Najlepszy uchwyt na rower do telefonu- Jaki

Uchwyt na telefon – Jaki?

Uchwyt na telefon- Jaki? Najlepiej taki, aby był bezpieczny dla Twojego telefonu i był solidnie wykonany. Czy taki istnieje?

Najlepszy uchwyt na rower do telefonu- Który wybrać?

Coraz więcej ludzi jeździ rowerami a w czasie jazdy nieraz bywa tak, że dzwoni telefon. Jak go odebrać? Trzeba się zatrzymać pogrzebać w kieszeni a to zajmuje czas. Chcesz zobaczyć trasę w nieznanym terenie korzystając z GPS i znów trzeba się zatrzymać. Dlatego ktoś wpadł na genialny pomysł i wymyślił uchwyt do telefonu. Jadąc nie musisz się zatrzymywać, aby zobaczyć kto dzwoni, albo chcąc skorzystać z nawigacji. Na rynku można spotkać najróżniejsze pomysły, od torebek z folią na ekran po konstrukcje z metalu i plastiku. Jednak wśród tych wszystkich rozwiązań jedne są lepsze drugie gorsze.

sakiewka na telefon mocowana do kierownicy
Sakiewka na telefon mocowana do kierownicy

"<yoastmark

Uchwyt na telefon chińskiej produkcji
Uchwyt na telefon chińskiej produkcji
Gerlock-uchwyt-na-telefon-do-roweru
Gearlock, uchwyt na telefon do roweru

Sakiewka na telefon

Sakiewka ma swoje zalety i wady, zresztą jak każde rozwiązanie. 🙂

Zacznę od zalet:

Torebka pomieści telefon i ma dodatkowe miejsce, które możemy wykorzystać na np. Powerbank. W ten sposób mamy możliwość ładowania telefonu w czasie jazdy bez dodatkowego inwestowania w sakiewki i jest dobrym rozwiązaniem przeciwdeszczowym. Możemy dokupić różnej wielkości taki uchwyt w zależności od wielkości posiadanego smartfonu. Z reguły tego typu akcesoria nie są drogie. Mocowanie może być na zacisk.

Wady:

Folia w słońcu czasami sprawia, że ekran telefonu staje się nieczytelny. W czasie mżawki ekran nie reaguje (Jak każde urządzenie dotykowe). Wielkość, może to nie wada lecz w czasie jazdy po wybojach im większy tym gorzej z odczytaniem informacji na ekranie. Mocowanie na rzepy powoduje wstrząsy na wybojach przez co trudno odczytać informacje na telefonie.

Uchwyt na „gumki”

W sumie można by pominąć temat takiego wynalazku, jednak zauważyłem, że sporo osób montuje to coś do swojego roweru. Kupiony w znanym markecie gadżet nazwany uchwytem stanowi raczej abstrakcję niż bezpieczny uchwyt na telefon.

Zalety:

Nie znalazłem ani jednej, chyba że cena jest zaletą.

Wady:

Niestabilne mocowanie może spowodować utratę telefonu. Na wyboistym terenie telefon samoczynnie może się wypiąć. W czasie jazdy obraz staje się nieczytelny przez wstrząsy, aby móc korzystać trzeba się zatrzymać, a przecież nie o to chodzi.

Mocowanie na zatrzask

Jest to jedne z lepiej zaprojektowanych akcesoriów tego typu. Istnieją wersje z twardego plastiku jak i z metalu. Są droższe jednak bezpieczeństwo naszego smartfonu jest bardzo wysokie. Stabilne zamocowanie daje pewność, że nasz telefon będzie na swoim miejscu. W czasie jazdy mamy dostęp do wszystkich przycisków, ale nie tylko to.

Zalety:

Lekka konstrukcja i małe gabaryty, dale możliwość z korzystania z wszystkich funkcji telefonu. Spora możliwość regulacji uchwytu na kierownicy. Łatwe zdejmowanie i zakładanie do uchwytu. dobra widoczność i czytelność ekranu.

Wady:

O ile sam telefon nie jest wodoodporny, uchwyt nie chroni przed deszczem. Gdy chcesz podłączyć power-bank trzeba dokupić sakiewkę.

uchwyt na telefon – Który z nich wybrać?

Osobiście korzystam z uchwytu  Gearlock firmy Spigen. Jest to jeden z tych uchwytów, który spełnia moje oczekiwania, dlaczego akurat on?

Telefon zamocowany przy pomocy uchwytu Gerlock
Telefon zamocowany przy pomocy uchwytu Gearlock

Stary telefon MIMAX II to spory telefon o przekątnej ekranu 6.44″, więc wielkością przypomina tablet. W czasie jazdy jednak mogę korzystać przez to z większej mapy 🙂 Pomimo sporych rozmiarów uchwyt utrzymuje telefon na miejscu i nawet na wyboistych ścieżkach nie stanowi problemu z obsługą ekranu.

Kolejnym plusem tego uchwytu jest to, że można z niego korzystać na dwa sposoby, telefon można ustawić pionowo, lub poziomo w zależności od potrzeb. Łatwy montaż i zdejmowanie to w tym uchwycie to mistrzostwo. Aby zamontować telefon w uchwycie wystarczy wsadzić w zamek i przekręcić do poziomu, lub pionu i wszystko. A gdy trzeba zdjąć telefon wciskam dźwignię i przekręcam telefon o 45* i już telefon trzymam w ręce :).

Uchwyt Gerlock
Uchwyt Gearlock

 

Po zamontowaniu uchwytu na kierownicy od lewej strony telefon znajduje się centralnie nad wspornikiem. Aby przymocować telefon musimy najpierw oczyścić powierzchnię telefonu i odtłuścić, następnie przykleić „zamek” uchwytu w miejsce środka ciężkości urządzenia.

Spigen mocowanie Gearlock do uchwytu telefonu
Spigen przyklejane mocowanie  do uchwytu Gearlock i telefonu
Instrukcja-montażu-uchwytu-rowerowego-Spigen-Gearlock-MF100
Instrukcja-montażu-uchwytu-rowerowego-Spigen-Gearlock-MF100

 

Montaż można robić na dwa sposoby. Pierwszy przykleić bezpośrednio do obudowy telefonu (ja tak zrobiłem) i Drugi sposób to nakleić zatrzask do etui telefonu. Który sposób jest lepszy? Jeśli przeznaczysz telefon do współpracy z rowerem bezpośredni montaż daje pewność mocowania, a jeśli wolisz mieć telefon „czysty”, bo np. będziesz chciał odsprzedać telefon to przyklejenie do etui będzie dobrym pomysłem. Trzeba też pamiętać, że przyklejenie uchwytu jest jednorazowe i po usunięciu zatrzasku może trwale pozostać klej po taśmie M3. Też świetnym podejściem wykazała się firma Spigen, że możemy dokupić same przyklejane „zamki” i nie musimy kupować kolejnego uchwytu jeśli chcemy zamontować inny telefon.

 

uchwyt-na-telefon-do-roweru