Primus - czyli Gotowanie po Szwedzku

Primus – Trochę historii

Primus – Trochę historii, czyli gotowanie po Szwedzku, będzie to artykuł poświęcony historii firmy, która zrewolucjonizowała turystykę, wyprawy i biwak.

Primus  – Trochę historii

Jest rok 1892 Frans Wilhelm Lindqvist Stworzył pierwszy piec z paliwem naftowym i sprężonym powietrzem . Wraz z Johanem Victorem Svenssonem rozpoczęli produkcję przemysłową pieców naftowych własnego pomysłu. W tamtym czasie był to rewolucyjny wynalazek, piec tego typu dawał wysokokaloryczny płomień pozbawiony sadzy. Dzięki pomocy firmy marketingowej BA Hjorth & Co produkcja i sprzedaż wzrosła do pół miliona produktów rocznie już w 1910 roku. Wynalazek Szweda trafił za granicę. Tuż przed II wojną światową bo 1938 firma Sievert opracowała własny patent, kuchenkę na gaz LPG.

Jednak czasy wojny były trudnym okresem dla obu firm i przez prawie 20 lat obie firmy ( Primus i Sievert) konkurowały ze sobą i walczyły o rynek. Aż w końcu 1966 roku obie firmy połączyły swoje siły i doświadczenie. To połączenie sprawiło, że dzisiaj możemy się cieszyć wieloma produktami, które są bardzo wysokiej jakości.

 W setną rocznicę tego wynalazku Szwedzi wydali znaczki pocztowe upamiętniające ważne wynalazki. Między innymi piec naftowy Fransa Wilhelma Lindqvista z 1892roku.

Kto używał tych pieców?

Jako pierwsi docenili ten wynalazek badacze i odkrywcy. Wyprawa na biegun północny  Salomona Augusta Andrée w 1897 r.  Roald Amundsen też miał swój  piec Primus podczas swojej wyprawy na Biegun Południowy w 1911 roku. W roku 1953 Sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay w swoim wyposażeniu mieli kuchenkę Primus podczas pierwszego zdobywania Mount Everestu.

Jak sami widzicie ta krótka historia i jeden wynalazek pewnego Szweda zrewolucjonizował świat wypraw i turystyki. Obecnie produkty Primus są sprzedawane już w ponad 70 krajach świata.

Asortyment tej firmy wciąż się powiększa o kolejne przyrządy. Między innymi garnki, lampy na paliwo gazowe, i wiele innych.

W 2007 powstał piec Eta Power wraz z garnkami.

W 2012 Primus skonstruował piec OmniLite, lżejszą i kompaktową odmianę kuchenki  OmniFuel, zoptymalizowaną do użytku z garnkami Eta

Primus EtaPower EF 351011
Primus EtaPower EF 351011
Garnek Primus Eta Power
Garnek Primus Eta Power

Primus kuchenka turystyczna, czy warto ją kupić?

Akurat jestem szczęśliwym posiadaczem kuchenki Primus Omni fuel oraz garnków serii Eta Power, więc mogę coś powiedzieć o tych produktach i o tej marce. Palnik posiadam już ok 11 lat i w warunkach zimowych, czy letnich spisywał się niezawodnie. Dlatego uważam, że firma dba o szczegóły w produktach, ale też dba o użytkowników.

Pomyśl, jesteś w dziczy, albo na wysokości w górach Karakorum i nawali Ci palnik, co zrobisz w takiej sytuacji? Właśnie, dlatego tego typu produkty muszą być niezawodne! Na początku tego artykuły zadałem pytanie czy warto, osobiście się przekonałem, że TAK! Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszam do tego artykułu w którym opisałem właśnie ten produkt.

Piec, Palnik, Kuchenka – Która i dla kogo?

Dobrze dobrany sprzęt to gwarancja udanego wyjazdu. Sprawdzony i wytrzymały produkt oraz łatwy w użyciu daje nam niezawodność a także poczucie bezpieczeństwa w trudnych warunkach. Dlatego wybierz produkt, który na tle historii wyróżnia się niezawodnością, którą docenili podróżnicy i zdobywcy trudno dostępnych rejonów Ziemi.

  • Wyjeżdżasz samochodem na kemping? Zabierz ze sobą kuchenkę Primus Alte
Kuchenka kempingowa ATLE
Kuchenka kempingowa ATLE

 

  • Lubisz szybkie wypady z plecakiem w góry, lub gdzieś poza miasto? Twój wybór powinien paść na mały i lekki piecyk z garnkiem Primus Lite +

 

Piec LITE PLUS
Piec LITE PLUS
  • A gdy Twój świat to długie wyprawy w ciężkich i nieprzewidywalnych warunkach wybierz sprzęt do tego stworzony, Kuchenka OMNILITE TITANIUM z Butelką na paliwo płynne
KUCHENKA OMNILITE TITANIUM BUTELKA
Kuchenka OMNILITE TITANIUM z Butelką na paliwo płynne