Beskidy Sokolskie

Co warto zobaczyć na Ukrainie?

Co warto zobaczyć na Ukrainie? To kraj z burzliwą historią i smutną, lecz jest też pięknym miejscem do zwiedzania.

Ukraina kraj z bogactwem kultury.

Od bardzo dawna Ukraina była bogactwem zasobów i żyznej ziemi tam rozwijało się rolnictwo które żywiło cały naród a także eksportowano ją do innych krajów. W nieszczęsnych czasach kiedy to państwo trafiło pod but sowiecki nie tylko straciło suwerenność, ale wiele zabytków. Pomimo tego wszystkiego jest wiele niesamowitych miejsc, gdzie czyni to państwo wyjątkowym. Wymieniać można by wiele, ale może tak po krótce.

Elektrownia Czarnobyl

Elektrownia i pomnik w Czarnobylu jeszcze sprzed powstaniem nowego sarkofagu
Elektrownia i pomnik w Czarnobylu jeszcze przed powstaniem nowego sarkofagu

Chyba znane każdemu, kto choć trochę interesował się najbliższą historią. Jedyne takie miejsce na Ziemi i oby takim pozostało. Wybuch w elektrowni jądrowej nastąpił 26 kwietnia 1986 roku w nocy. W bloku 4 nastąpiło stopienie rdzenia uranowego w skutek czego nastąpił wybuch. Była to największa katastrofa nuklearna na świecie. Skutki tej tragedii są odczuwalne do dziś, choć mało się o nich mówi i jeszcze sporo czasu minie zanim te skutki przestaną być odczuwalne.

Pripiac, plac zabaw
Pripiac, plac zabaw

Ale dlaczego wspominam o tym miejscu? Właśnie dlatego, że część terenu jak i pewne dzielnice miasta Prypiac są dostępne dla zwiedzających pod nadzorem uprawnionego przewodnika. Pomimo, że to miejsce może być przygnębiające to warto zobaczyć skutki wywołane nieodpowiedzialnością. Drugą kwestią jest możliwość zobaczenia jak przyroda radzi sobie z takim skażeniem i jak z roku na rok pochłania opuszczone miasto, które znika w zieleni drzew. A nieopodal znajduje się też potężna radarowa konstrukcja z okresu zimnej wojny znana jako „Oko Moskwy”. Był to system wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym, który nigdy nie nastąpił, ale czy na tym kończyła się jego rola? Są różne spekulacje i domysły, a prawdy nigdy się nie dowiemy. Jednak sama budowla robi wrażenie z racji rozmiarów i wysokości.

DUGA radar znany jako Oko Moskwy
DUGA radar znany jako Oko Moskwy

Miasto portowe Odessa

Jedno z dużych miast Ukrainy tu toczyły się zacięte walki z Niemcami w czasie II wojny światowej. Ale zanim do tej wojny w ogóle doszło to istniały tam na tym terenie osady grecka ISIAKA i ISTRIAN a później w ok 337roku tereny te należały do Gotów a następnie przejęli je Hunowie. Następnie Awarowie, Bułgarzy też się pojawili a potem od XIV w osiedlili się Tatarzy. Jakby było mało teren Odessy jak i samo rozrastające się miasto było pod kontrolą Osmanów i Kozaków, Rusinów i ciąg dalszy trwał aż do tej pory.

Co można zwiedzić w Odessie? Może też słyszeliście o słynnych katakumbach pod ulicami Rzymu czy Paryża? Jeśli tak to nieraz ktoś mówił, że to najdłuższe tunele w Europie, a jednak nie 🙂

Najdłuższe tunele nie tylko w Europie, ale na ŚWIECIE są pod miastem Odessa! Długość tuneli wydrążonych w skale wynosi 2500 kilometrów! a te pod Paryżem mają zaledwie 300km a te w Rzymie 500km 😀 to i tak 1/5 długości odesskich tuneli.

Co warto zobaczyć na Ukrainie jadąc rowerem? Sewastopol

Sewastopol choć został przejęty przez Rosję to jednak nadal ciekawy zakątek dla turysty. Nie piszę, że możemy się zabrać i pojechać to tego punktu zapalnego, jednak chciałbym podkreślić znaczenie kulturalne i piękno tego regiony. Pisząc o Ukrainie nie mógłbym po prostu ominąć tego miejsca, ale do rzeczy.

Sewastopol na Krymie to twierdza solidnie wykonana i od 1804 roku był głównym portem rosyjskim. Za budowę w tym miejscu był odpowiedzialny Grigorij Potiomkin

Pierwsze zacięte walki o Sewastopol były w 1854-1855 roku w wojnie krymskiej między Rosjanami a koalicją Francuzko-brytyjskiej, tą bitwę wygrali Francuzi.

Kolejne krwawe wydarzenie w Sewastopolu to II wojna światowa 1941-1942. Po zaatakowani ZSRR przez Niemcy Sewastopol był na celowniku , Niemcy wraz z oddziałami rumuńskimi przystąpili do szturmu na Sewastopol. I znów Twierdza upadła i dostała się pod okupację najeźdźcy.

Zapytanie pewnie o co chodzi z tym Sewastopolem? Po co komu coś na końcu  wysepki? Trzeba pamiętać, że to nie tylko sam port i okręty czy sama twierdza, ale to punkt strategiczny i klucz dostępu na morze czarne. Tamtędy przebiegały główne szalki handlowe z ropą i innymi surowcami. Krym to też największy obszar czarnoziemu na świcie, a co za tym idzie bogactwo rolne.

Lwów

Jeszcze parędziesiąt lat temu Lwów należał do Polski a po II wojnie światowej miasto przejęli Sowieci wraz z całą Ukrainą. Samo miasto to perełka, która dostała się Ukraińcom, to miasto można by porównać do Krakowa, uliczki, stylowe kamienice przypominają właśnie taki klimat. Do tej pory możemy się tam i ówdzie natknąć na Polskie ślady dawnego miasta i ludzi, którzy mają polskie korzenie.

Co warto zobaczyć na Ukrainie? Góry

Hoverla
Hoverla

Właśnie góry to jedno z najbardziej mi bliskich rzeczy do zwiedzania. Park Narodowy „Synewyr”, Beskidy Skolskie, Karpaty i Hoverla. To raj dla wędrowców, można przecierać szlaki całymi dniami i cieszyć się nieprzebraną „dżunglą” zieleni. To jak przedłużenie Bieszczad. Samo wędrowanie w takim terenie nie należy do łatwych, ale daje dużo zadowolenia i niezapomnianych widoków.

 

Co warto zobaczyć na Ukrainie? Wojna!!!

Gdy zaczynałem ten tekst nie myślałem, że rozwój sytuacji na Ukrainie tak się zmieni. Moim pierwotnym zamierzeniem było rozwinąć ten temat i podzieleniem się z Wami  fotografiami z tamtych terenów, lecz jak już wiadomo na Ukrainę nie szybko pojadę niestety 🙁