madone uzywka

Rower używany, czy warto kupić?

Rower używany, czy warto kupić? Wielu ludzi się nad tym zagadnieniem zastanawia, czy kupić rower używany? Sam też miałem taką pokusę, ale się ustrzegłem i dobrze zrobiłem. Ale zacznijmy od tego czy warto? Co przemawia za tym aby zaryzykować, a co żeby jednak odpuścić.

Rower używany, czy warto kupić? Rower z drugiej ręki

W większości ludzi kieruje się ceną wystawionego roweru na aukcji czy też e ogłoszeniu. Trzeba jednak zadać sobie pytanie. Dlaczego ktoś sprzedaje i dlaczego podawana cena czasami jest tak zaniżona, że trudno się oprzeć. Spotkałem już ludzi, którzy kupili rower z ogłoszenia i chcieli abym go doregulował. Po wstępnych oględzinach okazało się, że rower tak naprawdę nadawał się na złom! koszt serwisu przekroczył podobnej klasy nowy rower. A zdarzało się, że kupiony okazyjnie rower karbonowy w cenie aluminiowego miał poważne uszkodzenie ramy.

Trek Madone carbon
Trek Madone carbon (fotka poglądowa nie opisywany rower)

Cena to nie wszystko

Jeśli już decydujesz się na zakup roweru z ogłoszenia, nie kupuj w ciemno. Szukaj roweru tam gdzie możesz pojechać i samemu go zobaczyć. Popytaj o jego historię, kto nim jeździł jak i gdzie. Ważne jest też zapytać czy są jakieś dokumenty zakupu, karta gwarancyjna itp. Wcześniej sprawdź w jakiej cenie możesz mieć nowy rower tego typu, niekoniecznie tej samej marki.

W większości przypadków po zakupie roweru czeka Cię przegląd w serwisie, za który też będziesz musiał zapłacić. Do tego mogą dojść części, które też będzie trzeba wymienić. I z ceny, która była tak atrakcyjna teraz już nie jest taka.

Następna rzecz to typ roweru. Im droższy typ tym droższy serwis i części. Serwis dampera, czy amortyzatora powietrznego i zawieszenia to mogą być poważne wydatki w zależności od stanu tych części i producenta.

Jeśli już kupić rower używany to od kogoś kogo znasz.

Taki zakup jest pewniejszy, gdyż wiesz czy właściciel roweru, który jest na sprzedaż o niego dba czy nie. Tak samo pochodzenie roweru też jest łatwiej do ustalenia. Dlatego nie kupuj szybko i pochopnie. Popytaj dookoła zanim zasiądziesz oglądać ogłoszenia gdzieś ze świata.

Jeśli na spokojnie podejdziesz do tematu, może się okazać, że jednak używka nie jest tak atrakcyjna na jaką wygląda a różnica 2 czy 5 stówek może okazać się pułapką. Zbyt tani rower wystawiony w ogłoszeniu też jest podejrzany, albo może być kradziony albo po prostu złom, którego ktoś chce się pozbyć.

Co zrobić gdy już kupiłeś złom

To trudny temat, wszystko zależy od umowy i czy w ogóle taka była. Prawne dochodzenie może okazać się niemożliwe, lub nie opłacalne jeśli zakup był bez umowy na ogłoszeniu na literę „O” lub podobnych tego typu. Najprostszym rozwiązaniem to wystawienie sprawnych części na aukcję, aby częściowo odzyskać koszty.