Etna - Sycylijska perła

Etna – Sycylijska perła

Etna – Sycylijska perła. Tym razem będzie to przygotowanie wyjazdu na wyspę ognia i grozy a zarazem piękna. Czego można się spodziewać? Jak dotrzeć?

Etna, co to takiego?

Jest to szczyt wulkaniczny o wysokości 3357 m (dane z 2021roku). Wciąż czynny stratowulkan na wyspie Sycylia (Włochy). Etna jest najwyższym szczytem wulkanicznym w Europie. Jego szczyt i okolice stanowią park narodowy. Liczne szczeliny i jaskinie po zastygłej lawie tworzą labirynt korytarzy, które dają schronienie nietoperzom i innym zwierzętom.

Sycylia-Etna
Sycylia-Etna

Etna – Sycylijska perła.  Jak dojechać?

Na samą Sycylię  można dotrzeć samolotem lub promem. Najbliżej Etny jest miasto Katania z lotniskiem i stamtąd można wyruszyć na północ do schroniska Rifugio Sapienza to jest około 35km. Jeśli podrujnujesz samochodem  to najprościej dotrzeć do miasta Mesyna promem z lądu na północno-wschodniej części wyspy i stamtąd wyruszyć w kierunku wulkanu do schroniska.

Do celu przez dwa kraje

Wyruszając do Włoch z Polski przekraczamy dwa kraje, Czechy i Austrię. Kierując się na południe aż do miejscowości Villa San Giovanni a stamtąd promem na Sycylię łączna długość tej drogi w jedną stronę to 2234k.

W cieniu wulkanów

Dla mnie najciekawiej zacznie się w okolicach Neapolu, gdzie nad miastem wznosi się słynny wulkan Wezuwiusz w utworzonym Vesuvio National Park. Na zachód Neapolu jest też kaldera wulkaniczna o nazwie Campi Flegrei, czyli Pola Flegreiskie, może nie jest spektakularna i widowiskowa, lecz to superwulkan o średnicy 13km! I na  ten wulkan składają się 24 stożki wulkaniczne.

Ostatnia erupcja tego superwulkanu doszło około 40 tysięcy lat temu. Materiał wulkaniczny, który został wyrzucony to według szacunków ok 300km3 skał i ziemi. Po tej erupcji temperatura na świecie obniżyła się 1 do 2 stopni Celsiusza. Więc takie dane robią wrażenie i uświadamiają, że życie w cieniu wulkanu to życie na beczce prochu.

Etna – Sycylijska perła w koronie wyspy

Etna szczyt
Etna szczyt

Sycylia to nie tylko „Ojciec chrzestny” i mafia, ale też ciekawa historia, geologia i ludzie. Od Wojen Punickich po dzień dzisiejszy Sycylia choć Włoska stanowi własną kulturę. Będąc na miejscu będę chciał poznać tą kulturę oraz ludzi i ich miejscowe zwyczaje, jak różnią się od tych z części lądowej Włoch. To jeden aspekt tej wyprawy, jednak głównym celem będzie dotarcie na Etnę. Poznawanie nowego kawałka naszej planety a także zgłębianie zależności naszej egzystencji i środowiska w którym się znajdujemy. Może to dziwne w moim pojmowania wypoczynku, bo na wakacje nie wyjeżdżam pod „palmy”, lecz szukam miejsc innych, trudnych. Jednak to daje mi więcej satysfakcji oraz mogę się tymi przeżyciami podzielić z innymi 🙂

Wulkany wokół nas, czyli ile może ich być?

Zastanawiacie się może ile wulkanów jest w Europie? Możecie być zaskoczeni jak blisko i jak liczne są w tym rejonie.

zacznę od najwyższego:

  • Etna Italia o wysokości 3340m n.p.m
  • Pico na Azorach w Portugalii 2351m n.p.m
  • Berenberg na wyspie Jan Mayen należącej do Norwegii 2277m
  • Hvannadalshnúkur na Islandii 2119m
  • Grímsvötn też Islandia 1719m
  • Askja Islandia 1510m
  • Eyjafjallajökull Islandia 1666m
  • Hekla Islandia 1491m n.pn.m
  • Katla Islandia 1363m n.p.n.m
  • Wezuwiusz Włochy 1291m n.p.m
  • Stromboli Włochy 926m n.p.m
  • Vulcano włochy 500m n.p.m
  • Santoryn Grecja 131m n.p.m
  • Wspomniane wcześniej Campi Flegrei
  • Wyspy Liparyjskie to grupa wysp pochodzenia wulkanicznego na Morzu Śródziemnym
  • Laacher See wulkan tworząy jezioro w Niemczmech

Na terenie Czech i Polski też znajdziecie pozostałości po wulkanach jednak nie stanowią takiego zagrożenia jak te wspomniane na liście powyżej.

Wulkany dlaczego tak fascynujące?

