Obtarte nogi w górach co zrobić

Obtarte nogi w górach co zrobić?

Obtarte nogi w górach co zrobić? Pęcherze na piętach to nic przyjemnego. Co zrobić aby się ich ustrzec, a jeśli już się pojawią jak radzić sobie z tą przypadłością?

Obtarte nogi w górach jak się ich ustrzec?

Przyczyną takiej dolegliwości jest zazwyczaj źle dobrane obuwie, jednak to nie jest reguła.

Jeśli jesteś na kupnie butów i już gdy w sklepie przymierzasz buty i zauważasz, że gniotą to w czasie marszu tym bardziej. Jeśli sprzedawca mówi, że to się rozchodzi nie do końca jest prawdą. But turystyczny jest na twardej i sztywnej podeszwie więc jeśli jest to but ze skóry licowej jedynie dopasuje się ko kształtu stopy. Dlatego wybierając buty nie mogą być za ciasne, w czasie długiego marszy stopy będą też buchnąć.

Jak odpowiednio dobrać buty w góry?

Dobrze dobrany but to zmniejszenie ryzyka, że będą nas obcierać. Aby zrobić to dobrze posłużę się starą sprawdzoną metodą. Gdy włożymy buty na ciekom skarpetkę powinniśmy mieć luz. Powinien być na tyle duży aby zmieścić palec wskazujący między piętą a tyłem buta od wewnątrz. To jest ok 1 nr więcej niż normalnie nosimy. Wybierając się w góry z plecakiem wkładamy grubsze skarpety. Po całodniowym marszu ten luz nie będzie już taki duży jak wtedy, gdy przymierzaliśmy w sklepie. kolejnym krokiem jest dobrze związany but. Jak to zrobić?

Wiązanie butów, jak prawidłowo związać but?

Wiązania butów uczyliśmy się od dzieciństwa, jednak aby to zrobić dobrze nie jest już tak oczywiste. Zauważ, gdy podchodzisz stromym zboczem co się dzieje z Twoimi butami na nogach. Czy nie jest tak, że gdy stawiasz nogę opierasz stopę na palce i większym ciężarem opierasz się właśnie na przód? A tył buta siłą rzeczy opada w przeciwną stronę, jeśli będzie za duży luz i powtarzalny ruch będzie ocierał twoją stopę aż powstaną otarcia naskórka i pęcherze.

Jak temu zaradzić? Zanim wyruszysz na długie strome podejście, zatrzymaj się na chwilę i przewiąż buty. Zacznij od samego przodu podciągając sznurówki tak aby przód butów był mocniej związany. Tym sposobem Twoja stopa przesunie się w tył i będzie się opierać o tył cholewki. Niwelując luz stopa nie będzie się przesuwać w bucie i nie będzie się ocierać.

Gdy po zdobyciu szczytu będzie trzeba zejść znów przewiąż buty. Zrób to tak abyś miał luźne palce stóp a mocniej zaciśnij miejsce sznurowania wokół kostki i goleni. Wtedy Twoje palce nie będą uderzały w przód buta i uchronisz się od odcisków na palcach.

Obtarte nogi w górach co zrobić jeśli już do tego dojdzie?

Obtarte nogi
Obtarte nogi

Gdy już się nabawisz obtarć w górach nie panikuj. Komfort w chodzeniu już na pewno nie będzie jak na początku marszu, jednak trzeba coś zrobić prawda? Jeśli poczujesz dyskomfort nie czekaj aż będzie gorzej, zastosuj plastry Compeed.

blisters-teaser-mixed-520x600-c.png
blister teaser mixed 520×600-c

Wyruszając w góry czy na dłuższy trekking w plecaku powinna się znajdować apteczka podróżna a w niej plastry Compeed. Co to takiego? Technologia hydrokoloidowa Compeed® posiada żel aktywny z cząsteczkami absorbującymi wilgoć. Gruba warstwa amortyzacji rozprowadza nacisk wywierany na pęcherz, zapewniając natychmiastową ulgę w bólu.

Plastry Compeed® mają wyprofilowane brzegi, które gładko przylegają do skóry, nie wystając ponad jej powierzchnię. Dzięki temu tarcie jest mniejsze, a proces gojenia nie jest zaburzony przez bolesne obcieranie. Plaster pozostaje na miejscu przez kilka dni.

Co one dają?

  • Po pierwsze to natychmiastową ulgę  w bólu
  • Przyspiesza gojenie
  • Pozostaje na swoim miejscu

 

Podsumowując ten artykuł

Na każdą sytuację jest jakieś wyjście, jednak zanim dojdzie do nieprzyjemnych sytuacji warto się przygotować przed wyruszeniem. Nie wszystko da się przewidzieć, jednak dobre przygotowanie i bez pośpiechu na pewno nam pomoże.

Plastry Compeed® To rzecz, która powinna się znaleźć obowiązkowo w każdym plecaku prawdziwego turysty, niezależnie czy chodzi po górach wysoko, czy nisko.

Jak to mówią lepiej mieć i nie korzystać niż nie mieć i cierpieć. 🙂

 

Obtarte nogi w górach co zrobić jeśli już do tego dojdzie