skarpety lasting

Jakie skarpetki do trekkingu?

Jakie skarpetki do trekkingu? Każdy turysta kojarzony jest z plecakiem, skórzanymi butami, kapeluszem i kurtką przeciwdeszczową. Ale w garderobie turysty są jeszcze skarpety o których dzisiaj wam coś napiszę

Jak dobrać odpowiednie skarpety do trekkingu?

To podstawa, aby długi marsz nie był udręką tylko przyjemnością. Dlatego producenci oferują wiele rodzai skarpet i o różnej grubości. Aby dobór był odpowiedni trzeba przyjrzeć się naszym butom oraz plecakowi 🙂 Tak, tak plecakowi też.

O co chodzi z tym plecakiem i skarpetami? Już wyjaśniam. Im cięższy plecak tym większy a co za tym idzie cięższe buty i grubsze skarpety. Załóżmy, że nasz plecak waży ok 20kg więc nacisk na stopy jest też większy o 20kg dlatego dobrym wyborem są buty które wzmocnią nam kostkę, w tym przypadku należy ubrać grubszą skarpetę. Skarpeta syntetyczna w letnie dni spowoduje odparzenia i otarcia. Dlatego świetnym rozwiązaniem są skarpety z wełny merino. Jest to to mieszanka wełny naturalnej z owiec merynos i syntetycznego elastanu. To daje pełny komfort w chodzeniu i odporność na przetarcia. Z reguły jest to mieszanka 50/50 lub 70%  merino i reszta to mieszanka syntetyków jak Siltex, poliamid i lycra. W zależności od producenta ta mieszanka może być różna, ale na przykładzie skarpet od czeskiego producenta Lasting skarpety WHI podaje taki skład materiału,

Skład: 70% Merino, 15% SILTEX, 10% POLYAMID, 5% LYCRA

SZCZEGÓŁY Półgrube, wysokie skarpety trekingowe zawierające wełnę Merino
Półgrube, wysokie skarpety do trekkingu, zawierające wełnę Merino

 

Latem pomimo upałów skarpeta ta daje dobrą wentylacje i dobrze odprowadza pot. Zastosowane specjalne włókno Siltex odpowiada dodatkowo za właściwości antybakteryjne. Jony srebra są w rdzeniu włókna a nie na jego powierzchni to rozwiązanie sprawia, że pomimo wielokrotnego prania zachowuje pierwotne właściwości.

Skarpety do lekkiego trekkingu, albo dla kogoś kto uprawia hiking świetnym rozwiązaniem są cienkie skarpetki z tego samego materiału, czyli naturalna wełna merino z dodatkiem syntetyku.

Lasting cięka skarpetka na lato do lekkiego trekkingu
Lasting cięka skarpetka na lato do lekkiego trekkingu

Do płytkich butów świetnym rozwiązaniem są skarpetki Lasting, które mają taki skład: 70% Merino, 10% SILTEX, 13% poliamid, 7% Lycra

Zalecane do temperatur: 0°C / +30°C

Jak i w czym wyprać skarpetki z wełny merino?

Na biwaku, czy na obozowisku to wiadomo, pierzemy ręcznie w rzece 🙂 używając przy tym środków biodegradowalnych i neutralnych na środowisko. Takie środki posiada firma Nikwax

Nikwax środek piorący do wełny merino
Nikwax środek piorący i pielęgnujący do wełny merino

Ten środek jest zalecany do każdej odzieży z wełny wełnianej noszonej bezpośrednio na skórze. Środek ten można stosować w praniu ręcznym jak i w pralce.

Pranie w pralce:

  • Usuń pozostałości proszku z dozownika
  • Umieść w pralce odzież, którą chcesz wyprać
  • Dodaj 1 pełną nakrętkę preparatu/ 50ml
  • Postępuj zgodnie z zaleceniami na metce odzieży
  • Aby wysuszyć:
  • Susz na powietrzu lub przy niskiej temperaturze w suszarce bębnowej, jeśli producent odzieży na to pozwala (sprawdź metkę na produkcie)
  • UWAGA! : suszenie w suszarce bębnowej może powodować kurczenie się  i filcowanie wełny

Więcej o środkach piorących firmy Nikwax pisałem wcześniej i polecam z zapoznaniem się z tematem

Plecak, buty i skarpety

Na początku wspomniałem o plecaku tutaj zrobię porównanie, które lepiej to zobrazuje. Poniżej 60l plecak Gregorego i buty Meindl Island oraz grubsze skarpety Lasting

Ciężki plecak wymaga cięższych butów i grubszych skarpet
Ciężki plecak wymaga cięższych butów i grubszych skarpet
Plecak 32l Gregorego i lekkie buty podejściowe Scarpa Zen pro oraz skarpeta Lasting
Plecak 32l Gregorego i lekkie buty podejściowe Scarpa Zen pro oraz cienka skarpeta Lasting

W uprawianiu lekkiego trekkingu potrzeba dobrych butów i odpowiednich skarpetek do nich.

Które skarpetki będą najlepsze?

Na rynku jest wiele firm, które oferują swoje produkty i zachwalają je oraz prześcigają się w nazewnictwie zastosowanych technologii i materiałów, Jeśli coś brzmi dziwnie i nie znajomo lepiej tego unikać. Podstawą w kierowaniu się wyborem jest nie tylko firma, ale też użycie naturalnych tkanin. Istotne jest też to ile procent jest Merino w merinosie 🙂 oraz jakość splotu. Jeśli skarpety posiadają jakiekolwiek szwy nie nadają się do użytku. Więcej syntetyku niż naturalnej wełny też na wiele się nie przydadzą.  Znane i uznane firmy to między innymi Smartwool. Śmiało mogę je polecić, gdyż użytkuję je już od wielu lat. Ostatnim odkryciem jest dla mnie czeska firma Lasting i ich produkty są naprawdę dobrze zrobione i z dobrych materiałów, a co ciekawe cena naprawdę jest konkurencyjna oscyluje w granicach 60zł za parę tych grubszych i 50 parę zł za cieńsze.

Skarpetki merino, krótkie podsumowanie

Aby mieć komfort w długich marszach czy też szybkich wypadów wybieraj skarpetki z naturalnego materiału. syntetyki sprawdzą się jedynie na miejskie spacery do klapek ale nie do pełnych butów. Syntetyk poza tym będzie śmierdział.

Dobieraj skarpety do rodzaju buta i do ciężaru plecaka, jeśli nie dźwigasz dużo wybierz lżejsze buty i cieńsze skarpety.

Gdy lubisz pokonywać ciężki teren bez obciążenia wysoki but będzie nieodzowny, więc wybierz dłuższą i średniej grubości skarpetę.

Wypróbuj skarpety firmy Lasting, może też będą dla Ciebie ciekawym odkryciem.