baner lampy do namioptu 1

Oświetlenie do namiotu, jakie?

Oświetlenie do namiotu, jakie? To będzie temat tego artykułu w którym przybliżę Wam ten temat.

Lampa gazowa czy ledowa?

Oświetlenie do namiotu to może nie jest czymś co jest konieczne, ale na pewno sprawdzi się lepiej jak zwykła czołówka. Lampy gazowe wymagają wentylacji więc nie w każdych warunkach się sprawdzą. Podobnie lampy ledowe nie w każdych warunkach będą działać tak jak powinny. W tym punkcie dochodzimy do różnic. Lampa gazowa od późnej wiosny do wczesnej jesieni sprawdzi się wyśmienicie, dając ciepłe światło. Zimą może okazać się jedynym rozwiązaniem, lecz będzie wymagać odpowiednich warunków. Przy otwartym namiocie doda klimatu do biwakowania a jednocześnie oświetli spory obszar. W zimowych warunkach jednak trudno siedzieć przy otwartym namiocie. Jeśli Wasz namiot nie posiada rękawów wentylacyjnych raczej lampa gazowa się nie sprawdzi. Nie dlatego, że jest zła, ale musi mieć odpowiednią wentylacje, gdyż zużywa tlen z namiotu w czasie spalania gazu a także wydziela spaliny, więc pamiętajcie o tym.

Lampa ledowa obecnie podbija świat. Jest jednak mały mankament każdego akumulatora, mianowicie na silnym mrozie szybko wyczerpuje się energia. Ledy dają też zimniejsze światło od gazowej i urok „świec” niestety znika. Więc oświetlenie do namiotu, jakie wybrać? Są to jednak różnice estetyczne, ale praktycznie więcej korzyści będziemy mieli z lamp ledowych z racji wagi i wielkości a także w większości ludzi pod namiotem spędza czas latem. (chyba jestem jakiś dziwny, ja znowu częściej zimuję 😀 )

Oświetlenie gazowe pod namiot, zalety i wady

Lampa Primus Gazowa
Lampa gazowa firmy Primus

Sama lampa posiada szklany klosz matowy i palnik na który naciągamy specjalną siateczkę i formujemy z niej „grzybek” to on odpowiada za jasność świecenia i jakość dawanego światła. Oczywiście możemy sterować jasnością poprzez regulowanie ilością dostarczanego gazu do palnika, lecz kształt siateczki ma ogromny wpływ. W zależności od producenta kartusz gazu wystarcza na wielogodzinne oświetlenie. Jak już zauważyliście jest więcej pracy przy obsłudze takiej lampy. Jakość wykonania lampy gazowej Primus jest naprawdę wysoka, podobnie jak wcześniej opisywany palnik gazowy do kuchni polowej o którym możecie przeczytać tutaj. Jeśli szukasz tego typu lampy to mogę go spokojnie polecić

zalety:

 • Ciepłe światło podobne do lampy naftowej daje wspaniały klimat
 • długość świecenia
 • w zimowych warunkach dodatkowo ogrzewa wnętrze namiotu

wady:

 • gabarytowo większa od ledowej
 • bardziej skomplikowana obsługa niż przy lampie led
 • waga też cięższa od ledowej (choć nie zawsze)
Siateczka do lampy gazowej firmy Primus
Siateczka do lampy gazowej

Oświetlenie ledowe, zalety i wady

Lampa ledowa Black Diamond
Lampa ledowa Black Diamond

Lampa ledowa może być różnej konstrukcji. Najtańsze i najczęściej spotykane to lampy wykonane są z plastikowej obudowy i klosza rozpraszającego światło. Droższe rozwiązania mogą posiadać dodatkowo ogniwo solarne, które przez dzień doładowują akumulator. Jest jednak ciekawym rozwiązaniem na lato i w warunkach kiedy niema mrozu. Istnieją najróżniejsze ich odmiany od takich klasycznych jak ta od Black Diamond po nadmuchiwane lampiony jak Luci Lux. Ta ostatnia to ciekawa propozycja dla tych co poruszają się rowerem i biwakują pod namiotem. Z racji swojej wagi i objętości, a raczej jej braku to idealne zestawienie z biwakiem i rowerem.

lampa led solarna Luci Lux
Lampa led solarna Luci Lux

zalety:

 • mniej problematyczne użytkowanie niż lampa gazowa
 • mniejsze prawdopodobieństwo stłuczenia klosza
 • mniejszy gabaryt, (choć to nie reguła)

wady:

 • w czasie silnego mrozu baterie szybciej się wyczerpią
 • zimniejsze światło od lamy gazowej
 • lampy z wbudowanym akumulatorem maja podobną wagę do lampy z kartuszem gazowym