Rękawiczki na rowerową wyprawę

Rękawiczki na rowerową wyprawę

Rękawiczki na rowerową wyprawę. Długie, czy krótkie, z wkładką żelową, czy może twarde? Te dylematy pomogę Wam rozwiązać w tym artykule.

Rękawiczki z krótkimi palcami

Rękawiczki szosowe na lato
Rękawiczki szosowe i nie tylko na lato

Takie rękawiczki najlepiej sprawdzą się latem. Jeśli jesteś rowerzystą szosowym, to tym bardziej. Rowerzyści fitness i jeżdżący po mieście też docenią wygodę w czasie jazdy korzystając z rękawiczek. A co z jeźdźcami MTB? Jak najbardziej też, lecz ja jestem zwolennikiem rękawiczek z długimi palcami. Takie rękawiczki chronią przed gałęziami, gdy jeździmy po trasach górskich. Rękawiczki na rower chronią dłonie nie tylko w czasie upadku, lecz gdy długi czas naciskamy na kierownicę zwłaszcza na nierównościach duża część drgań zostaje pochłonięta właśnie przez rękawiczki i wkładki w nich. To daje nam komfort jazdy i możemy się cieszyć dłuższą jazdą bez zmęczenia nadgarstków.

Rękawiczki na rower, długie

rękawiczki 5 palcowe MTB na jesień
rękawiczki 5 palcowe MTB na jesień

To rękawiczki przewidziane w trudniejszy teren, którym jest MTB, ale również w chłodniejsze dni dobrze się sprawdzą w większości terenu. Takie rodzaj rękawiczek dodatkowo mogą być wyposażone we wzmocnienia na kostkach palców, to rozwiązanie chroni przed otarciami w czasie upadku. Rękawiczki w sporcie MTB są bardziej pancerne, gdyż muszą znieść trudy pokonywanej trasy i jednocześnie muszą być wygodne. Czy rękawiczki do MTB sprawdzą się na rowerze szosowym? Niestety nie bardzo.

Do roweru szosowego nie potrzebne są dodatkowe wzmocnienia i lepiej szukać dedykowanych pod rower szosowy. Rękawiczki na szosę powinny być podobne w konstrukcji jak te z krótkimi palcami a jednocześnie muszą chronić przed chłodem.

Rękawiczki 3 palcowe, zimowe
Rękawiczki 3 palcowe, zimowe

Istnieją też rękawiczki na jesienno zimowe pory roku i mogą posiadać 3 palce, to rozwiązanie jest ciekawe, gdyż pozwala bez krępowania ruchów obsługiwać ergo-powery w rowerach szosowych a jednocześnie są ciepłe. Takie rękawiczki znajdą zastosowanie w każdym rodzaju kolarstwa w zimniejsze dni.

Jak wybrać rękawiczki rowerowe?

Z powyższego krótkiego tekstu  dowiedziałeś się jakie rodzaje najczęściej są spotykane. Nie jest to może wszystko, gdyż materiałów i zastosowań jest naprawdę wiele. Jeśli nie jesteś zawodowym kolarzem, ale chcesz po prostu wygodnie i bezpiecznie jeździć, szukaj rękawiczek, które spełniają Twoje założenia celu jak i finansowego. Rękawiczki z wyrafinowanych materiałów są naprawdę dobre, ale czy je wykorzystasz? Czy nie będzie to przerostem formy nad treścią?

Też w drugą stronę nie jest dobrze wybierać, jeśli masz ambicje w pokonywaniu długich dystansów, lubisz się ścigać, albo pokonywać trudne trasy en-durowe nie kupuj tanich nie znanych firm produktów, bo to przesądzi o Twoim zdrowiu i sukcesach na trasach rowerowych.

Więc, jakie rękawiczki będą te najodpowiedniejsze?

Wszystko szyte „na miarę”. Skoro wydałeś już pieniądze na rower za paręnaście tysięcy to dziwne by było, gdybyś zaoszczędził na rękawiczkach o lepszych parametrach technicznych. Podobnie jeśli kupujesz rower za przysłowiowe „500zł” to poco kupować rękawiczki za 600zł?

Z własnego doświadczenia

Osobiście posiadam parę rowerów różnego typu i używam rękawiczek paru rodzai. Na lato z krótkimi palcami Bontrager Velocis do roweru trekkingowego i na szosę. W chłodne dni, gdy pogoda nie jest deszczowa na taki rower spokojnie sprawdzą się rękawiczki z polaru, a jeśli masz rękawiczki polarowe obszyte materiałem nieprzewiewnym to już jest całkowity komfort. Latem do roweru MTB i fatbike ubieram rękawiczki FOX Dirtpaw enduro z długimi palcami,  z siateczki i ze wzmocnieniami na kostki palców oraz z wkładką żelową na dłoniach, dają one komfort noszenia, bo są przewiewne i ochronę przed gałęziami w lesie.

Zimą zaś, gdy jeżdżę fatbikiem ubieram rękawiczki Berghaus Windstopper Insulated Glove tych samych co do lekkiej wspinaczki zimowej z wypełnieniem primaloft i przedłużonymi mankietami.