Trekking co to jest i jak zacząć

Trekking co to jest i jak zacząć?

Trekking co to jest i jak zacząć? Chyba każdy słyszał już to słowo TREKKING i każdy turysta coś o nim wie. Dla tych, którzy jeszcze nie próbowali tego rodzaju turystyki będzie ten artykuł.

Trekking co to jest i jak zacząć?

Czym jest trekking? Można to krótko opisać jako wędrówka w terenie z plecakiem, albo zapakowanym rowerem w sakwy zamiast plecaka i zmaganiem się z przeciwnościami środowiska i pogodą. Trekking można uprawiać wszędzie i w każdych warunkach. To połączenie turystyki z pewnymi cechami survivalu.

Ten sposób wypoczynku ma swoje odmiany, ale po kolei. Wędrujesz po górach, rozbijasz namiot i śpisz na karimacie, a rano gotujesz śniadanie na palniku gazowym – to już jest trekking w klasycznym wydaniu. Pada deszcz a Ty dalej przemierzasz szlak, przemoknięte buty, jednak Ty dalej zmagasz się z przeciwnościami pogody. Zmierzasz do wyznaczonego celu.

Chcesz spróbować swoich sił na podejściach w dżungli, albo na piaskach pustyni, wiesz, że możesz polegać na tym co zabrałeś ze sobą, to też trekking.

Trekking co to jest i jak zacząć
Trekking co to jest? To przygoda!

Jak się przygotować do tego rodzaju wypoczynku?

Teraz już wiesz z czym może się wiązać taka przygoda, lecz aby jej podołać trzeba się przygotować. Przede wszystkim musisz mieć określony cel, czyli gdzie chcesz spędzić swój czas. Czy to będą góry zalesione czy skaliste, jaka pora roku i co w danym środowisku może Cię spotkać. Wszystkie te wiadomości sprawią czy ta wyprawa się powiedzie, będzie przyjemnością czy mordęgą. Może to też wiązać się z bezpieczeństwem. Dlatego wszystko trzeba zaplanować i przewidzieć co może być potrzebne.

Wyposażenie to kolejna sprawa i też ważna. Uprawianie trekkingu to bardzo ciekawa forma aktywności w której poznajemy otoczenie, przyrodę, ale też siebie.

Kto może uprawiać trekking?

Można powiedzieć, każdy! Niema reguł, które by określały kto może a kto nie.

Jednak jeśli chcesz dopiero zacząć taką przygodę to wybierz na początek coś łatwego i w miarę blisko, na jeden dzień i noc. To pozwoli Ci zapoznać się z warunkami jakie są w terenie. Gdy rzucisz się od razu na głęboką wodę, może Cię to zniechęcić.

Co może nas spotkać w czasie trekkingu? Przede wszystkim jest to przebywanie w naturze, więc jesteśmy w otoczeniu drzew, skał, zmienna pogoda, zwierzęta, jeśli przebywasz blisko szlaku to i przechodni ludzie. Jeśli jesteś już zaznajomiony z wędrowaniem z plecakiem i spaniem „pod drzewem” to doskonale wiesz co możesz oczekiwać i podnoszenie poprzeczki wcale nie musi się wiązać tylko z dalekimi wyjazdami. Można też wybierać nawet niedalekie wyprawy jednak w niesprzyjających warunkach, np. w mroźne noce, deszczowe całe dni. Nie jest to może przyjemne jak się wędruje w deszczu przez cały dzień, lecz to wyznacza kolejny etap i hartuje charakter.

Wszystko zależy od Ciebie jaką formę trekkingu obierzesz.

Trekking co to jest, już wiesz i jak zacząć, ale co będzie potrzebne?

Podstawą do uprawiania trekkingu jest plecak, dobre buty i komplet dobrze dobranych ubrań, oraz wyżywienie.

W tej kwestii wszystko będzie zależeć od tego w jakiej porze roku będziesz wędrował, (wędrowała) i gdzie oraz jak długo. Na tej stronie już wielokrotnie opisywałem pewne sytuacje i sprzęt, więc możesz się zaznajomić z tymi opisami.

  • Palnik, czyli kuchnia turysty to wyposażenie, które najczęściej przyda się tym, którzy wyruszają na kilka dni w teren, choć nie tylko. Znajdziesz więcej informacji w tym artykule
  • Karimata, lub mata samopompująca to kolejna część wyposażenia turysty wędrującego po szlakach. Tutaj poruszyłem szerzej ten temat. Mata samopompująca na warunki zimowe oraz matana warunki letnie
  • Jeśli planujesz całodniową wędrówkę, ale na jeden dzień może myć dobrym pomysłem zamiast palnika zabrać ze sobą termos obiadowy o którym też pisałem tutaj
  • Kolejna sprawa to żywność liofilizowana co to jest? Dowiesz się z tego wpisu 🙂
  • Do tego wszystkiego będzie też potrzebna odpowiednia odzież, ale to już szerszy temat, bo wiążą się z tym, pora roku warunki pogodowe i miejsce do którego się wybierzesz. Jednak w Centrumkolarskie.pl znajdziesz wiele podpowiedzi i opisów danej odzieży w zakładkach „Porady turystyczne” oraz „Turystyka”.

 

 

Zobacz więcej postów:

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

About the author

Rower, góry, wyprawy, to nie tylko moja pasja, ale stanowią część mojego życia. Od najmłodszych lat jestem związany z turystyką i podróżami. Dlatego chcę się podzielić swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami z Wami.