mageroya cz2 na blog

Nordkapp Mageroya – Polowanie na zorzę polarną – Przygotowanie

Nordkapp Mageroya – Polowanie na zorzę polarną,  We wcześniejszym artykule pisałem o planie na wyjazd, teraz przyszedł czas na przygotowanie do wyjazdu na Nordkapp Mageroya. Dzisiaj napiszę co zabieram na tą trasę.

Ekwipunek

Wcześniej zrobiłem listę tego co będzie potrzebne na wyjazd. Aby utrzymać porządek i niczego nie zapomnieć dobrym sposobem jest jego pogrupowanie. Moim sprawdzonym sposobem jest podzielenie sprzętu według kategorii.

1 grupa to kuchnia. Na tą część odkładam kuchenkę gazową, paliwo, garnki, niezbędnik- tzn łyżka, nóż, widelec. Następnie liofilizaty, batony energetyczne, bukłak na wodę.

2 grupa to wszystko co potrzebne do przetrwania nocy, czyli śpiwór, botki, odzież puchowa, mata samopompująca, płachta biwakowa, namiot.

3 część to odzież, tą którą będę używał na co dzień i tą którą wezmę jako zapas, czyli buty płytkie i wysokie, skarpety, rękawice, czapki 2szt, koszulki i bluzy

4 grupa to takie dodatki jak aparat foto, go-pro, statyw, latarki, powerbanki,

5 najważniejsza rzecz to komplet dokumentów, paszport (nie wymagany, ale lepiej mieć) ubezpieczenie, certyfikat COVID.

Jak to wszystko spakować?

Do pakowania używam worów transportowych w różnej pojemności. To dobry sposób na transport i porządek. Do każdego worka wkładam każdą z wcześniejszych grup. W ten sposób na każdym przystanku gdy będziemy robić nie będę musiał przegrzebywać całego plecaka. Gdy dojedziemy na miejsce warunki same podpowiedzą co będzie potrzeba zabrać do plecaka a co będzie zbędne.

wory transportowe
wory transportowe

Czym jedziemy?

Trasa w 1 stronę to ok 3500km a czasu nie wiele, w takim układzie pozostaje nam samochód. Nasz wóz to Seat Leon FR. Jedziemy tam pierwszy raz, a kto wie może to będzie dobry podkład pod spróbowanie sił na rowerze? Tego jeszcze nie wiem, ale może…

Dokumenty

No właśnie, tutaj chcę podkreślić jeszcze jedną ważną sprawę. Norwegia to kraj gdzie wszystko jest bardzo drogie także konsultacja z lekarzem a nie mówiąc już o pobycie w szpitalu. Dlatego jeśli się wybieracie w taką podróż nie zapomnijcie o ubezpieczeniu. Norwegia nie jest częścią Unii Europejskiej, ale warto zaopatrzyć się w kartę ECUZ, czyli „Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego” To pozwoli na zmniejszenie biurokracji i problemów, gdyby trzeba było skorzystać z usług medycznych w tym kraju. Taką kartę możemy wyrobić bezpłatnie składając wniosek do NFZ. A dodatkowe ubezpieczenie na każdy dzień pobytu nie jest wysokie i warto to wziąć pod uwagę.

Gdy zechcesz wyruszyć na Mageroya i zapolować na zorzę polarną nie bagatelizuj tego, bo tam warunki są surowe a przydarzyć może się wszystko.

 

I jeszcze zrobiliśmy  taki drobny gadżet 🙂 Aby było co wspominać.

Naklejki na wyprawę
Naklejki na wyprawę