Śnieżka karkonoska królowa śniegu

Śnieżka karkonoska królowa śniegu

Śnieżka karkonoska królowa śniegu. Nie bez powodu powstała ta nazwa, Karkonosze pomimo stosunkowo niskiej wysokości są najszybciej zmieniającymi się warunkami pogodowymi w rejonie.

Śnieżka karkonoska królowa śniegu

Wysokość n.p.m.: 1 603 m, to niżej niż Babia Góra w Beskidzie Makowskim, ale nie wysokość stanowi szybko zmieniającą się pogodę, lecz położenie. Śnieżka jak i całe Karpaty są odsłonięte od zachodniej strony, od Alp do Sudetów niema żadnej bariery dla wiatrów. Dlatego prądy powietrza uderzają wprost na wyniesienie gór Karpat i Sudetów.

Pogoda w górach

Pogoda w górach zmienia się tak szybko, że czasami prognoza nie nadąża za panującymi warunkami. Zanim wyruszysz na szlak sprawdzaj na bieżąco warunki, zabierz ze sobą dodatkową odzież. Pomimo dobrej pogody teraz sytuacja może się bardzo szybko zmienić i wędrówka po górach będzie udręką a nawet igraniem ze śmiercią. Ciepłą odzież w plecaku nie traktuj jako balastu ale traktuj jako zabezpieczenie. Może się nie przydać w ogóle, lecz po załamaniu pogody da nie tylko komfort, ale będzie stanowić o Twoim bezpieczeństwie.

Śnieżka to jedna z trudnych gór pod względem pogodowym, nawet w środku lata można doznać hipotermii przy nie zastosowaniu odpowiedniej odzieży.

Co należy zabrać do plecaka ruszając na Śnieżkę?

Latem nie będzie to bardzo skomplikowanym ani wielkim wyzwaniem przy dobrej pogodzie, jednak w plecaku powinieneś mieć dodatkową odzież. Taką którą wiatr nie przewieje i deszcz nie przemoczy. Czyli kurtkę membranową, długie spodnie bluzę polarową. Taki zestaw w lecie powinien dać odpowiednie zabezpieczenie przed chłodem.

Zimą sytuacjo jest nie co inna, gdyż warunki są dużo bardziej wymagające nie tylko wyposażenia, ale przede wszystkim  doświadczenia. Nawet najlepsza odzież, czy dodatkowy sprzęt nie uchroni nas przed niebezpieczeństwem jeśli zabraknie zdrowego rozsądku i umiejętności w posługiwaniu się sprzętem.

Oprócz ciepłej odzieży, którą mamy na sobie dobrze zapakować ze sobą drugą ciepłą bieliznę na zmianę, skarpety ciepłą herbatę, czy kawę do termosu. Oprócz warstwy izolacyjnej którą mamy na sobie zabierz kurtkę membranową. Kurtka wiele nie waży i nie zajmuje miejsca a bardzo dobrze ochroni przed wiatrem i do komplety spodnie membranowe.

Termos w plecaku ułóż tak aby był pomiędzy odzieżą lub blisko pleców, niby nic ale zawsze przedłuży stygnięcie zawartości 🙂

Śnieżka najkrócej na szczyt!

Karkonosze

Na Śnieżkę można się dostać paroma szlakami turystycznymi na szczyt, czerwonym, czarnym i niebieskim, który dołącza do czerwonego. Najkrócej na szczyt jest wyruszyć z Karpacza szlakiem czarnym, lub czerwonym.

Zaczynając wejście ze stacji benzynowej przy ul. Konstytucji 3 maja w Karpaczu na szczyt Śnieżki mamy do pokonania ok 8.5km drogi. Według oznaczenia czas potrzebny do wejścia to 3:45min.

Niezależnie, którą trasę obierzemy to czas wejścia będzie podobny, różniąc się minutami. Jednak każdy szlak ma do zaoferowania inne widoki, więc tylko pozostaje wybrać taką trasę która nam pasuje. Idąc szlakiem wzdłuż rzeki Łomnicy po drodze mamy widowiskowy sztuczny wodospad. Końcowe podejście niezależnie od szlaku jest dość strome jednak nie takie, które by sprawiały ekstremalne trudności. Podchodzimy od strony południowej a grań wiedzie od zachodu na wschód i dlatego takie usytuowanie terenu jest trudniejsze do pokonania.

Karkonosze 2

Zimą na Śnieżkę

W zimowy czas rejon Śnieżki to raj dla narciarzy. Od Karpacza są poprowadzone dwa wyciągi narciarskie „Liczykrupa” i „Zbyszek„. Można też wyruszyć pieszo wcześniej wspomnianymi szlakami. Do takiej wędrówki trzeba się jednak odpowiednio przygotować, co zabrać ze sobą i jak się zapakować na wędrówkę zimą po górach opisywałem też wcześniej.

Co zabrać zimą w góry?

 

Śnieżka karkonoska królowa śniegu i co jeszcze?

Jeśli jesteś w tym rejonie niedaleko bo w Kowarach to warto zobaczyć i zapoznać się z historią kopali uranu, która jeszcze stosunkowo nie dawno działała. Coś więcej o tym miejscu opisałem w tym artykule

Gdzie warto jechać rowerem – Dolny Śląsk