Kask w góry, jaki?

Kask w góry, jaki? Ochrona głowy dla turysty to element, który powinien posiadać każdy uczestnik górskich wycieczek w Tatry.

Kask w górach, dlaczego tak ważny?

Latem gdy słońce wysoko nikt nie myśli aby jeszcze zakładać kask na głowę i jest to zrozumiałe. Lecz gdy w eksponowanym terenie coś z góry leci kask niejednokrotnie ratował życie. Zima to czas gdy w większości nie porywamy się na zdobywanie bardzo trudnych szlaków, ale poślizg i uderzenie głową o podłoże też nie stanowi nic przyjemnego, dlatego warto zainwestować w kask w góry.

jaki kask w góry dla turysty byłby najlepszy?

Chyba każda firma produkująca wyposażenie dla wspinaczy ma w swojej ofercie kaski. Jak to zwykle bywa każda z nich ma swoje patenty i uważa, że taki rodzaj jest najlepszy. Więc czym się kierować przy wyborze kasku w góry?

Podstawowym kryterium jest certyfikat, drugim waga i materiał z czego jest wykonany dany kask. Często spotykanym materiałem jest plastikowa skorupa wypełniona częściowo pianką i jest to dobry kask i wytrzymały. Powinien też mieć dobrą wentylację i jest to szczególnie przydatne w ciepłe dni, bo kask też się nagrzewa.

kask wspinaczkowy Petzl Elios
kask wspinaczkowy Petzl Elios

Innym rodzajem jest kask wykonany w całości z pianki pokrytej cienką warstwą plastiku, podobnie jak kask rowerowy. To też dobry kask i jest lżejszy od wcześniej omawianego jednak jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne co skutkuje krótszą żywotnością. Jednak waga jest dużo mniejsza od „skorupowego” a także daje większą ochronę przy uderzeniu w bok kasku

kask wspinaczkowy Mammut
Kask wspinaczkowy Mammut
kask wspinaczkowy Mammut
Wnętrze kasku wspinaczkowy Mammut

Kolor kasku też ma znaczenie, kolor czarny będzie się szybka nagrzewał a także gdybyśmy go zgubili będzie ciężej go znaleźć. Kask kolorowy, czerwony, niebieski itp to bardzo dobra opcja szczególnie na zimę. Wtedy jesteśmy widoczni i w razie wypadku możemy być odnalezieni.

Gdzie i kiedy używać kasku turystycznego?

Kask w górach kiedyś był używany głównie prze wspinaczy a dla reszty był to przejaw dziwactwa, jednak z biegiem czasu świadomość ludzi stała się większa i nie stanowi już ekstrawagancji jak kiedyś. Jeśli wybierasz się w eksponowane miejsca, trudne technicznie warto mieć tam kask na głowie. Przykładem mogą być Granaty, Mnich, Orla Perć, itp. Kask zakładamy jeszcze przed wejściem w trudny teren a nie wtedy, gdy już tam dojdziemy. Dlaczego? Bo w sytuacji gdy już tam jesteśmy skupiamy się na chwytach, drodze i ręce mamy zajęte utrzymaniem równowagi, dlatego właśnie. Większość czasu kask spędzie w plecaku, przed dojściem „pod ścianę”. Gdy wybierasz się na zimowe podejścia oprócz kasku potrzebne Ci będą raki i czekan o których też już pisałem i możesz się z tym tematem zaznajomić a na pewno ten materiał będzie Ci pomocny.