Urwana śruba w rowerze jak ją wykręcić?

Urwana śruba w rowerze jak ją wykręcić? To zadanie specjalne na dzisiaj. Więc zaczynamy

Jak wykręcić urwaną śrubę w mostku domowym sposobem?

Zabierasz się za remont swojego roweru masz już odkręcone prawie wszystkie śruby, zastała ostatnia i ciach! Pewnie w powietrzu rozbrzmiewa twoja złość, ale to nie pomoże.

Ostatnim czasem miałem właśnie taką sytuację. Najgorsze było to, że ktoś ten wspornik przykręcił grzechotką!! 🙁 . jedna śruba urwana a drugą musiałem przeciąć Dremelem. Gdyby to był  tani wspornik nie zawracałbym sobie głowy, ale szkoda było mi tego wspornika i gościa. Zastanawiałem się jak do tego podejść. Śruby z reguły w tych miejscach pokrywane są dodatkowo pastą hamującą, co nie ułatwiało zadania.

Pomysł:

Najpierw jednak, trzeba było zdjąć go z roweru, więc tarcza do cięcia metalu, Dremel i przeciąłem śrubę w mostku, druga była już urwana więc jedno z głowy. Kłopot w tym, że wspornik jest aluminiowy a śruby stalowe i trzeba wiele cierpliwości aby nie uszkodzić wspornika.

Zamocowałem w imadle  z plastikowymi szczękami, , mały punktak i uderzamy w środek śruby. wiertło 2mm i nawierciłem otworek na głębokość ok 3mm. Szczęki imadła osłoniłem  pilśnią i punktowo nagrzałem miejscowo palnikiem aby materiał się rozszerzył.

wykrętaki
wykrętaki

Dobrze jest się zaopatrzyć w takie wykrętaki do zerwanych śrub. Mają lewy stożkowy zwój który wgryza się w nawiercony otwór i działa jak klucz. Na tym zdjęciu są akurat standardowe wykrętaki, ale można nabyć cieńsze które mieszczą się w otworze 4,5mm.

Urwana śruba w rowerze jak ją wykręcić? Smarujemy!

Przed wykręcaniem dobrze jest zastosować rzadki olej, WD40 albo nawet naftę, która poluzowuje dodatkowo opór śruby. Te środki to propozycja, które są ogólnie znane, ale jest sporo innych o dobrych właściwościach. Ważne aby nie robić takich operacji na sucho. Nafta ma właściwości wypychające rdzę gdyby taka gdzieś powstała.

wd 40
wd 40

Gdy operacją się powiedzie trzeba nagwintować otwory w sporniku na nowo. Nowe śruby dokręcamy kluczem dynamometrycznym z siłą 4Nm.

Bądź cierpliwy

Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale są frustrujące, szczególnie gdy ktoś nieumiejętnie chce coś naprawić, albo gdy rdza doprowadzi do zapieczenia się elementów. Bywa, że pomimo chęci nie wszystko się uda i też trzeba się z tym liczyć. Jeśli naprawiacie komuś rower i jest taka sytuacja, poinformuj go o tym, że gwarancji nigdy nie będzie, że się powiedzie. A gdy się uda na pewno zyskacie uznanie tego kogoś, że jesteście dobrymi mechanikami.

Urwana śruba w rowerze jak ją wykręcić?

Mam nadzieję, że już wiesz. czasami proste sposoby nie wystarczają i trzeba sięgnąć po specjalne narzędzia. Urwana śruba nie zawsze musi być przyczyną do wyrzucenia całego komponentu, chć czasami tak też bywa.