Baner Arktyka

Arktyczna przygoda

Arktyczna przygoda, nadszedł ten czas kiedy wyruszę po raz kolejny na północ, tym razem troszkę dłużej. Jeśli czas pozwoli będę ten artykuł powiększał na bieżąco.

Pomysł na lód

To już od dłuższego czasu chodziło mi po głowie, żeby zmienić coś w życiu i spróbować trochę lepiej poznać daleką północ. Poprzedni wyjazd niestety nie doszedł do realizacji. Jednak po nabraniu pewnego doświadczenia z niepowodzeniami tym razem powinno być lepiej. Aby przebywać dłuższy czas w Arktyce wiąże się to ze sporą inwestycją. Jednak można to zniwelować.

Arktyczna przygoda

Jak wszystko zaczyna się od planu, więc tego typu wyjazd wiąże się z dużo wcześniejszym planowaniem. Nie tylko pod względem sprzętu, noclegów, czy tras. Najważniejsze to przygotowanie samego siebie. Aby dążyć do celu i go osiągnąć trzeba być upartym i wiedzieć czego się chce. Pierwsza rzecz to, cel, kolejna to cała reszta, jak ubezpieczenia i sprzęt.

Lato w Arktyce

Lato w Arktyce może może być postrzegane jako coś abstrakcyjnego i niemożliwego. Wyobrażenie o tym miejscu jako pogodnego i ciepłego klimatu budzi zdziwienie. Faktem jest, że lato nie jest takie samo jak u nas, jednak istnieje, temperatury nie sięgają tam 35*C . 15 stopni na plusie to już lato w pełni, pomiędzy zimą i latem jest jeszcze wiosna, jednak nadciąga ona niepostrzeżenie i jest bardzo krótka. W tym okresie kiedy lód jeszcze zalega i gdzieniegdzie wystają nagie skały roślinność wystrzela tak szybka jak przybywa dnia.

 

Skalnica jastrzębcowata
Skalnica jastrzębcowata

waleń

W tym czasie przybywają też wieloryby z dalekich miejsc właśnie na północ. Są to piękne i niesamowite zwierzęta, które były na skraju wyginięcia, takie spotkanie jest jedyne w swoim rodzaju i silnie oddziałuje na emocje.

Kolejnym ciekawym zjawiskiem na dalekiej północy jest fakt, że słońce nie zachodzi przez 24 godziny. Dzień polarny jest niesamowity jednak po paru dniach staje się męczący dla organizmu. Słońce okrąża horyzont dookoła jednak nie zachodzi a organizmu przyzwyczajonego do snu nie da się oszukać. Ciekawym rozwiązaniem w nowych budynkach są żaluzje sterowane elektrycznie dające czasową ciemność i łatwiej się śpi. W starszych działa to ręcznie i też się sprawdza.

Dzień polarny trwa od 19 kwietnia do 23 sierpnia, noc polarna trwa od 26 października do 16 lutego, wtedy znów słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Pomiędzy tymi okresami występuje dzień i noc, czyli podobnie jak na naszej szerokości geograficznej. Możemy też powiedzieć, że w tym czasie występuje wiosna i jesień, choć to tak różne od naszego pojęcie.

mewy
Mewy i resztki lodu na skałach.

Arktyczna przygoda

Arktyczna przygoda zaczęła się już od pierwszego wyjazdu w tamten rejon i do teraz wciąż jest głęboko w moim życiu. Piękno i spokój pomimo trudności jest nie do porównania z tym co znam na co dzień.

Arktyka z powietrza
Arktyka z powietrza

Patrząc na te wyspy z powietrza, czy z morza można podziwiać nie tylko kolory czy kształty, ale też wpływ na resztę planety tego regionu. To tu dociera ciepły prąd zatokowy golfsztrom.

Z opisów ludzi tu żyjących i z obecnej obserwacji widać zmiany w klimacie i lodu jest coraz mniej, zastanawiasz się pewnie czy można coś z tym zrobić? Niestety nie, możemy oczyszczać wodę, minimalizować zaśmiecanie oceanów, jednak na klimat nie mamy wpływu.

Czy można zwiedzić Spitsbergen?

Tak jest to możliwe i jest wiele komercyjnych biur podróży specjalizujących się w tego typu usługach. Nie jest to jednak tania wycieczka, ale jeśli cenisz sobie spokój i niezapomniane przeżycia polecam gorąco.

Czy można samemu „zdobyć” Spitsbergen?

Tak można to zrobić jednak będzie to dotarcie do miasta i poruszanie się po nim. Longyearbyen to największe miasto na Spitsbergenie i jest stolicą Svalbardu, liczy niecałe 2 tysiące ludzi. Z racji tego, że niedźwiedzi polarnych jest więcej niż ludzi na wyspie nikt samotnie się nie wybiera poza obszar miasta, więc jeśli chodzi o samotne  „zdobywanie” ograniczy się to do miasta. Wyjście poza obszar miasta jest możliwe, jednak jak już wcześniej pisałem trzeba mieć broń i pozwolenie na nią.

 

Gielter hele Svalbard
Ostrzeżenie przed niedźwiedziami polarnymi

Co można zwiedzić na Spitsbergenie?

Tu nie brakuje atrakcji dla miłośników zimowych wypraw. Są organizowane wycieczki do opuszczonego miasta Pyramiden gdzie za czasów ZSRR były czynne kopalnie węgla, a dzisiaj stanowi atrakcję turystyczną i czynną restauracją. Więcej na temat tego miasta możecie przeczytać tutaj.

Drugim co do wielkości miastem na wyspie jest Barentsburg 55km od miasta Longyearbyen i zamieszkuje go ok 500 osób. To też pozostałość po kopalniach węgla, jednak sowiecka architektura pozostała i stanowi unikatową pamiątkę minionych czasów.

Stara kopalnia 05
Stara kopalnia  i przystań 05

Nie brakuje tutaj też krajobrazów i ciekawych zwierząt jak choćby lis polarny, rzadziej spotykany niż niedźwiedź polarny

lis polarny
lis polarny

Płaskowyż stanowi istny kalejdoskop barw i wzorów. Pogoda na przełomie lata i jesieni jest nieprzewidywalny i z godziny na godzinę zmienia się pogoda jak i kolory. Od słonecznego poranka do ciemnej deszczowej nocy

na płaskowyżu (1)
na płaskowyżu (1)
droga i tundra 2 w&b
droga i tundra 

Jak dobrać sprzęt do takiego wyjazdu?

Aby w pełni cieszyć się takim wyjazdem i mieć komfort z podróży należy się do tego przygotować. W poniższych linkach dowiesz się jakie ubrania i sprzęt się spisuje nie tylko w polarnych wyprawach.

Botki – buty do namiotu jakie?

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać na wyprawę ?

Spodnie puchowe na zimę

Raki w góry jakie?

Rękawiczki z Power stretchu – dla kogo i do czego?

Kurtka Rab Cirrus Alpine Jacket 2021/2022