Therm a Rest Trail Pro

Mata samopompująca, którą warto kupić?

Mata samopompująca, którą warto kupić? Było już o termosach, tych obiadowych i na herbatę, było też o odzieży i o rowerach też. Teraz napiszę coś o macie do spania. Może już nie raz czytaliście recenzje różnych karimat czy materacy. Ja postaram się przybliżyć Ci produkt, którego sam używam.

Mata samopompująca, czy karimata?

Wszystko zależy od tego, czy chcemy wygodę, czy wagę a także ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na te produkty. Dobra karimata powinna mieć odpowiednią grubość i twardość, aby mogła spełniać prawidłowo swoje zadanie. Cienkie karimaty są słabe wytrzymałościowo i nie izolują dobrze, dlatego też wystrzegaj się takich. Dobrym rozwiązaniem są karimaty wielowarstwowe, są odpowiednio twarde co na nierównej powierzchni daje nam komfort a grubość 13, 14mm odpowiednio też dobrze izoluje od zimnego podłoża. Wielu producentów posiada w swoich ofertach alumaty. To połączenie karimaty z ekranem aluminiowym, który dodatkowo odbija wyprodukowaną przez nas energię cieplną 🙂

Karimaty z reguły są lżejsze od mat samopompujących i to sporo z ich porównaniem, za to niemożna ich kompresować i tworzą gabaryt.

Maty samopompujące są gabarytowo mniejsze i można je nawet schować do plecaka. Są też wygodniejsze w użytkowaniu i cieplejsze, ale to zależy od wersji którą kupimy.

Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro

Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro
Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro

Jest to mata praktycznie całoroczna. Zastosowana technologia StrataCore™ gwarantuje doskonałą izolację i wygodę przy zrównoważonej wadze. Therm a Rest Trail Pro  ma współczynnik R-Value  4,4. Jest to współczynnik izolacji termicznej w porównaniu do karimaty Z Lite / Z Lite SOL Therm a Rest’a to ta karimata na lato posiada współczynnik R-Value 2,0. Widzimy już różnicę gołym okiem między izolacją na lato i tą całosezonową.

Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro jest produkowana w trzech rozmiarach.

Rozmiar RW: (szeroka)

 • wymiary: 63 x 183 cm
 • waga: 1040 gramów
 • wymiary po spakowaniu: 33 x 23 cm

Rozmiar R: (normalna)

 • wymiary: 51 x 183 cm
 • waga: 820 gramów
 • wymiary po spakowaniu: 28 x 22 cm

Rozmiar L: (przedłużana)

 • wymiary: 63 x 196 cm
 • waga: 1100 gramów
 • wymiary po spakowaniu: 33 x 23 cm

wszystkie wersje mają  grubość 7.6 cm.

Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro
Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro grubość

Mata samopompująca, którą warto kupić? Przewaga nad tradycją.

Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro,

Dla wielu sezon turystyczny nigdy się nie kończy tak jak dla mnie, dlatego mata samopompująca powinna spełniać najwyższe kryteria izolacji.

Gdy planujesz biwak w śniegu przy mrozie -16*C nie licz na to, że byle mata zapewni Ci bezpieczeństwo.

Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro
Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro w komplecie z dmuchaną poduszką test na mrozie -16*C

Do takich wyzwań potrzeba konkretnego sprzętu, aby się rano obudzić. Dodam, że do tego też trzeba posiadać odpowiedni śpiwór i doświadczenie, jeśli ktoś chciałby coś takiego przeżyć nie róbcie tego sami! Takie przeżycie ma niezapomniane wrażenia, ale ostrzegam jeszcze raz, bo to nie żarty, jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać nie rób tego!

Wracam do tematu.

