Jaki rower MTB wybrać na początek?

Marzy Ci się jazda w trudniejszym terenie, ale nie masz zbyt dużego doświadczenia w pokonywaniu takich tras jednośladem? Sprawdź, jaki rower górski sprawdzi się najlepiej na początek! Pod lupę wzięliśmy jeden z topowych modeli MTB polskiego producenta.

Co to znaczy rower MTB?

Rower MTB swoją skróconą nazwę zawdzięcza wywodzącemu się z języka angielskiego określeniu Mountain Terrain Bike. Znane i cenione od lat, rowery MTB zostały zaprojektowane w taki sposób, by pokonywać nawet najtrudniejsze przeszkody. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie nie da rady rower miejski czy trekkingowy – na górskich ścieżkach, leśnych szlakach czy specjalnie do tego celu zaprojektowanych torach przeszkód.

Zdecydowanie cięższe do rowerów trekkingowych, mają też znacznie solidniejszą konstrukcję. Dzięki niej na rowerze MTB można jeździć po kamieniach, wybojach i piachach.

Rowery MTB mają swoje podkategorie. Każda przeznaczona jest do nieco innego stylu jazdy. Wśród najczęściej wybieranych można wymienić:

  •       Rowery Enduro
  •       Rowery FR
  •       Rowery Allmountain
  •       Rowery Driftowe
  •       Rowery Hardtail (sztywne rowery MTB)

Dla początkujących najlepiej sprawdzi się rower MTB typu Hardtail, ze względu m.in. na szeroki zakres zastosowań.

Czym się różni rower górski od MTB?

Nazwy „rower górski” i „rower MTB” to tak naprawdę różne określenia tego samego typu jednośladu. W Polsce niezwykle popularne już od lat ’90 klasyczne „górale” to jednak często budżetowe modele, które z prawdziwymi rowerami MTB nie mają zbyt wiele wspólnego. Wykorzystywane do jazdy rekreacyjnej, lubiane przez młodzież, raczej nie podołałyby wyzwaniom górskich szlaków. Co oczywiście nie umniejsza ich wartości – zawęża jednak zakres zastosowania raczej do mniej wyczynowej jazdy.

Jak wybrać rower górski?

Solidny rower górski powinien charakteryzować się kilkoma cechami. To przede wszystkim wytrzymała konstrukcja ramy, wzmocnione obręcze kół i grube opony, mocne amortyzatory i wysokiej jakości hamulce. W ostatnim przypadku najlepiej sprawdzą się hamulce tarczowe lub uniwersalne V-brake.

Aluminiowa, specjalnie wzmocniona rama jest odporniejsza na przeciążenia. Dzięki temu sam rower jest też sztywniejszy i lepiej sprawdza się na górskich szlakach. Ważną kwestią są też koła. W zależności od wzrostu, dla dorosłych mogą to być 27,5” lub 29”. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały rower będzie przeszkodą podczas jazdy, dlatego najlepiej osobiście „przymierzyć się” do wybranego modelu. Jeśli masz w tej kwestii wątpliwości, weź pod uwagę także inny fakt – mniejsze koła to wolniejsza jazda, ale większa zwrotność, natomiast większe koła są szybsze, co ma niebagatelne znaczenie przy pokonywaniu większych dystansów.

Warto też wcześniej zastanowić się, jakie udogodnienia chcesz mieć w swoim rowerze. Dla wielu osób znaczenie ma miękkość i typ siodełka, obecność bagażnika czy błotników.

Charakterystyczny dla rowerów MTB jest podział na modele damskie i męskie. Nie chodzi tylko o design, ale też o komfort. Rowery damskie mają obniżoną, wyprofilowaną górną rurę, która znacznie ułatwia użytkowanie.

Jaki rower MTB na początek?

Jeśli rzeczywiście poszukujesz prawdziwego roweru górskiego, który da radę w trudnym terenie, raczej zrezygnuj z modeli sprzedawanych w marketach za kilkaset złotych. Nie oznacza to jednak, że rower górski na początek musi kosztować dwie średnie krajowe. Jak już wcześniej wspomniano, dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą w terenie, świetnie sprawdzają się sztywne rowery MTB, tzw. Hardtail.

Pozbawione tylnej amortyzacji, rowery górskie Hardtail są stosunkowo lekkie, a ze względu na mniejszą liczbę elementów – także tańsze. To dobre rozwiązanie dla początkujących, którzy chcą wzmocnić swoją kondycję fizyczną oraz wykorzystywać rower do różnych zastosowań, nie tylko do jazdy terenowej.

Rowery MTB jednocześnie dobrej jakości i w dobrej cenie oferuje polska marka rowerowa Tabou. Jeśli szukasz modelu o solidnej konstrukcji, wytrzymałego i komfortowego, zwróć uwagę na jeden z topowych modeli tego producenta – Blade 29 8.0. Wyposażony w 12 biegów, świetnie sprawdza się zarówno podczas wypadów rekreacyjnych na trudniejszym terenie, jak i w wyczynach na singletrackach. Duże 29” koła z łatwością pokonają piach i różnego rodzaju przeszkody bez utraty dynamiki jazdy.

Dodatkowo mamy tu wysokiej klasy amortyzator powietrzny, który bardzo dobrze tłumi wstrząsy, a co za tym idzie zwiększa komfort jazdy. Widać też, że polska marka nie oszczędza na osprzętowaniu. Rower MTB Blade 29 8.0 wyposażony bowiem został wyłącznie w markowe akcesoria i mechanizmy. Wszystko to dostajemy w sportowej, stylowej oprawie. Projektanci Tabou pomyśleli nawet o takich pozornie drobnych kwestiach, jak ukrycie linek wewnątrz ramy. To naprawdę solidny rower górski w dobrej cenie.

Ile kosztuje dobry rower górski?

Pomińmy modele za kilkaset złotych, które rowerami górskimi mienią się tylko z nazwy. Za naprawdę dobry rower MTB, taki jak opisany wyżej Blade 29 8.0, zapłacimy około 6.000 zł. Taki jednoślad spełni oczekiwania nie tylko początkujących, ale też zupełnie zaawansowanych miłośników jazdy na trudnych trasach.

Cena roweru zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych należy wymienić parametry techniczne, solidność ramy i kierownicy, a także jakość osprzętowania. Najtańsze konstrukcje, które sprawdzą się dla osoby początkującej, to wydatek minimum 2-3 tysięcy złotych.

Wspomniany wcześniej polski producent rowerów Tabou przygotował specjalną promocję CashBack dla osób, które chcą oszczędzić na zakupie markowego jednośladu. Jeśli planujesz zakup roweru lub masz go dopiero od tygodnia, wypełnij formularz rejestracyjny dostępny na stronie marki. Po jego weryfikacji firma zwrócić na konto właściciela roweru nawet 500 zł. To świetny sposób na zyskanie dodatkowych środków np. na zakup akcesoriów, takich jak kask, ochraniacze czy zabezpieczenie do roweru.

Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą po trudnym terenie, postaw na jakość. Nadmierna oszczędność może przynieść więcej kłopotów niż pożytku. Komfortowy, solidny rower to zakup na lata – zdecydowanie warto swoją decyzję dobrze przemyśleć i wybrać mądrze!