Rower elektryczny na długie trasy

Rower elektryczny na długie trasy

Rower elektryczny na długie trasy. W ostatnich latach rower elektryczny przeżywa prawdziwy renesans, choć ich cena jest spora to jest sporo nabywców na ten rodzaj roweru.

Rower elektryczny dla kogo?

Na początku rower elektryczny był prostą konstrukcją, silnik w piaście bateria na bagażniku i czujnik obciążenia. Teraz to już wyrafinowane urządzenia, silnik znalazł się w miejscu suportu, bateria zniknęła z widoku. Swoje miejsce znalazły też rowery FULL z silnikiem. Pytanie dla kogo to wszystko?

Zamysł był taki, że rower elektryczny był przeznaczony dla ludzi o mniejszej kondycji. Też dla tych co lubią jeździć, ale nie mają czasu, więc szybki wypad ze wspomaganiem jest alternatywą. Jednak dzisiaj każdy chce posiadać elektryka, choć kondycyjnie jak i czas niektórych nie ogranicza. Rower elektryczny stał się trendem, zachcianką. Czy jestem za tym by kupić rower elektryczny?

Tak, ale wtedy, gdy już nie będę miał sił na jazdę rowerem z napędem nożnym.

Rower na długie trasy w górach

Rowerem można przejechać naprawdę dużo. Elektryk może być w tym pomocny, ale też ma swoje ograniczenia. Średnio rowerem elektrycznym w górach możemy zrobić ok 70km na 1 ładowaniu (to też jest zależne od pojemności baterii). Czy to dużo? No jak dla mnie nie bardzo, chcąc przejechać ok 200km trzeba by ładować go 3 razy. Wiadomo też, że nie jeździmy na prądzie cały czas i używamy wspomagania w miejscach, gdzie jest trudniej. Jednak płaski teren jest łatwy a gdy chcemy pokonać znaczny odcinek w górach? Trzeba się kierować od schroniska do schroniska, aby można było się doładować. Drugie ograniczenie to waga, gdy doładujesz się sakwami to rower, który ma ok 23, 25kg plus załadunek jest już ciężki a to też wpływa na zużycie prądu. Jeśli chcesz kupić taki rodzaj roweru zastanów się w jaki sposób będziesz go chciał używać i w jakim terenie.

Dlatego rowerem elektrycznym w górach będziesz się dobrze bawił ale nie zrobisz wyprawy rowerowej na setki kilometrów.

Giant Stance E+ 0 Pro
rower elektryczny w góry Giant Stance E+ 0 Pro

Gdy droga szutrowa i asfalt to Twój świat

W tym środowisku długie trasy na rowerze elektrycznym wygląda zupełnie inaczej. Rowerem gravelowym czy trekkingowym 200km nie jest już takim wyzwaniem dla baterii jak w rowerze górskim. Tego typu rower śmiało pokona dystans 160km na 1 ładowaniu baterii i umiejętnym korzystaniu z prądu. Ta wartość jest zależna też od warunków nie tylko terenowych ale i pogodowych, Gdy jest zimno bateria trzyma krócej niż latem.

Giant Revolt E+
rower gravelowy ze wspomaganiem elektrycznym Giant Revolt E+

Rower trekkingowy z napędem elektrycznym też znalazł swoje miejsce wśród elektryków. Jak sami zauważyliście wachlarz rowerów elektrycznych jest spory i każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie w każdej z dyscyplin kolarskich.

Giant Explore E+ 0 Pro GTS
Rower trekkingowy z napędem elektrycznym Giant Explore E+ 0 Pro GTS

 

Rower elektryczny na wyprawy

Jako taki rower nie istnieje, lecz można takim rowerem nazwać właśnie rower gravelowy i trekkingowy. Tego typu rower świetnie się sprawdzi w długich trasach. Pamiętaj tylko, aby przejechać znaczny dystans musisz umiejętnie korzystać z prądu. Gdy planujesz wyjazd na więcej dni pamiętaj aby zabrać ładowarkę. 🙂

Rower elektryczny na długie trasy, podsumowanie

Jeśli chcesz kupić elektryka zastanów się gdzie i jak chcesz go używać. Gdy w górach to będą to trasy ok 50, 70km na lekko. Gdy Twoje cele to 150 km i ponad rowerem górskim będziesz musiał po drodze gdzieś się załadować.

Łatwiej jest gdy podróżujesz drogami szutrowymi i asfaltem, rowerem trekkingowym pokonasz znaczne odległości.

Czy warto kupić taki rower?

Wszystko to zależy od Twojej kondycji i celów. Osobiście wolę pokręcić używając mięśni i tylko moja kondycja stanowi ograniczenie a nie prąd. Druga sprawa to żywotność baterii, średnio bateria żyje ok 500 pełnych ładowań może nieco ponad to a cena samej baterii to już druga sprawa. Jeśli kierujesz się zachcianką i masz na to kasę to czemu nie, lecz nie będzie tanio. 🙂 Co innego, gdy Twój świat to rower, ale nie pozwala Ci zdrowie cieszyć się tą dyscypliną to rower elektryczny jest dla takich ludzi jedynym rozwiązaniem.