Siodełko do roweru. Chyba każdy rower go posiada i trudno bez niego się obejść, ale czym się kierować, aby dobrze wybrać?
Siodełko do roweru – szosa
Jak każdy typ i rower szosowy ma swoje preferencje. Da tego typu roweru siodełko będzie dużo węższe, niż w rowerze trekkingowych czy miejskim. Wynika to z pozycji kolarza na rowerze. Na rowerze szosowym jesteśmy mocno pochyleni do przodu i to wymusza kształt wąskiego siodełka. Aby było ono wygodne powinniśmy się kierować szerokością kości kulszowych i do tego służy prosty przyrząd pomiarowy. Dzięki niemu możemy dobrać odpowiednią szerokość siodełka do naszej anatomii ciała. To kluczowe znaczenie, kolejny parametr to twardość. Siodełko w rowerze szosowym dla zawodowców będzie twardsze, gdyż siodełko służy bardziej do podparcia i krótkiego odpoczynku niż do siedzenia. Dla tych mniej zawodowych kolarzy siodełko będzie miększe i bardziej „komfortowe”.
Siodełko MTB
Bontrager ArvadaComp Saddle to przykładowe siodełko do roweru MTB, które niejednokrotnie możemy spotkać w rowerach Trek’a. Jest ono w miarę płaskie i dobrze poddaje się pod ciężarem jeźdźca a to skutkuje wygodą jazdy. Smukła budowa nie przeszkadza w czasie pedałowania a także swobodnie można przenieść swój środek ciężkości na tył w czasie zjazdu. Z tego siodełka będą zadowoleni zarówno zaawansowani rowerzyści jak i początkujący
Jak dobrać odpowiednie siodełko?
Na pewno wiesz jaki posiadasz rower, ale szukasz rozmiaru i zastanawiasz się jakie byłoby odpowiednie. Z pomocą przyjdzie specjalny ale prosty przyrząd do pomiaru szerokości guzów kulszowych. To one właśnie utrzymują Cię na rowerowym siodełku .
Wystarczy usiąść na tej podkładce a następnie ustawić tackę z naniesionymi kolorami tak aby znalazły się pośrodku wygniecionego śladu. Kolor oznacza daną szerokość, według której dobieramy siodełko. Proste, prawda? Teraz gdy trafisz do dobrego sklepu rowerowego możesz zapytać o taką usługę i dobrać odpowiednie siodełko dla siebie. 🙂 Więcej o siodełku do roweru trekkingowego napisałem też w tym artykule.