Jakie paliwo do kuchenki turystycznej

Jakie paliwo do kuchenki turystycznej

Jakie paliwo do kuchenki turystycznej? Najczęściej wybieranym paliwem do kuchenek turystycznych jest gaz, ale nie każde warunki sprawią, że będzie to najlepszy wybór. O co w tym chodzi?

Jakie paliwo do kuchenki turystycznej będzie najlepsze?

Paliwo-gazowe-na-zimę
Paliwo gazowe na zimę

Gaz to jedno z najczęściej wybieranych paliw do kuchenek turystycznych. Niema się co dziwić jest łatwe w użyciu, czyste i lekkie, dlatego wybierają go turyści, wspinacze, rowerowi podróżnicy i nie tylko. Jednak są pewne sytuacje, gdzie gaz się nie sprawdza, jest to zima i duża wysokość. Gaz w zimie w naszych warunkach będzie dobrą opcją jedynie wtedy gdy będzie miał odpowiednią mieszankę. Specjalnie dobrany mieszanki gazów – 40% to propanu i 60% to butanu zapewni uruchomienie palnika nawet w temperaturze -27°C. Taką mieszankę zapewnia nam firma Coleman

Gaz-na-zimę-Coleman-Extreme-2-0
Gaz-na-zimę-Coleman-Extreme-2-0

A co wtedy gdy jednak naszym celem będą góry wysokie? Wysokość rządzi się swoimi prawami i ciśnienie na dużych wysokościach jest tak niskie, że gaz niema szans się rozprężyć i zapewnić odpowiedniego ciśnienia w dyszy palnika i zamiast się spalać oddając energię będzie się tlił jak świeca. Jednak jest też na to rada.

Palnik na paliwo płynne. Więc jakie paliwo będzie najlepsze?

Primus-PowerFuel-1L-paliwo-do-kuchenek
Primus PowerFuel 1L-paliwo do kuchenek na paliwo płynne

 

Paliwo płynne Primus PowerFuel 1.0 L.  To wysokoefektywna mieszanka nafty z dodatkami antykorozyjnymi do zasilania kuchenek wielopaliwowych i lamp na paliwo płynne. Zwiększa wydajność podczas gotowania, nie powoduje nadmiernego zadymienia, nie powoduje okopcania palników i działa na dużych wysokościach. Powyższe właściwości stanowią, że to paliwo jest najlepszą opcją w ekstremalnych warunkach. Kuchenki wielopaliwowe mogą korzystać z wielu różnych rodzajów paliw, ale mówimy tutaj o tym, które jest najlepsze, dlatego to paliwo jest na 1 miejscu.

Cechy opakowania:

    • wysokość: 240mm,
    • średnica: 83mm
    • pojemność: 1000ml
    • Waga: 690g.

Gdy jednak Twoje podróże to góry w których jesteś tylko kilka dni i nie są to Himalaje czy Karakorum ani dzikie rejony Amazonii nie będziesz raczej potrzebować tak wyrafinowanego sprzętu.

Jednak Gdy posiadasz już taka kuchenkę na różne paliwa i planujesz zimowy wyjazd w góry to takie paliwo bardzo dobrze się sprawdzi. W tatrzańskich  warunkach jak i w każdych innych Twój posiłek będzie gorący dzięki paliwu, które nie zamarznie.

Jakie paliwo na warunki letnie będzie odpowiednie?

Lato to ulubiona pora roku większości turystów i biwakowiczów. Warunki letnie nie są wymagające pod względem doboru paliwa, jedynie miejsce przebywania wymusza w doborze odpowiedniego paliwa.

Wędrówki po górach takich jak Tatry z plecakiem i z planem zatrzymania się na biwak, czy po prostu przyrządzenia sobie ciepłego posiłku sprowadzi się do skorzystania z kuchenki zasilanej  gazem. W takim wypadku nada się każdy rodzaj gazu i każdej firmy. Trudno dyskutować, którego producenta jest lepszy a, który gorszy. W większości tego rodzaju gazu mają podobną mieszankę więc będą się spalać podobnie.

Biwak w terenie leśnym

Wybierasz się w miejsce, gdzie możesz liczyć na ognisko? W takim wypadku będziesz potrzebować jedynie garnka i coś do niego oraz ognia. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i zdrowy rozsądek rozpalając ogień.

gotowanie-na-ognisku
Gotowanie na ognisku

Trzeba też wiedzieć, że nie wszędzie można rozpalać ogień. Są to parki narodowe, rezerwaty oraz miejsca z oznaczeniem zakazu. No dobrze jesteśmy już w miejscu, gdzie można rozpalić ogień, więc jakie drewno byłoby najlepsze? Jeśli chcesz tylko podgrzać posiłek w garnku to w sumie każde suche, ale jeśli chcesz np. upiec kiełbasę szukaj drewna liściastego i wysuszonego. Drewno które zawiera żywicę nie bardzo się nadaje aby zdrowo przyrządzić pieczeń.

Jakie paliwo do kuchenki turystycznej podsumujmy

We wcześniejszym artykule omówiłem temat kuchenki na paliwa płynne i gazowe, którą wybrać? Możesz się zapoznać z tym tematem pod tym linkiem 

Z tego artykułu mogłeś (mogłaś) się dowiedzieć jakie paliwa możemy najczęściej spotkać i w jakich warunkach stosujemy dany rodzaj. Jakie jest najlepsze? Z wszystkich tych wymienionych wyłania się jedno. Paliwo płynne Primus PowerFuel, dlaczego?

  • Działa w każdych warunkach na wysokościach
  • Spala się czysto, choć nie aż tak jak gaz
  • Działa również zimą i na dużym mrozie

A jakie są jego wady?

  • Wymaga więcej przygotowania do uruchomienia
  • Mniejsza dostępność na rynku

A cenowo jak to wszystko się ma?

Za 1l paliwa Primus PowerFuel zapłacimy ok 35zł

Kartusz z gazem Extreme Gas 100 – Coleman na zimę 100g trzeba dać 30zł

A za Kartusz z gazem na warunki letnie ok 35-40zł za 200g gazu

gory