Jaki rower dla dziecka? Czy to w ogóle ma znaczenie jaki?

Jaki rower dla dziecka? Czy to w ogóle ma znaczenie jaki? to temat dzisiejszego wpisu w którym poruszę jak dobrać rower dla naszych pociech

Jaki rower dla dziecka? Czy to w ogóle ma znaczenie jaki?

Jaki rower dla dziecka? Czy to w ogóle ma znaczenie jaki?No właśnie, czy przy zakupie roweru to cena powinna być wyznacznikiem? Będąc rodzicami to my decydujemy co i za ile chcemy kupić dziecku. Jednak sam zakup to nie wszystko, bo po to robimy prezenty, aby dać radość najmłodszym i nie tylko. Każdy ma jakiś przewidziany budżet, a dziecko nie potrzebuje też roweru ze złota. 🙂 Więc jak wybrać, aby każdy miał jak najwięcej radości?

Rower według wieku

Najczęstszym pytaniem z którym się spotykam przy sprzedaży to „ile dziecko ma lat?” jest to o tyle nie miarodajne, że dzieci w tym samym wieku mogą mieć różny wzrost. Dlatego  powinniśmy wiedzieć jaki ma wzrost, bo to jest kluczowe zagadnienie przy wyborze roweru.

Rower według wzrostu

Zanim pójdziemy do sklepu upewnijmy się czy dziecko dobrze radzi sobie z posiadanym rowerem, a może to pierwszy rowerek, który chcemy mu kupić? Powinniśmy też uwzględnić jaki kolor lubi najbardziej, aby mogło na długie lata pamiętać, że dawno temu jeździł na takim rowerku. Pewnie sami teraz o tym pomyśleliście, nie pamiętacie jak się nazywał, ale kojarzycie kolor, każde dziecko tak ma 🙂

Rozmiary kół rowerowych

Rowerki bez pedałów zwane biegaczami to pierwsze rowerki dla najmłodszych. Mogą posiadać kółka 10″ lub 12″. To rowerki przeznaczona dla dzieci w wieku ok 2-4 lat to jest ok 80-100cm wzrostu dziecka.

biegacz
rowerek, biegacz

Jeśli dziecko opanuje równowagę i jest w stanie samodzielnie się odpychać może już czas na coś więcej?

16″ koła

to rower dla dzieci w wieku ok 3-6 lat 95-120 wzrostu. Najczęstszym wyposażeniem dodatkowym w tych rowerkach są kółka boczne, które pomagają jeszcze opanować równowagę. Takie rowerki mają już łańcuch i pedałka. Ten kolejny etap jazdy na rowerze to nauka opanowania kierunku i nadawania ruchu kręcąc nogami. Dzieci szybko rosną i czas aby wybrać większy rower.

16" rower
rowerek 16″

koła 20″

To rower skierowany do osób 5-8 letnich, które mają wzrost 120-130cm. Jest to też pierwszy rower bez kółek bocznych. W tym rozmiarze producenci nie przewidują montażu i trzeba być świadomym, że to rower dla tych dzieci, które potrafią samodzielnie poruszać się na nim. Też można wybierać między ramą damską i męską. Rozmiary i kolory dla dziewczynek z reguły są niższe i bardziej  różowe pastelowe, dla chłopców w kolorach ciemniejszych.

rowerek 20"
rower 20″

Czas mija i wasze dziecko ma już 8 albo 12 lat to już czas na rower o kołach 24″.  To już poważna maszyna, która będzie mieć już przerzutki i hamulce ręczne, amortyzator. Są też modele w pełni amortyzowane, a nawet z hamulcami tarczowymi. Do wyboru do koloru.

rower na kołach 24"
rower na kołach 24″

koło 26″

jeszcze paręnaście lat temu był to rower górski spotykany wszędzie i każdy go pamięta. Z biegiem lat został prawie zapomniany, ale jego miejsce też jest w świecie rowerowym. Na takim rowerze pojedzie wygodnie każdy kto ma 140cm i jest przeznaczony dla młodzieży.

rower na kołach 26"
rower na kołach 26″

27.5″ i 29″ to rozmiar kół w rowerach dzisiaj powszechnie produkowanych. Są kierowane do bardzo szerokiej rzeszy kolarzy. Od pełnego profesjonalizmu, którzy starują w zawodach. Jak i dla tych, którzy chcą zaznać przyjemności w przejażdżkach.

rower na kołach 27,5"
rower na kołach 27,5″

 

Czym się kierować przy wyborze?

Wiemy już jaki mamy przedział rozmiaru i jaki wzrost dziecka. Stoimy w sklepie sprzedawca pokazuje nam ofertę a my dalej nie wiemy jak wybrać, aby było najlepiej. Pamiętaj o podstawowym kryterium (nie chodzi o pieniądze) waga danego roweru. To chyba najważniejsza rzecz na którą powinieneś zwrócić uwagę. Dzieci które zaczynają swoją przygodę, powinny się tym cieszyć a nie zniechęcić. Rower, który będzie za ciężki nie przyniesie radości, bo dziecko będzie się przewracać i szybko męczyć. Gdy kupujesz rower za duży bo będzie na dłużej, podobnie. Pomyśl, czy sam chciałbyś mieć rower warzący 25kg? (nie mówię o elektrykach) Takie same odczucia mogą mieć dzieci.

Wyposażenie też będzie mieć wpływ na odczucia z jazdy. Jeśli wiesz że dziecko potrafi już jeździć samodzielnie, ale niema siły w rękach, albo ma problemy z opanowaniem hamulców i manetek nie wybieraj tylko „najtańszy”, ale najłatwiejszy.

Jaki rower dla dziecka? Czy to w ogóle ma znaczenie jaki? – Podsumowując

Dzisiaj jest naprawdę bardzo duży wybór nie tylko w markach rowerów, ale też konstrukcji i materiałów. Wspomniany na samym początku biegacz, może być na kółkach plastikowych, lub metalowych, na łożyskach i na tulejach itd.

Wybierz mądrze a radość dziecka będzie też Twoją radością.