Spis treści
Rower na zimę – jaki najlepszy? Zima to czas gdy wielu odpuszcza temat roweru, ale czy zimowy czas musi być martwy pod tym względem?
Rower na zimę – jaki najlepszy?
W zimowe dni większość rowerzystów przesiada się do samochodów i niema co się dziwić. Krótki dzień, chłód i ślisko to trudne warunki, czy jednak można się poruszać rowerem w takie dni?
Jak najbardziej! Trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiednie opony i odzież, która ochroni nas od zimna. Więc co trzeba zrobić? I czy każdy rower nadaje się do jazdy zimą?
Zacznijmy od roweru, jaki kupić?
Na zimowe warunki nie każdy rower się będzie nadawał. Przede wszystkim rowery szosowe wymagają suchej nawierzchni na drodze a zimową porą o to jest trudno, dlatego takie rowery zimą zostają w domu. Jednak jest i dla nich wyjście o którym wspomnę w dalszej części tego artykułu.
Fatbike
To rower wręcz stworzony na warunki zimowe. Posiada grube opony, które nie zakopują się w śniegu tak szybko jak w klasycznych rowerach. Napęd też jest przystosowany do pokonywania trudnego terenu. Jeśli jesteś fanem zimy, to taki rower musisz mieć koniecznie!
Rower górski
Tego typu rower nie boi się ciężkich warunków i zimę zniesie całkiem dobrze. Szerokie opony z grubym bieżnikiem doskonale się sprawdzą w śniegu czy błocie śniegowym. Jednak jeśli będziesz się poruszał po drogach asfaltowych pamiętaj, że sól drogowa będzie się osadzała na napędzie i dlatego po powrocie z jazdy przepłucz rower ciepłą wodą, wysusz i nasmaruj. W przeciwnym razie Twój rower a szczególnie jego napęd będzie rdzewiał od soli.
Rower trekkingowy
Najchętniej kupowany i powszechny rower na polskich drogach i ścieżkach. Najczęściej w takich rowerach stosuje się oponę o drobnym płaskim bieżniku, dlatego na zimę dobrze, abyś zmienił ogumienie na bardziej grubszą i o głębszym bieżniku. To sprawi, że zimą rower będzie bardziej stabilny i lepiej trzymał się drogi.
Gdy poruszasz się rowerem miejskim
Ten typ roweru zimą będzie mieć swoje ograniczenia. Przede wszystkim ciężar roweru sprawi, że zimą będzie jeszcze ciężej. Dlatego ten rower lepiej pozostaw w piwnicy. 🙂
Rower szosowy w zimie
O rowerze szosowym wspomniałem na początku i też ma swoje miejsce w zimowe dni. Jednak aby w pełni się cieszyć jazdą trzeba się liczyć z wydatkiem na trenażer. Ale taki zakup będzie procentował w przyszłości. To najlepsza opcja aby nie wypaść z formy. Gdy wiosną inni będą dopiero nabierać kondycji po zimowym letargu, Ty już będziesz w formie 🙂
A może rower stacjonarny?
Lepszy taki niż żaden, lecz z doświadczenia własnego powiem, że nie jest to ideał i taki rower bardziej nadaje się do rehabilitacji niż do treningu. Stacjonarny rower nie odda w pełni możliwości jaki daje rower na którym jeździsz na co dzień. Jednak inwestycja w trenażer się opłaca.
Odzież na rower w zimie
Jak powszechnie wiadomo, zimą jest zimno 🙂 Dlatego też trzeba zadbać o swoje zdrowie i odpowiednia odzież jest nieodzowna. Pamiętaj, że zimą będziesz jeździł wolniej, lecz wysiłek jest większy, dlatego dobrze dobieraj ubrania.
Koszulka i kolejne warstwy na rower zimą
Koszulka to pierwsza warstwa która powinna zapewnić dobrą oddychalność i odprowadzenie potu. Kolejna warstwa powinna być izolująca, dlatego dobrym izolatorem jest lekka kurtka z wypełnieniem Primaloft. Bluza polarowa też dobrze się sprawdzi, gdy niema dużego mrozu.
Ostatnią warstwą jest kurtka przeciwwiatrowa. Gdy masz pozostałe warstwy to kurtka może być ta, którą używasz na jesień.
Spodenki
Spodenki na zimę najlepiej gdy maja długą nogawkę z izolacją. W chłodne dni musisz chronić przede wszystkim kolana i stopy. Gdy wyruszasz zabierz ze sobą spodnie przeciwdeszczowe. Uchronią Cię przed niespodziewanym wiatrem czy mokrym śniegiem.
Jeśli nie posiadasz długich spodni na rower to krótkie spodenki możesz wyposażyć w nogawki, lub użyj bielizny termoaktywnej a na wierzch spodnie przeciwdeszczowe.
Buty i skarpety na rower zimą.
Jeśli nie posiadasz specjalnych butów na zimę do roweru musisz zadbać o stopy. Dobre grubsze skarpety to jeszcze nie wszystko. Ochraniacze, które będziesz zakładał na but powinien być ocieplany i wodoodporny. Istnieją też skarpety z membraną, które stanowią wodoodporną izolację i dobrze się sprawdzają w zimowe wyjazdy.
Rower na zimę – jaki najlepszy? Który wybrać? Podsumowanie
Z tego krótkiego artykułu dowiedziałeś się jaki typ roweru się sprawdzi w warunkach zimowych. Co powinieneś wiedzieć o ubraniach a także o tym, że Twój rower szosowy nie musi wisieć na haku w piwnicy.
Zima to dobry czas na konserwację i na utrzymanie swojej formy na nadchodzący wiosenny sezon.
Krótki ranking rowerów do poruszania się w zimie
- Rower typu Fatbike to czołg stworzony do takich zadań i zima mu nie straszna. Dlatego z własnego doświadczenia mogę postawić go na pierwszym miejscu w rankingu.
- Rowery górskie, to szerokie pojęcie, ale z racji szerokich opon i sporych przełożeń w napędzie, będą na drugim miejscu w tej tabeli.
- Trekkingowe i crossowe rowery mogą się zimą poruszać, lecz w kopnym śniegu, czy na śliskiej nawierzchni jazda nie będzie przyjemnością i całą uwagę skupiamy na tym co przed kołem. Dlatego stwierdzam, że jako ostatnie zajmą podium.
- Rower szosowy, jeśli chodzi o zimowe wycieczki są poza podium i ich miejsce to trenażer w cieplutkim garażu, czy pokoju.
- I ostatni poruszony typ roweru to rower miejski, cóż niech spoczywa w spokoju i czeka na lepszy czas, gdy nastanie słoneczna wiosna i lato.
🙂 Rower na zimę – jaki najlepszy? Ten, który podoła wyzwaniom w tym specyficznym czasie. 🙂