komplet pedałów do roweru

Jakie pedała do roweru i które są odpowiednie?

Aby nadać ruch roweru niezbędne są pedała. Które wybrać? do jakiego roweru? Ile tych rodzajów! Po licznych zapytaniach ten temat będę chciał Wam przybliżyć w tym artykule. Jakie pedała do roweru i które są odpowiednie? Zobaczmy.

Na początek oznaczenie pedałów w rowerze !

Może to śmieszne, ale już parę razy spotkałem się, że ktoś pomylił pedała prawy z lewym, więc na początku w tym miejscu chciałbym to poruszyć. Prawy pedał ma gwint prawy – normalny  zakręcamy w prawą stronę. Lewy ma gwint odwrotny i zakręcamy odwrotnie do wskazówek zegara, czyli w lewo. Każde pedała mają oznaczenie w ten sposób, więc zanim przystąpicie do wymiany czy do montażu zwróćcie na to uwagę.

Przed przykręceniem dobrze jest przesmarować gwinty, aby pedała się nie zapiekły na dobre, bo w przeciwnym wypadku może skutkować zepsuciem korby w rowerze.

oznaczenie pedał w rowerze
Oznaczenie pedał w rowerze

Jakie pedała do roweru miejskiego?

Do tego typu roweru sprawdzą się pedała z dużą płaską platformą. Tego typu pedała dają komfortowe podparcie buta, jeśli są dodatkowo gumowane to jest to dodatkowy atut. Łożyskowane pedała w rowerze miejskim to też dodatkowa żywotność takich pedał. Mimo, że nie działają tam duże obciążenia to jednak dobrze jest kierować się właśnie tym kryterium przy zakupie.

Pedały platformowe aluminiowe na łożyskach maszynowych
Pedały platformowe aluminiowe na łożyskach maszynowych

Pedała do roweru trekkingowego

Rower trekkingowy to rower, który ma pewne cechy roweru górskiego pomimo, że jest na wąskich oponach. W zależności od tego jak użytkujemy i w jakich warunkach dobór pedał ma dość duże znaczenie. Zapakowany sakwami stanowi spory ciężar a to przekłada się na większe użycie siły więc osobiście polecam pedała z SPD. Istnieją też wersje z  zatrzaskiem jednostronnym, to daje nam pewną swobodę wyboru, gdyż nie musimy ubierać wyłącznie butów z progami. Jeśli jednak ktoś nie jest przyzwyczajony do zatrzasków to zwróć uwagę, aby były na łożyskach maszynowych z dość szeroką platformą. Ważne jest też to aby były z dobrego materiału, gdyż wszystkie inne po prostu nie przeżyją 🙂

Shimano SPD PD-EH500
Shimano SPD PD-EH500

Pedała w rowerze górskim

W tym typie roweru podobnie jak w trekkingu występują znaczne siły a nawet większe. Dlatego w większości przypadków stosuje się pedała z zatrzaskami Shimano SPD, lub innymi o podobnym działaniu np. Pedały Crank Brothers. Ale też pedała z platformą mają swoje miejsce. Tanie czy drogie? Wszystko zależy od sposobu jazdy i od danego posiadanego sprzętu. Wiadomo, że każdy szanujący się rowerzysta wybierze te z górnej półki na które go stać i to dobre podejście. Rodzaje dyscyplin w pewnym stopniu wymusza użycie odpowiednich pedał. Np. w zimowych warunkach lepiej sprawują się platformy jak SPD, gdyż nagromadzony śnieg zaparza i zatrzaski przestają działać. W warunkach błotnistych i ciężkiego terenu dobrym wyborem będą te zatrzaski z dodatkową platformą jak np.  pedała Shimano PD-M8120 lub Pedały CRANKBROTHERS Candy 7

"<yoastmark

Pedały CRANKBROTHERS Candy 7
Pedały CRANKBROTHERS Candy 7 z paltformą

"<yoastmark

progi do CRANKBROTHERS Egg Beater 11
progi do CRANKBROTHERS Egg Beater 11
Pedały SUPACAZ Orbitron DH - CNC Alloy
Pedały SUPACAZ Orbitron DH – CNC Alloy

Które pedała do roweru szosowego?

Rower szosowy też ma swój rodzaj pedał. Dzisiaj jest spory wybór zarówno w danym modelu jak i firmie. Tutaj nakreślę tylko te bardziej znane i najchętniej wybierane przez klientów.

Pedały szosowe SHIMANO 105 PD-R7000
Pedały szosowe SHIMANO 105 PD-R7000

Konstrukcja takich pedał jest tak wykonana, że w przeciwieństwie do pedał SPD te  mają minimalny luz „roboczy” na progach. Po wpięciu buta jesteśmy na sztywno połączeni z rowerem, w efekcie możemy szybciej napędzić rower.

Jakie pedała do roweru i które są odpowiednie? Firma Shimano oferuje trzy modele progów kompatybilnych z każdym pedałem szosowym swojej produkcji.

Żółte, niebieskie i czerwone.

  •  Z niebieskim oznaczeniem pedała mają dwustopniowy luz roboczy na pedale, aby w trakcie jazdy nadmiernie nie męczyły stawów skokowych ani kolanowych.
  • Żółte mają luz roboczy +/- 3°. To bloki samoregulujące( SM-SH11). Są to wygodne pedała dla sportowców lub amatorów ceniących komfort.
  • Ostatnie czerwone, to bloki do pedał   sztywnych ( czerwone SM-SH10) są mniej wygodne, przeznaczone dla   profesjonalistów do jazdy wyczynowej.
 Bloki Progi do Pedałów Shimano SPD-SL SM-SH11
Bloki, Progi do Pedałów Shimano SPD-SL SM-SH11

Co to są pedała SPD?

To nie partia Niemiec 🙂 tylko „Shimano Pedaling Dynamics” w skrócie SPD.

Patent Shimano SPD ma już ponad 30 lat i do tej pory jest rozwijany przez firmę. Przez ten cały czas system ewaluował i jest coraz bardziej precyzyjny i lżejszy. W skutek pojawianie się co jakiś czas nowych materiałów czy też opracowań technologicznych możemy spotkać nowe modele pedałów.

 

Pedała z pomiarem mocy

Pedały z pomiarem mocy GARMIN Rally XC200
Pedały z pomiarem mocy GARMIN Rally XC200

Takie pedała to dla prawdziwych wyjadaczy rowerowego szaleństwa. Pomiar mocy docenią zawodowcy oraz ci, którzy chcą monitorować swoją kondycję. Jest to jednak drogi zakup i nie każdemu potrzebny. Myślę, że wraz z rozwojem i większą dostępnością na rynku będą modele dużo tańsze, bo zakup pedałów za parę tysięcy złotych jak na razie jest dla wąskiego grona użytkowników.

Jakie pedała do roweru i które są odpowiednie? Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam w doborze odpowiednich dla siebie pedał do sowiego rumaka 🙂