rakieta V2

Blizna, miejscowość w której powstawały rakiety V2

 Blizna, miejscowość w której powstawały rakiety V2.Rowerem na rakietowy poligon. W czasie II wojny światowej na terenie Polski był poligon doświadczalny o którym dzisiaj coś napiszę

Blizna, miejscowość w której powstawały rakiety V2

Blizna to mała miejscowość między Dębicą a Rzeszowem. W czasie II wojny światowej poligon ten nazywał się Truppenübungsplatz Heidelager, Artilleriezielfeld-Blizna. Powstanie tego poligonu datuje się na sierpień 1943 roku. Jako kontynuacja działań badawczych związanych z rakietami V2 przeniesiona z Penemunde nad Bałtykiem.

Dzisiaj powstało tam muzeum związane właśnie z rakietami V2 V1. Jest to jedno z ciekawszych historycznie miejsc. Jeśli słyszałeś o programach kosmicznych, NASA, lotach na Księżyc, to właśnie tam były początki powstania rakiet.

Niemiecki projekt badań był związany z wojną i bronią rakietową, ale właśnie to przyczyniło się do podboju kosmosu, komputerów i technologii, którą znamy dzisiaj.

Rowerem na rakietowy poligon

Jadąc od miasta Dębica na północ, północny wschód przez liczne lasy docieramy do miejscowości Blizna. Odległość od Dębicy na miejsce poligonu to ok 25km więc daleko niema 🙂

Dzisiaj po dawnym pełnowymiarowym poligonie pozostały tylko fragmenty, jednak sięgając głębiej w historię można się wiele nauczyć z tamtych wydarzeń.

Rowery z napędem elektrycznym to pochodna tamtych czasów. Baterie jak i teflon, czyli przekładnie w silniku to wszystko pochodzi z badań i podboju kosmosu. Urządzenia codziennego użytku mają wiele wspólnego o dawnych czasach nad, którymi się na co dzień nie zastanawiamy  jak powstały i kiedy. Po prostu są!

Pewnie się teraz zastanawiasz, po co mi to wiedzieć? Wtedy też ludzie się nie zastanawiali, dzisiejsze osiągnięcia też kiedyś będą rozwijane i stosowane, więc w każdym czasie tworzy się historia i poniekąd jesteśmy jej świadkami, choć o tym nie myślimy, a fajnie chyba jest być tego częścią. 🙂

rakieta V2
rakieta V2 14m wysokości

 

Na rakietowym poligonie

Pierwsze odpalenie rakiety V-2 odbyło się w Bliźnie 27 października 1943 lub 5 listopada 1943 r. Na poligonie w Bliźnie odpalono łącznie ponad 200 rakiet. Po wielu testach okazało się, że ok 80% wystrzelonych rakiet w kierunku miejscowości Sarnaki nad Bugiem nie osiągnęło celu. W późniejszym czasie wyeliminowano usterki i rakiety zostały wprowadzone do walki na ostrzeliwanie Londynu oraz Paryża.

Dzisiaj w miejscowości Blizna znajduje się replika rakiety V2 w oryginalnej wielkości.  Ponad to można zobaczyć pocisk latający V1 oraz szczątki odnalezione w pobliskich lasach. Samo muzeum nie jest obszarowo duże, jednak zapoznanie się i gdy zobaczy się to miejsce na własne oczy inaczej będziemy postrzegać to miejsce. Trzeba pamiętać, że przy korzystaniu wielu dzisiejszych urządzeń wywodzi się właśnie z okresu wojny okupionych życiem wielu ludzi. Takie firmy jak Siemens, AEG, Hugo Boss, a nawet  zachodnie i amerykańskie dzisiejsze firmy czerpały korzyści z wojny. Zresztą tak jest i dzisiaj.

AEG
Łącznik linii elektrycznej wysokiego napięcia

Jak dotrzeć na miejsce Muzeum Historii Blizna?

Najszybciej samochodem, a jeśli zapakujesz rower na bagażnik możesz zwiedzić okoliczne lasy i poszukać pozostałości po zabudowie, choć jest jej bardzo mało. Miejsca startu a także drogi do dzisiaj są widoczne tylko trzeba popytać miejscowych ludzi, którzy wiedzą najlepiej.

Tablica Blizna start rakiety

Czy warto?

Czy warto? wszystko zależy, czy interesuje Cię temat wojny, czy historia techniki a może z samej ciekawości. Niejednokrotnie żyjemy niedaleko miejsc, które stanowią nie tylko atrakcję, ale również wiedzę o wydarzeniach dawnych i też tych bliższych nam.

Więc jeśli nie byłeś, nie widziałeś to dlaczego nie miałbyś poznać czegoś nowego? 🙂

Pocisk latający V1
Pocisk latający V1 (fot. Destro)

Gdzie jeszcze można pojechać rowerem i co możemy zobaczyć? O tym możesz się dowiedzieć na Centrumkolarskie.pl w zakładce Wyprawy – relacje. Polecam zobaczyć co kryje się pod tą zakładką.

Jaki rower byłby najlepszy na tą wycieczkę?

W sumie każdy sprawny rower byłby dobry. Teren nie jest wymagający ani górzysty więc czy posiadasz rower górski czy trekkingowy będzie dobry. Pamiętać tylko trzeba, żeby mieć przy sobie parę podstawowych narzędzi, bo nigdy nie wiadomo co się przytrafi oraz coś do zjedzenia. W lesie posiłek smakuje podwójnie 🙂

Kraków dworzec PKP do Park Historyczny Blizna
Kraków dworzec PKP do Park Historyczny Blizna

Może Ci się przydać:

Link do strony głównej muzeum w którym możesz się dowiedzieć np. o godzinach otwarcia.

https://www.parkhistorycznyblizna.pl/