Jaki rower górski wybrać?

Jaki rower górski wybrać?

 

Jaki rower górski wybrać? to może wydawać się proste jednak nie do końca tak jest, dlatego ten artykuł pomoże wam w tym wyborze.

Rowery górskie, który kupić?

No właśnie jaki rower górski będzie dla mnie? W temacie rowerów górskich jest sporo modeli do różnego zastosowania i tak możemy rozróżnić rowery do:

  • Rower zjazdowy
  • Do jazdy po ścieżkach
  • Rower Fatbike
  • Do downhillu
  • Cross country
  • Free ride
  • I jeszcze trochę, bo co jakiś czas ktoś wymyśla jeszcze inną dyscyplinę i jeszcze dziwniejszą.

Jaki rower górski wybrać?

To jaki rower wybierzesz zależeć będzie od Twoich oczekiwań. Trzeba wiedzieć, że dzisiaj nie istnieje rower do wszystkiego, gdyż rower stał się maszyną wyspecjalizowaną do konkretnych zadań. Rower na sztywnej ramie nie będzie downhilowym a w pełni amortyzowany nie będzie rowerem wyprawowym itp.

Więc na początek trzeba się dobrze zastanowić co chcę na takim rowerze robić. Lubisz prędkość i nie straszna Ci ostra jazda to pomyśl o rowerze do  free ride. Jeśli znów chcesz pokonywać długie szybkie zjazdy na ścieżkach szukaj roweru do tego przeznaczonego jak np. Trek Roscoe. Rowerem cross country będziesz mógł śmigać po niezbyt ostrych szlakach, ale za to doświadczysz wolności przestrzeni bo sprawdzi się w jeździe na wąskich i szybkich ścieżkach leśnych i rozległych łąkach.

Fatbike to rower wielozadaniowy lecz ma pewne ograniczenia. Grube opony to doskonała przyczepność w trudnym terenie zwłaszcza dobrze radzi sobie zimą i w błocie, lecz kiepsko znosi ostre zjazdy i jest powolny. Można powiedzieć, że to czołg na kołach. O fatbiku już parę razy pisałem bo to mój ulubiony rower 🙂 o którym możecie się czegoś więcej dowiedzieć w tych artykułach:

Rower na grubych oponach – na jakie warunki?

i tutaj.

Fatbike czyli grubas na kołach

Rower w pełni amortyzowany to świetny wybór do szybkich zjazdów po zboczach gór, lecz te rowery też się między sobą różnią.

Jaki rower górski będzie dla mnie odpowiedni?

Odpowiedni rower to ten, na którym będziesz jeździł i który sprawi Ci najwięcej przyjemności z jazdy. Gdy już wiesz co chcesz robić dobierz odpowiedni rozmiar pod swój wzrost, to kluczowa kwestia aby w pełni cieszyć się możliwościami danego modelu. Kolejna kwestia wyboru to jakość wykonania roweru jak i jego podzespołów i tutaj jest naprawdę szerokie pole manewru. Znani producenci rowerów górskich tacy jak Trek, Giant, Specialized, Cannondale, GT, Merida i jeszcze sporo innych ma w swojej ofercie rowery spośród, których jest z czego wybierać.

W dobrym sklepie rowerowym na pewno znajdzie się ktoś kto postara się odpowiednio dobrze dobrać rower do oczekiwań. Warto też samemu poszukać informacji na dany rower, który chcemy kupić.

Czy każdy rower górski sprawdzi się w górach? 

Rower górski to pojęcie ogólne, ale jeśli faktycznie chcesz się mierzyć z trasami w górach to najtańszy rower w nazwie „górski” nie będzie się nadawał. Najpopularniejsze i tanie rowery to raczej rowery rekreacyjne, które znajdą swoje miejsce na ścieżkach rowerowych i do codziennego użytku.

Rowery do „zadań specjalnych” czyli do poważnej jazdy musi posiadać odpowiedniej jakości osprzęt jak i samą ramę.

Jaki rower górski wybrać? Na rok 2022?

Skoro już doszedłeś do tego punktu to pewnie się zastanawiasz, który rower bym Tobie polecił. Powiem tak, nie wiem na jakim typie roweru chcesz jeździć, ale aby rower był tym czego oczekujesz wybierz rower markowy. Trek, Giant, Merida to tylko przykłady paru marek jednak tacy producenci zapewnią Ci odpowiednią jakość ramy i komponentów.

Gdy jednak chcesz używać roweru na co dzień i nie wymagasz maszyny do jazdy po górach to dobrym wyborem będzie rower z niższej półki cenowej. Rowery jak np. Marlin od Treka będzie rowerem, który dobrze sobie poradzi na ścieżkach rowerowych i szutrach jak i miej górzystych odcinkach do jazdy po lesie.

Rower Trek Marlin 5 2022