Maraton rowerowy 2022 kto dojedzie a kto nie

Maraton rowerowy 2022 kto dojedzie a kto nie?

Maraton rowerowy 2022 kto dojedzie a kto nie? Wiem, wiem jest zima, ale to czas przygotowań właśnie. Będąc przygotowanym pod względem fizycznym i psychicznym, oraz przygotowany rower to klucz do sukcesu.

Maraton rowerowy 2022 kto dojedzie a kto nie?

Właśnie postawiłem to pytanie świadomie i pewnie też się zastanawiacie o co chodzi? W maratonach niema zwycięzców i przegranych a także niema podium miejscami, jednak są sytuacje w których nie wszyscy ukończą wyznaczony dystans. Dlaczego tak się dzieje?

Od czego może zależeć porażka? Kiedyś się zastanawiałem nad tym zagadnieniem. Od czego to zależy i sprzęt na którym jedziemy ma duże znaczenie jednak to nie wszystko. Dobrze przygotowany sprzęt to podstawa, jednak sami też musimy być przygotowani. Zima to dobry czas na własne przygotowanie.

Trzeba być „wyjeżdżonym”

Gdy pada śnieg i jest ślisko na drodze, mało komu się chce wsiąść na rower, to zrozumiałe. Dlatego jeśli poważnie zajmujesz się braniem udziałów w maratonach zainwestuj w trenażer. Nie jest to ideał jazdy, jednak pozwoli nie tylko zachować formę, ale także poprawić osiągi w zdrowiu i bez przeziębień. Na trenażerze monotonia zniechęca, więc urozmaić sobie rowerową wyprawę w garażu. No dobrze a jak to zrobić?

Masz stary telewizor? Albo monitor komputera? Postaw go przed sobą i poszukaj filmów z tras. Taki sposób może prymitywny jednak leprze to jak patrzeć w ścianę i licznik.

Wyznacz sobie cele i dąż do nich. Dobry plan to podstawa wszystkiego i każdego działania, bez planu niczego nie osiągniesz.

Jak zaplanować treningi na trenażerze?

Na początek zastanów się co chcesz osiągnąć, czy chcesz poprawić prędkość, czy wytrzymałość. Każdy trening rozpoczynaj powoli, rozkręcaj się tak jakbyś jechał w prawdziwym maratonie. Najpierw małe odcinki i zwiększaj długość trasy na komputerku. Następny trening zrób na wytrzymałość. Ustaw trudność trasy na większe podjazdy, ale krótkie. Kolejny pomieszaj łatwe drogi z podjazdami.

W kolejnych dniach zwiększaj dystans i trudności. Ustaw trasę tak, abyś mógł też wypocząć w czasie drogi na siodełku. Regularne treningi dadzą wyniki na trasie w czasie maratonu.

Woda i odżywianie

Siedząc w garażu, czy w piwnicy nie zapomnij o odżywianiu i o napojach. Staraj się tak dobrać dietę, aby trening nie był mordęgą. 🙂

Zjedz tyle ile możesz „spalić” i woda to podstawa, po troszeczku, ale często. Jeśli czujesz, że trening staje się męczący zadbaj o witaminy, bez nich daleko nie zajedziesz.

Maraton rowerowy 2022 kto dojedzie a kto nie? – Bądź przygotowany psychicznie

Maraton rowerowy
Maraton rowerowy

Przygotowanie na sezon nie musi oznaczać żmudnych spędzonych godzin na siodełku. Przygotowanie psychiczne do wyzwania jest równie ważne jak sama kondycja i zdrowie. Zapoznaj się z trasą przed wyruszeniem, prześledź trasę w googole mapach poznaj co Cię będzie czekać, aby nie być zaskoczonym.

Takie podejście pozwoli Ci na oszacowanie sił i jak najlepsze ich niewykorzystanie. Możesz ustawić trenażer na kluczowe odcinki i samemu się przekonać gdzie należy coś poprawić. W dniu startu już na miejscu będziesz świadomy tego co Cię będzie czekać i łatwiej pokonasz  stres i wysiłek.

Prawidłowe oszacowanie własnych sił jest kluczowe, aby ukończyć nie tylko etap, ale i cały maraton.

Jesteś gotowy?  Czy jeszcze nie?

Zimowy czas jest bardzo krótki to zniechęca, lecz gdy przełamiesz tą barierę  będziesz widział efekty już po paru tygodniach. Będziesz mógł dłużej siedzieć na siodełku pedałując, także będziesz wkładał mniejszy wysiłek na treningach a potem w trasie. Gotowość oznacza, że nie tylko ukończysz maraton, ale ukończysz go w pięknym stylu i z mniejszym zmęczeniem.

Na koniec.

Na koniec pozostaje mi życzyć wam wszystkim sukcesów i ukończenia zamierzonych celów. Kolejny sezon nie jest ostatni i w następnych też przyda się trening.

O czym pamiętać?

  • Regularność to klucz w każdym treningu, aby miał sens.
  • Prawidłowe odżywianie nie tylko podstawowy posiłek, ale też zadbaj o suplementy, witaminy.
  • Przygotowanie psychiczne jest chyba najważniejsze w całym treningu i nie tylko. Zadbaj o to.

 

O maratonach napisałem parę słów w tym artykule. Jest to relacja jednego zawodnika z kilku rowerowych wyczynów jednego sezonu