Jakie okulary w góry wybrać? Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy jak ważne są okulary przeciwsłoneczne w górach. Jak je wybrać i co jest istotne, aby nie tylko wyglądały, ale przede wszystkim nas chroniły przed promieniowaniem UV.
Spis treści
Jakie okulary przeciwsłoneczne w góry wybrać?
Okulary są tanie i drogie, można je kupić dosłownie wszędzie i są też takie, które kupić można tylko w wyspecjalizowanych sklepach. Dlaczego jedne kosztują 40zł a inne nawet 600zł? Te pytania z pewnością każdy sobie zadawał i niejednokrotnie otrzymywał sprzeczne informacje od sprzedających. Sam się spotkałem z takimi odpowiedziami, dlatego postanowiłem zgłębić te informacje i się nimi z Wami podzielę.
Promieniowanie UV – co to takiego?
Ultrafiolet, promieniowanie ultrafioletowe, nadfiolet, to słowa, które odnoszą się do tego jednego pojęcia w skrócie UV.
Jest to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali 10-400nm. Ludzkie oko go nie widzi, gdyż te fale są krótsze niż te, które widzimy. Zostało ono odkryte stosunkowo dawno bo już 1801roku przez brytyjskich uczonych. To tak w skrócie historii.
Promieniowanie to można podzielić na trzy grupy:
- Promieniowanie UV-A to najmniej szkodliwe z tej grupy niż promieniowanie z pozostałych zakresów, jednak uszkadza włókna kolagenowe w skórze, które przyspiesza procesy starzenia. Długoletnia ekspozycja na duże dawki promieniowania UV-A może powodować zaćmę
- Promieniowanie UV-B Promieniowanie w tym zakresie w zbyt dużej dawce może powodować rumień skóry, alergie, a także nowotwory złośliwe jak znanego czerniaka
- Promieniowanie UV-C, a także UV-B, może prowadzić do uszkodzenia łańcuchów DNA, w wyniku czego dochodzi do mutacji.
Z powyższego tekstu już można wywnioskować, że promieniowanie UV nie jest niczym błahym i należy się odpowiednio przed nim chronić. Wybór odpowiednich okularów w góry to ważna rzecz i nie należy się kierować wyłącznie ceną.
Okulary przeciw słoneczne w góry, wybierz mądrze.
Są firmy, które produkują okulary specjalnie zaprojektowane z myślą o ludziach, którzy się wspinają w górach wysokich i też dla tych co chodzą po Tatrach. Jedną z takich firm jest Francuzki producent okularów Julbo. Ich produkty można spotkać w każdym zakątku świata, od Himalajów i bieguny po Alpy i nasze Tatry. Jest to czołowy producent bardzo wysokiej jakości okularów dla ludzi gór.
Produkty tej firmy cechują się nie tylko bardzo wysokimi właściwościami i normami ochrony, ale także designem i wyborem dla poszczególnych zastosowań. Jak wiadomo niema rzeczy do wszystkiego i tak samo jest z okularami. Firma zadbała o każdy rodzaj uprawianego sportu i też dla tych co wolą klasyczny wygląd.
Okulary Julbo Explorer dla ambitnych i dla świadomych
Co w nich takiego wyjątkowego?
Total Cover – dają całkowitą ochronę przed ostrym światłem słonecznym w ekstremalnych warunkach.
Removable Side Shields– osłony boczne które też można zdjąć. Chronią nie tylko przed ostrym światłem słonecznym, ale także wiatrem.
360oadjustable temples – końcówki rdzeniowe, które można wygiąć w każdym kierunku i dopasować do własnych potrzeb, łatwe w noszeniu, świetnie trzymają się noszone razem z kaskiem lub czapką
Grip Tech – delikatny i bardzo wygodny materiał na zausznikach, który się nie przykleja do włosów, dając doskonały chwyt i uczucie komfortu
Front Venting – naturalny przepływ powietrza z przodu poprzez nadanemu kształtowi soczewki i strukturze materiału.
To nie jedyne cechy, które posiadają te okulary. Głównym ich zadaniem jest ochrona naszego wzroku i te okulary spełniają wszystkie wymogi, oto one:
- kategoria ochrony 4 (stopień przepuszczania światła 5% – na silne światło słoneczne, w górach i nad wodą)
- wszystkie soczewki Julbo to 100% ochrona przed promieniowaniem UV A,B i C
W jakich warunkach można używać okularów Julbo Explorer? (Explorer 2.0)
Okulary Explorer to nie tylko najwyższy model w kolekcji, lecz ma swoje specjalne przeznaczenie w bardzo trudnych warunkach terenowych. To okulary na wyprawę w Himalaje i inne góry wysokie. Znajdą swoje miejsce wszędzie tam, gdzie jest nie tylko wysokość, lecz jest bardzo jasno, czyli na lodowcach i w arktycznych warunkach. W słoneczny dzień w Tatrach, gdzie światło odbija się od śniegu te okulary na pewno się sprawdzą. Sam mogłem się nie raz o tym przekonać i moim skromnym zdaniem są to jedne z najlepiej wykonanych okularów. W dodatku szkła same dopasowują się do natężenia światła. Rozjaśniają się gdy chmury zakryją słońce i ściemniają się gdy zrobi się jaśniej. Jest to niezwykle wygodne i nie męczy wzroku. Szkła są też tak wykonane, że zapewniają bardzo ostry kontrast co przekłada się na to, że zobaczymy więcej szczegółów niż bez nich lub innych okularach bez szkieł Cameleon.
Okulary przeciwsłoneczne Julbo Explorer, czy są warte swojej ceny?
Okulary tej serii przeszły delikatną metamorfozę i obecnie można kupić Julbo Explorer 2.0 Cameleon.
Cena tych okularów waha się od 500zł do nieco ponad 600zł. Czy są tego warte? Biorąc pod uwagę warunki panujące w górach, przekłada się to na nasze bezpieczeństwo więc ta cena jest warta naszego życia, prawda?
Czy kupiłbym te okulary drugi raz? Tak! Są nie tylko wygodne i działają jak trzeba, ale też chronią przed wiatrem w twarz od słońca i wiatru oraz patrząc przez nie można zobaczyć dużo więcej.