Gdy już wiesz w jakich warunkach chcesz spędzić noc i mieć komfort zainwestuj w tą matę. Mata posiada jeszcze jeden ciekawy patent, mianowicie zawór. O co chodzi? Już pokazuję

Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro
Mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro zawór WingLock

Zawór WingLock to patent gdzie trudno szukać u innych producentów. Działa to tak: gdy chcesz spuścić powietrze odkręcasz czarny korek i przekręcasz te żółte skrzydełka o 90* jak na zdjęciu powyżej. Gdy chcesz napompować to szydełka ustawiasz w pozycji równej plastikowej wkładki i wtedy dmuchasz w zawór aby dopompować do żądanej twardości i zakręcasz czarny korek.  W tej pozycji w czasie nadmuchiwania powietrze nie uchodzi na zewnątrz. Producent zaleca używania pompki do dopompowywania, gdyż wdmuchiwane powietrze ustami zawiera wilgoć, a ta może ułatwić rozwój grzybów w naszej macie. Tak to przynajmniej tłumaczy producent.

Dodatkowe akcesoria do maty samopompującej Therm a Rest

Pompki wyglądają tak:

pokrowiec, pompka Therm a Rest
pokrowiec, pompka Therm a Rest
 • Pojemność 20 litrów
 • Waga: 150 g
 • Rozmiar: 26 x 61 cm
 • Średnica 14 cm
 • Wymiary po spakowaniu 15 x 15 x 2.5 cm

Uwaga. Worek do pompowania nie jest kompatybilny z materacami z klasyczną wersją zaworu.

 pompka elektryczna Therm a Rest
pompka elektryczna Therm a Rest

Pompka, pokrowiec według mnie jest bardziej praktyczna, gdyż można ją używać jak worek transportowy czy torbę na ubrania. Za to pompka elektryczna na zdjęciu wygląda ogromnie, ale to złudzenie, jest wielkości grubej zapalniczki

 pompka elektryczna Therm a Rest
pompka elektryczna Therm a Rest zamontowana na zawór

 

jest zasilana dwoma bateriami AAA, czyli małe paluszki. Takie parametry podaje nam producent

 • Wymiary 6 x 4.2 cm
 • Waga: 65 g (z bateriami)
 • Baterie: 2 x AAA
 • Żywotność: średnio 25 pompowań na jednym komplecie baterii.

Wnioski, konkluzje i przemyślenia na temat maty samopompującej Therm a Rest Trail Pro

Cóż, Mata nie należy do ultra light waży 820 gram a z pokrowcem ok 880 gram. Jednak gdy weźmie się pod uwagę komfort i izolację to jak do tej pory nie miałem lepszego posłania. Zimą nie tylko, że wytrzymałem na mrozie, ale spało się komfortowo ciepło, nie czułem chłodu od spodu a w porównaniu z poprzednimi to nawet nie będę porównywał. Producent zadbał też o zestawy naprawcze, gdyby doszło do awarii i można dokupić łatki i zawór. Po spakowaniu mata prezentuje się tak.

 

Therm a Rest Trail Pro
Therm a Rest Trail Pro po spakowaniu

Gdy szukasz maty do zadań specjalnych ta spełni Twoje oczekiwania, Therm a Rest Trail Pro mnie nie zawiodła zimą i tym bardziej latem.

Jednak jeśli nie biwakujesz zimą to szukaj czegoś lżejszego np. karimaty lub dmuchanego materaca. Materac dmuchany to idealne rozwiązanie dla minimalisty, jest lekki i łatwo go spakować, ale jest bardziej podatny na przebicia.

Therm a Rest Trail Pro tabela
Therm a Rest Trail Pro tabela izolacji

Mata samopompująca, którą warto kupić? – Podsumowanie

Opisana mata samopompujące jest o przeznaczeniu całorocznym. Jeśli jednak interesuje Cię mata samopompująca, która wystarczy Ci od wiosny do jesieni powinieneś się zainteresować matą o której pisałem tutaj

Na koniec dorzucę parę fotek z biwakowania w warunkach zimowych.

woda po 20 minutach na zewnątrz
woda po 20 minutach na zewnątrz
Poranek -16*C
To nie poranek kojota ale mroźny wschód słońca -16*C
wschód słońca
wschód słońca i mróz
biwak w śniegu
nasz mały domek w śniegu i mrozie a w środku mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro