilku dniową, albo i kilkunastu dniową wybieraj różne rodzaje, bo choć sam posiłek nie jest zły to przysłowiowa najlepsza szynka się znudzi po parunastu dniach.

W artykule o wyprawach też wspominałem o tym rodzaju żywności, możecie o tym przeczytać tutaj

zalety:

  • lekkość
  • pakowność
  • bardzo długi okres przechowywania (w oryginalnym zamknięciu)
  • różnorodność smaków
  • szybkie i nieskomplikowane przygotowanie do spożycia
  • praktycznie w każdym rodzaju turystyki. Od trekkingu w górach, na rowerze po poważne wyprawy w nieznane.