Człowiek od zawsze żył w sąsiedztwie różnego zagrożenia od strony wulkanów jak i morza. Wulkan dawał urodzajną glebę i w czasie spokoju ludzie korzystali z tych dobrodziejstw zbierając obfite plony rolne. Lecz jak to bywa z wulkanem bywa nieprzewidywalny i niebezpieczny. Przykładem może być historia słynnego już nie istniejącego miasta Pompei. Wulkan i jego erupcje jak np. na Etnie to zjawisko niebezpieczne, ale też piękne, obserwacja z daleka jest jak fajerwerki w nowy rok z tym, że jest o wiele większa.

Etna – Sycylijska perła  piękna i groźna

Etna
Etna widziana z okna samolotu

W ostatnich latach wulkan Etna jest dość mocno aktywny, w pogodną noc efekt wizualny jest zadziwiający a jednak z nastaniem dnia w mieście widać jego skutki. Czarny popiół na budynkach i na ulicach a także w mieszkaniach niesiony wiatrem dociera naprawdę daleko. Dlatego choć w piękny w nocy za dnia widać jego bezwzględność i potwierdza to, że człowiek niema szans w konfrontacji z tym żywiołem. Jedyną opcją jest ewakuacja w bezpieczniejsze miejsce.

Jak przygotować taki wyjazd na wulkan?

Poprzednie wyjazdy były planowane na mróz i śnieg, czyli warunki panujące w Arktyce. Tym razem będzie to zupełnie odmienny świat wymagający innego wyposażenia oraz innego podejścia do warunków.

Od czego zacząć taki plan? Ja zaczynam od terminu, będzie to czas po wakacjach wrzesień lub październik, wtedy jest mniejszy ruch turystyczny a także ceny będą niższe i łatwiej też znaleźć nocleg. Jeśli już termin jest ustalony to kolejny etap to wyszukanie informacji na temat regionu do którego się będziemy udawać a także ceny. Wyposażenie będzie się składać z odzieży oraz sprzętu potrzebnego do pokonania pieszych odcinków a także sprzętu fotograficznego i obserwacyjnego.

W dzisiejszym czasie dostęp na sam szczyt Etny jest mocno ograniczony a nawet niemożliwy. Warunki się szybko zmieniają, dlatego może uda się trafić w czas kiedy Etna będzie spokojniejsza.

Co będziemy robić gdy dotrzemy na Sycylię?

Głównym celem jest wulkan Etna, lecz Sycylia to nie tylko wulkan, jak już wcześniej wspomniałem chciałbym poznać życie ludzi na tej wyspie i zwyczaje, więc będziemy zwiedzać nie tylko muzea ale także chciałbym się dowiedzieć jak ludzie radzą sobie z zagrożeniem od strony wulkanu. Do tej pory poznałem grupę ludzi, którzy żyją nie tylko w okolicy Etny, ale stanowią jakby jej część to właśnie ich relacje z życia skłoniły mnie do podjęcia decyzji na wyjazd do krainy ognia. Życie w okolicznych miastach i wioskach może być ciekawym doświadczeniem nie tylko dla mnie ale może i dla Was, ale to czas pokaże co przyniesie już niedaleka przyszłość.

Bogata historia Sycylii stanowi pewien fundament cywilizacji, który jest dzisiaj, kto wie jak by wyglądała dzisiejsza Europa, gdyby wydarzenia z przeszłości były inne niż te które znamy. Dlatego też zabytki i muzea też są w planie, aby je zwiedzić i dowiedzieć się czegoś więcej o tej wyspie.

Sycylia to nie tylko wulkan
Sycylia to nie tylko wulkan
Etna jesziorko lawowe
Etna jeziorko lawowe jedno z wielu

Etna – Sycylijska perła w drodze do celu

W czasie drogi też można wiele zobaczyć i sporo się dowiedzieć o otaczającym świecie. Do wejścia na szczyt będzie potrzebne wyposażenie jak odpowiednie obuwie i ubranie oraz maski przeciw pyłowe. Jeszcze dokładnie nie wiem na jaką wysokość góra pozwoli nam podejść, ale gdy dotrzemy na miejsce będziemy mogli to ocenić. W drodze do celu będziemy korygować pewnie trasę wybierając taką, która pozwoli zachować bezpieczeństwo i taką, która podaruje nam wspaniałe widoki.

Sycylia, co warto zwiedzić?

Południowe rejony to połączenie kolorów całej palety.  Krajobrazy jak z filmu „Gladiator” a do tego wszystkiego gdzie nie spojrzeć tam historia wyryta w zabytkach. Ślady dawnej cywilizacji mieszają się z teraźniejszością co daje niesamowity efekt jak w obrazach surrealistycznych Salvadora Dali.

Katania

Nadmorska część wyspy stanową głównie miasteczka z największym na południowo wschodniej części wyspy, Katanią. Znajduje się tutaj lotnisko międzynarodowe Fontanarossa. Od niedawna, bo od 1999 r. w mieście działa metro, łączy dawne stacje Circumetnei od stacji Catania Porto do Catania Borgo. Trasa metra ma długość 3,8 km i ma 6 stacji. W planach jest rozszerzenie metra m.in. do lotniska Fontanarossa.

W Katanii jest też stacja kolejowa Catania Centrale. Oprócz tego znajduje się tu początkowa stacja kolei wąskotorowej Circumetnea, która okrąża wulkan Etna. Katanię zamieszkuje 453 938 osób, a obszar miasta to – 752 895.

Palermo

Już w czasach V wieku p.n.e miato to należało do Kartaginy a po kolejnych najazdach Rzymian w 254r p.n.e Palermo opanowali Wandalowie i Goci, tak ci sami co zamieszkiwali tereny Środkowej Europy. Następne najazdy i podboje doprowadziły do przejęcia tego regionu przez Bizancium a w 831 rejgin znalazł się pod panowaniem Arabów. W X wieku zostali zesłani tu piraci jak Saqaliba, którzy plądrowali Genuę i okoliczne wyspy.

W 1860 roku doszło do zjednoczenia Włoch i w tymsamym czasie Palermo jako osobna prowincja i miasto stała się częścią Włoch.

To tylko krótki zarys historyczny tego regionu, nie sposób wymienić wszystkie walory i aspekty tej wyspy, choć może kiedyś spróbuję napisać coś więcej na ten temat.

Etna – Sycylijska perła i zagrożenie, jak się wybrać na górę?

Na szczyt góry prowadzą liczne szlaki turystyczne, choć w ostatnich czasach są niedostępne dla turystów z powodu zagrożenia i spływaniem lawy. Jednak można podziwiać piękno tego szczytu z parunastu kilometrów od strony południowej jak i północnej. Od południowej strony gdy wylądujemy w Katanii kierujemy się drogą na północ drogą SP10 i docieramy do schroniska Rifugio Saspienza. Długość tej trasy to 48km od lotniska w Katanii, więc dotrzemy do celu w około godziny samochodem. A od północno wschodniej strony od miejscowości Linguaglossa drogą Via Mareneve możemy dotrzeć do Rifugia Citelli. Stamtąd możemy pieszo wyruszyć na szczyt, Choć jak wcześniej wspomniałem aktywność wulkanu uniemożliwia dzisiaj takie wejście. Jednak możemy zwiedzić jaskinię wulkaniczną Cave Serracozzo  ok 500m od schroniska 🙂 Pamiętajmy też, że to rejon Parku Narodowego, więc należy zachować ostrożność gdzie wchodzimy.

Co zabrać na wyjście na Etnę?

Sycylia to południe Europy więc klimat tam panujący jest ciepły a latem nawet gorący. Wybierając się tam latem jest chyba dla tych co lubią słońce. Jaka odzież będzie nam potrzebna? lekkie koszulki z długim rękawem jeśli nie chcesz się spalić i nakrycie głowy oraz dobre okulary przeciwsłoneczne. Wysokie buty, aby czarny pył wulkaniczny nie dostawał się do butów oraz sporo wody na drogę i żywność. Skoro wspomniałem o okularach to polecam zaglądnąć do artykułu w którym opisałem okulary w góry. Opisałem tam okulary lodowcowe, ale w warunkach dużego nasłonecznienia sprawdzą się wyśmienicie.

Lekka kurtka przeciwdeszczowa w plecaku też nie będzie balastem jeśli planujemy dłuższe wędrówki po stokach wulkanu. Bywa, że wiatr i piach mocno utrudnia wędrówkę. Maska przeciw pyłowa to rozwiązanie też nie jest głupie i nie będzie ciężarem w plecaku, bo warunki mogą być różne w zależności gdzie chcemy pójść. Do marszu pomocne będą też kijki trekkingowe, ułatwią Ci zachować równowagę i marsz nie będzie męczący.

Etna, Sycylia podsumowanie

Jest plan i przygotowany sprzęt jednak, aby wszystko było jak należy trzeba sprawdzać na bieżąco ostrzeżenia związane z wyjściem na szczyt, podobnie jak ostrzeżenia lawinowe w Tatrach. Wulkan to nie zabawa i nie tylko lawa stanowi zagrożenie życia, ale też pył, bomby wulkaniczne, ulatniające się gazy, szczeliny. Gdy będziesz się chciał (chciała) wybrać zapoznaj się z bieżącymi warunkami i wyrusz w towarzystwie przewodnika. Nie lekceważ zakazów i nie ryzykuj.

Pozostało mi teraz tylko życzyć udanej wyprawy i niezapomnianych chwil tym, którzy chcą się spotkać twarzą w twarz z Etną. 🙂

 

Etna zima